Sklep online
Sklep online

Jaką smycz wybrać dla szczeniaka?

Radość, ekscytacja, ciekawość – pierwsze spacery zawsze budzą u psów duże emocje. By ułatwić czworonożnym maluchom naukę i poznawanie świata, warto przygotować dla nich odpowiedni ekwipunek spacerowy. W wyprawce dla szczeniaka nie może zabraknąć funkcjonalnej smyczy, która zapewni zwierzakowi bezpieczeństwo, a jednocześnie nie pozbawi go swobody. Czym kierować się przy wyborze akcesorium na spacery z psem? Jaka smycz dla psa juniora będzie najlepsza?

Smycz dla psa na spacer – jak dobrać odpowiednią?

Wybór smyczy dla psa to nie tylko kwestia gustu. Odpowiednio dobrana smycz może z powodzeniem służyć psu przez lata – zarówno w okresie szczenięctwa, jak i w wieku dorosłym. By jednak akcesorium dobrze spełniało swoją funkcję, przy jego zakupie należy uwzględnić:

  • warunki spacerów – podczas zwykłych spacerów, w przestrzeni miejskiej, można wykorzystać standardowe smycze automatyczne lub klasyczne (smycze taśmowe). W trakcie wędrówek po zmroku warto natomiast mieć przy sobie akcesoria odblaskowe. W przypadku częstych przechadzek po terenach podmokłych lub w okolicach zbiorników wodnych należy rozważyć zakup smyczy wodoodpornych. Z kolei na rozległych, otwartych terenach (np. na łąkach) dobrym wyborem będą akcesoria nieograniczające zbytnio swobody ruchu (np. w formie długiej linki dla psa).
  • wielkość, rasę i wagę czworonoga – zgodnie z ogólną zasadą, im większy i cięższy pies, tym dłuższa i szersza powinna być smycz. W przypadku niektórych modeli można bez problemu sprawdzić, dla jakich psów są dedykowane. Nie bez znaczenia jest też materiał, z jakiego zostało wykonane akcesorium. Dla dużych i silnych psów szczególnie polecane są wytrzymałe modele smyczy skórzanych. Smycze dla małych piesków powinny być natomiast lekkie, miękkie i elastyczne. Warto więc dla psów małych ras kupić smycze nylonowe czy bawełniane.
  • temperament psa – smycz należy dopasować także do temperamentu psa. W przypadku psów lękliwych, reaktywnych czy agresywnych najlepiej wybrać model, który zapewnia ścisłą kontrolę nad zwierzakiem (np. krótką, klasyczną smycz taśmową). Dobrym rozwiązaniem będą też akcesoria z amortyzatorem, które zmniejszają ryzyko urazów na skutek gwałtownych szarpnięć. Spokojne, posłuszne i zrównoważone psy mogą z kolei bez problemu spacerować na długiej smyczy automatycznej.

Jaka smycz dla szczeniaka będzie najlepsza?

Szczenięctwo to szczególny okres w życiu każdego psa. Podczas pierwszych miesięcy życia młode psy uczą się funkcjonowania w swoim środowisku. W tym czasie można łatwo kształtować u nich różne zachowania, które z czasem utrwalą się. Należy również pamiętać, że wszystkie doświadczenia wyniesione z czasów szczenięctwa silnie oddziałują na późniejsze życie psów, ich preferencje i nastawienie do różnych sytuacji.

Właśnie dlatego tak istotnym elementem szkolenia małego czworonoga jest nauka chodzenia na luźnej smyczy. Chociaż ciągnięcie przez małego psa nie jest uważane przez psich opiekunów za problem, gdy nawyk ten się utrwali, a zwierzak podrośnie, spacery z pewnością nie będą należały do najprzyjemniejszych. Aby szkolenie szczeniaka przebiegało z łatwością, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria: smycz spacerową oraz obrożę lub szelki.

Choć podstawowe zasady wyboru smyczy dla szczeniąt i dorosłych psów są dosyć podobne, nie można zapominać o specyficznych wymaganiach małych podopiecznych. W przypadku czworonożnych juniorów smycz ma być bowiem nie tylko akcesorium spacerowym, ale również szkoleniowym. Maluchy muszą mieć przestrzeń do poznawania świata. Jednocześnie trzeba ściśle kontrolować ich zachowania, ponieważ przez swoją ciekawość mogą wpaść w tarapaty. Należy wyjątkowo dbać także o wygodę szczeniąt – dyskomfort w trakcie przechadzek może zrazić małych podopiecznych do spacerowania lub spotęgować ich lęki. Noszenie obroży bądź szelek dla psa (w połączeniu ze smyczą) nie może więc powodować ucisku na delikatne drogi oddechowe ani na rozwijający się układ szkieletowy.

Jaka powinna być idealna smycz dla psiego juniora? Oto elementy, na jakie powinieneś zwrócić uwagę przy jej zakupie:

  • długość smyczy – długość akcesorium spacerowego powinna być dostosowana do wielkości psa. Dla szczeniaka najlepsza będzie zatem krótka smycz – o długości około 120-150 cm. Taką smycz można wykorzystać podczas codziennych spacerów – zapewnia psu wygodę, a opiekunowi dużą kontrolę nad ruchami pupila. Dodatkowo krótka smycz świetnie nadaje się do nauki chodzenia przy nodze. Dłuższa smycz daje psu większą wolność, co jednak nie zawsze jest pożądane w przypadku czworonożnych maluchów. Mały, ruchliwy zwierzak może się też w nią zaplątać.
  • szerokość taśmy – smycz dla małych czworonogów powinna być dosyć wąska (ok. 1,5-2 cm), dzięki czemu nie będzie stanowiła dodatkowego balastu ani utrudniała przemieszczania się.
  • materiał – dla szczeniąt szczególnie polecane są akcesoria wykonane z miękkich, lekkich i elastycznych materiałów. Idealne będą więc smycze nylonowe lub bawełniane. Jeśli jednak mały podopieczny wykazuje tendencję do gryzienia wszystkiego, co znajduje się w zasięgu jego pyszczka, warto zdecydować się na bardziej wytrzymały (np. skórzany) model.
  • funkcjonalność – przy zakupie smyczy dla psa, trzeba zwracać uwagę na jej funkcjonalność. Potrzeby szczeniaków zmieniają się bardzo szybko. Gdy psy stają się coraz większe, nie wystarczą im już krótkie, powolne przechadzki. Maluchy chcą dalej odkrywać świat i potrzebują nowych wyzwań. Pożądane jest zatem, aby możliwe było używanie jednej smyczy w różnych warunkach. Z tego powodu warto zakupić model o regulowanej długości, który w razie potrzeby można przepinać i dostosować do aktualnych potrzeb. Dla opiekunów rozbrykanych szczeniąt idealna będzie smycz z amortyzatorem, która zwiększy komfort i bezpieczeństwo w czasie spacerów. Przyda się także, jeśli chcesz uprawiać sport z pupilem. Wygodne w stosowaniu są ponadto smycze z dwoma karabińczykami, które można przypiąć do pasa biodrowego.
  • wytrzymałość – choć szczeniaki nie dysponują siłą dużych psów, z reguły są bardzo energiczne, a ich ruchy bywają chaotyczne. Smycz dla psich juniorów powinna więc być wytrzymała, odporna na zerwania i przetarcia. Świetnie sprawdzą się modele dodatkowo wzmocnione przeszyciami. Warto zwrócić szczególną uwagę na karabińczyk. Najlepszy będzie metalowy, niezbyt duży, obrotowy, zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi specjalną powłoką.
  • wzór i kolor – jeśli chcesz podkreślić urodę swojego psa, postaw na smycz o oryginalnym designie. Kolorowe i wzorzyste smycze dla psów sprawią, że obok twojego pupila nikt nie przejdzie obojętnie. Z kolei delikatne pastelowe akcesoria będą świetnie współgrać z białą i jasną szatą psów. Niektóre smycze są też zdobione kryształkami, dzięki czemu mogą być wspaniałą ozdobą prawdziwych psich piękności. Warto dobrać cały ekwipunek ulubieńca kolorystycznie i stylistycznie, aby smycz stworzyła komplet z szelkami lub obrożą.
  • rączka – właściciele czworonogów powinni pamiętać także o własnej wygodzie. Smycz musi dobrze leżeć w dłoni. Nie może powodować dyskomfortu ani otarć nawet w przypadku długiego trzymania. Warto wybierać więc modele wyposażone w ergonomiczną rączkę z miękką wyściółką

Rodzaje smyczy dla szczeniaka

Zastanawiasz się, jaka smycz będzie najlepsza dla Twojego pupila? Przedstawiamy najpopularniejsze modele smyczy, które można wykorzystać podczas spacerów ze szczeniakami.

Smycz taśmowa dla psa

Prosta smycz w formie materiałowej taśmy – zakończonej z jednej strony karabińczykiem, a z drugiej rączką w postaci pętli – to bez wątpienia najbardziej uniwersalne akcesorium dla szczeniąt. Do wyboru są smycze wykonane z różnych materiałów: skórzane, bawełniane, nylonowe, polipropylenowe. Najczęściej smycze taśmowe mają długość 1,2-2,5 m.

Dzięki określonej, ustalonej długości klasyczna smycz umożliwia zachowanie ścisłej kontroli nad psiakiem. Nie pozwala psu oddalić się na dużą odległość i w ten sposób pomaga mu nauczyć się kontrolowania swoich ruchów. Dzięki temu ułatwia naukę prawidłowego chodzenia na smyczy. Taki model sprawdzi się doskonale jako pierwsza smycz spacerowa. Będzie też bardzo przydatny w warunkach miejskich, gdzie często trzeba przemieszczać się z ulubieńcem w zatłoczonych miejscach.

Smycz regulowana (przepinana) dla psa

Smycz przepinana to akcesorium, które daje możliwość regulacji długości. Pod względem budowy przypomina klasyczne akcesorium taśmowe. W odróżnieniu od niego smycz regulowana wyposażona jest jednak w dodatkowe kółka i drugi karabińczyk. Aby wyregulować długość akcesorium, wystarczy spiąć taśmę w określonym miejscu.

Wybór takiej smyczy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które wędrują z pupilem po różnych terenach i niekiedy chcą dać mu większą swobodę. Dzięki niej nie musisz kupować dwóch akcesoriów, tylko w zależności od aktualnej sytuacji możesz pozwolić psu eksplorować teren lub przytrzymać go tuż przy nodze. Akcesorium regulowane będzie zatem dobrym wyborem dla szczeniąt, którym trzeba zapewnić spacery po różnych miejscach i różnorodne doświadczenia.

Automatyczna smycz dla psa (Flexi)

Wśród właścicieli psów smycze Flexi od lat cieszą się dużą popularnością. Automatyczna smycz zbudowana jest z obudowy z tworzywa sztucznego, w której umieszczona jest taśma lub linka. Gdy pies się oddala, taśma samoczynnie się rozwija, a gdy się zbliża – ponownie się zwija. Dodatkowo smycz automatyczna dla psa posiada wbudowany mechanizm blokujący. Umożliwia on regulację smyczy poprzez zatrzymanie dalszego rozwijania i zwijania się taśmy w określonym miejscu. Do wyboru są modele o różnej długości, m.in.: 3 m, 5 m, 8 m.

Smycz Flexi zapewnia dużą wygodę w trakcie spacerów zarówno psu, jak i jego opiekunowi. To idealne akcesorium dla psich mieszkańców miast oraz przedstawicieli małych ras. Ze względu na stałe napięcie i specyficzną konstrukcję Flexi może jednak sprzyjać ciągnięciu, dlatego lepiej nie używać jej jako pierwszej smyczy dla szczeniaka. Sprawdzi się w przypadku psów, które odbyły już podstawowy trening z zakresu posłuszeństwa i nauki chodzenia na smyczy.

Linka treningowa dla psa

Smycz w formie mocnej, długiej linki przeznaczona jest przede wszystkim do szkolenia czworonożnego podopiecznego oraz pracy węchowej. Taki model produkowany jest z wytrzymałych materiałów (np. polipropylenu). Linka treningowa dla psa jest znacznie dłuższa niż klasyczne akcesorium spacerowe – może mieć nawet 20 m. Dzięki temu zapewnia szczeniakom możliwość swobodnej eksploracji otwartego terenu. Można wykorzystać ją też do nauki przywoływania i spacerowania na luźnej smyczy.

Smycz linkowa jest szczególnie polecana dla szczeniąt z problemami behawioralnymi – zwłaszcza reaktywnych i lękliwych. Umożliwia kontrolowanie odległości psa od różnych bodźców, dzięki czemu pozwala pracować nad stopniowym przełamywaniem lęków.

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Smycze odblaskowe dla psa

Wieczór to pod wieloma względami doskonały moment na relaksującą przechadzkę z czworonogiem. My nie musimy już wszak ze zdenerwowaniem zerkać na zegarek, a nasz podopieczny może wreszcie w spokoju swobodnie...

Czytaj więcej
Wiosenne spacery z psem

Wiosna to doskonały czas, aby wybrać się z psiakiem na dłuższy spacer – na łąkę, do parku albo do lasu. Wszystko zależy oczywiście od tego, gdzie mieszkamy. Duże tereny zielone...

Czytaj więcej
Kichanie u psa - sprawdź, czego może być objawem

Psy mają wiele mechanizmów obronnych, które chronią je przed chorobami. Jedną z najczęstszych reakcji organizmu czworonogów na podrażnienie jamy nosowej jest kichanie. Choć pozornie nie wydaje się ono niebezpieczne, zdarza...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram