Sklep online
Sklep online

Jaki wpływ zwierzęta w domu mają na zdrowie człowieka?

Nie ulega wątpliwości, że kontakt ze zwierzętami wywiera pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Liczne badania wykazały, że przebywanie pośród czworonogów poprawia nasze samopoczucie, działa kojąco na układ nerwowy i motywuje do częstszej aktywności. Zwierzęta coraz częściej wykorzystuje się też w rehabilitacji oraz terapii różnych chorób. Czego jeszcze można spodziewać się po naszych czworonożnych przyjaciołach? Jaki wpływ zwierzęta w domu mają na zdrowie człowieka?

Wpływ zwierząt na zdrowie i jakość życia człowieka

Okazuje się, że życie pod jednym dachem ze zwierzętami może mieć niezwykle dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i kondycję psychofizyczną. Udowodniono na przykład, że obecność czworonogów redukuje poziom stresu, obniża ciśnienie tętnicze i poprawia nasze samopoczucie. Głaskanie kota lub zabawa z nim uspokaja i pomaga się zrelaksować, a towarzystwo psa motywuje do większej aktywności i poprawia naszą kondycję.

Codzienne spacery lub zabawa z ulubieńcem obniżają również poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, co z kolei przekłada się na mniejsze ryzyko chorób układu krążenia. Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak badania potwierdziły, że opiekunowie zwierząt, nawet tak małych, jak szczury czy chomiki, wykazują mniejszą skłonność do chorób serca i układu krążenia.

Jak zwierzęta wpływają na nasze samopoczucie?

Mruczenie kota, śpiew kanarka czy miękkie futro świnki morskiej to bodźce kojące nasze nerwy. Samo przebywanie w tym samym pomieszczeniu co zwierzak, może wpływać na nas relaksująco i uspokajająco. Wszystko za sprawą oksytocyny, substancji wytwarzanej przez nasz organizm na widok ukochanego pupila. Za jego sprawą następuje także obniżenie poziomu kortyzolu, czyli hormonem stresu. To właśnie dlatego pośród zwierząt czujemy się lepiej, jesteśmy spokojni i optymistyczni.

Co ciekawe, zwierzęta mogą także wspierać nas w trudnych chwilach. Przeważnie postrzegamy je jako przyjaciół, a nawet powierników, których towarzystwo pomaga nam przetrwać gorsze chwile. Opieka nad czworonogiem może być też jednym z elementów leczenia depresji. Zajmując się zwierzakiem, skupiamy się na nim i odwracamy uwagę od negatywnych myśli. Mając psa, kota czy choćby chomika pod swoją pieczą, motywujemy się do tego, by co rano wstawać z łóżka. W końcu lista obowiązków jest dość długa – pupila trzeba nakarmić, wyjść z nim na spacer lub posprzątać jego klatkę, wyczesać, wykąpać albo się z nim pobawić. Zwierzak odwdzięczy się za troskę bezwarunkową miłością i akceptacją, co często podnosi naszą samoocenę i pozwala przetrwać trudniejszy okres w życiu.

Wpływ zwierząt na rozwój dzieci

Domowe zwierzaki wspierają także rozwój emocjonalny dzieci. Przyjaźń i opieka nad czworonogiem od najmłodszych lat uczy dziecko otwartości, tolerancji, a także samodzielności i odpowiedzialności za drugie stworzenie. Posiadanie czworonożnego towarzysza może także podnosić samoocenę dziecka, wpływać na poczucie własnej wartości i pewność siebie. Liczne badania wykazały, że dzieci wychowywane w towarzystwie futrzaków są bardziej otwarte, empatyczne i lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych. Zwierzaki potrafią też wspomagać dzieci z trudnościami w nauce. Dzięki nim nasze pociechy szybciej uczą się czytać, łatwiej znoszą stres związany z testami czy publicznymi wystąpieniami i chętniej angażują się w dodatkowe aktywności, takie jak kluby sportowe czy koła zainteresowań.

Warto wspomnieć także o tym, że dzieci mieszkające pod jednym dachem ze zwierzętami jeszcze przed ukończeniem 6 miesiąca życia, wykazują mniejszą skłonność do alergii w późniejszym wieku. Okazuje się, że dzieci mające kontakt z futrzakami od najmłodszych lat dysponują silniejszym układem odpornościowym, rzadziej zapadają na egzemy, katar sienny czy alergię.

Zwierzęta w pracy z chorymi

Zwierzęta już od dawna wykorzystuje się do pracy z osobami chorymi oraz niepełnosprawnymi. Terapię z udziałem zwierząt nazywa się ogólnie animaloterapią, ale jej najbardziej znaną formą jest hipoterapia. Na czym polega? Mówiąc najogólniej, jest to metoda rehabilitacji psychoruchowej z udziałem koni. Wykorzystuje się ją między innymi do pracy z dziećmi z zespołem Downa, zespołem Aspergera, ADHD lub dziecięcym porażeniem mózgowym.

Równie popularna jest dogoterapia, w której główną rolę odgrywają psy. Wykazano, że zabawa z czworonogami oddziałuje na ludzką sferę emocjonalną, przez co wpływa między innymi na rozwój empatii, poprawę samooceny czy ograniczenie agresji i autoagresji u dziecka. Rehabilitacja z udziałem psów może wspierać rozwój mowy i funkcji poznawczych, pobudzać pracę zmysłów oraz sprzyjać większej koncentracji.

Kolejną znaną formą terapii jest ta z udziałem kotów, tak zwana felinoterapia. Dzięki niej dzieci przełamują swoje ograniczenia, uczą się jak okazywać uczucia i emocje oraz sprawniej komunikować się z otoczeniem.

↓ PRZEJDŹ DO E-SKLEPU KAKADU ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © pressmaster — istockphoto.com

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Pielęgnacja zębów u kota

Dbałość o higienę kociego pyszczka jest również ważne, jak troska o jego futerko czy właściwą dietę. Prawidłowa pielęgnacja zębów kota nie jest bardzo trudna. Odpowiednie żywienie i regularne czyszczenie zębów...

Czytaj więcej
Jaką miskę wybrać dla kota?

Miska dla kota » to produkt używany i potrzebny każdego dnia. Warto więc przemyśleć jej zakup i wybrać taką, która ułatwi jedzenie oraz sprawi, że choć trochę rozprawimy się z bałaganem,...

Czytaj więcej
Karma Miamor dla kociąt

Właściwe żywienie w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia kociaka to gwarancja zdrowego i pewnego startu w dorosłe życie. Dieta młodych futrzaków powinna być bogata w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram