Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Psie wymagania dietetyczne ściśle zależne są nie tylko od wieku i kondycji naszego pupila, ale i od rasy. W grę wchodzi tu nie tylko sama wielkość psiaka – niezwykle ważne są też jego zdrowotne predyspozycje. Dobrze zbilansowane jedzenie zapobiec może wielu niepotrzebnym medycznym problemom. Jeśli więc chcemy wybrać odpowiednią karmę dla owczarka niemieckiego, nie powinniśmy zapominać o tym, jakim psiakiem jest nasz pupil.
Owczarki niemieckie to psiaki obdarzone prawdziwie wilczym apetytem. Niestety jednocześnie zwierzaki te posiadają też niezwykle delikatny układ trawienny. Taka osobliwa kombinacja w połączeniu z obniżoną odpornością, skłonnością do dysplazji stawów i nadwrażliwością skórną sprawia, że do misek owczarków nie mogą trafiać przypadkowe kęsy.
→ Krótki przewód pokarmowy i słaba przyswajalność składników odżywczych
W porównaniu do swych gabarytów owczarki niemieckie posiadają niezwykle krótki przewód pokarmowy. Jakby tego było mało, jelita tych psiaków odznaczają się też znacznie wyższą przepuszczalnością. Wszystko to zaś sprawia, że absorbowanie składników odżywczych z jedzenia staje się zdecydowanie trudniejsze, a przez to mniej wydajne. Karmy dedykowane owczarkom niemieckim przypadłość tę muszą mieć na uwadze. Przede wszystkim więc w pożywieniu nie może zabraknąć wysokiej jakości błonnika usprawniającego trawienie i pozwalającego na pobieranie większej ilości cennych substancji odżywczych.
→ Skręt żołądka
W przypadku owczarków niemieckich niezwykle ważny jest nie tylko sam dobór odpowiedniego pokarmu, ale i sposób jego serwowania. Zwierzaki te mają duże predyspozycje do skrętu żołądka. Pożywienie podawać musimy im więc w taki sposób, by maksymalnie zminimalizować ryzyko wystąpienia tej groźnej dla psa dolegliwości. Dobrym rozwiązaniem są dwa mniejsze posiłki zamiast jednego dużego. Sięgnąć możemy też po miskę spowalniającą jedzenie – tak, by pupil nasz nie łykał kęsów zbyt łapczywie. Podstawową zasadą w tym wypadku jest jednak zaniechanie wszelkiej aktywności fizycznej przez godzinę po posiłku.
→ Skłonność do alergii
Często zdarza się, że psiakom z delikatnym układem pokarmowym doskwierają też alergie. Do najpopularniejszych psich alergenów należą sztuczne konserwanty i dodatki, kurczak i wołowina oraz mleko. W związku z tym, karmę dla owczarka niemieckiego powinniśmy wybierać wybierać jak najbardziej naturalną np. o hypoalergicznej formule.
→ Problemy skórne
Często konsekwencją alergii są zmiany skórne, w tym m.in. świąd czy zaczerwienienia. Na uczuleniach problemy owczarków ze skórą wcale się jednak nie kończą. Zwierzaki te posiadają wyższe, a więc bardziej zasadowe pH niż inne psiaki. Zdecydowanie częściej więc borykają się one z różną formą zakażeń bakteryjnych. Dieta ze wsparciem przyjść może nam i w tym wypadku. Jeśli chcemy więc, by sierść i skóra naszego pupila cieszyła się dobrą kondycją, sięgnąć musimy po takie karmy, które zasobne są w wysokiej jakości białka zwierzęce, w kasy omega-3 i omega-6, w cynk i biotynę, witaminy z grupy B oraz w witaminy A, E, C i K. Taka mieszanka wspomoże odbudowę skóry i działać będzie antybakteryjnie.
→ Dysplazja stawu biodrowego
Zwykło się mniemać, że duże psy z długimi nogami i długim kręgosłupem posiadają genetyczną skłonność do dysplazji stawu biodrowego ». Faktycznie jednak za dolegliwością tą tylko w 10% przypadków stoją wady dziedziczne. Za 90% odpowiedzialne są zaś błędy w odżywianiu oraz urazy doznane w trakcie ruchu.[1] W tej sytuacji w kwestii psiego jedzenia zadbać musimy o to, by w karmie bądź w dodatkowo przyjmowanych preparatach obecne były chondroprotektory, czyli odżywcze substancje zapewniające sprawne działanie stawów. Do najważniejszych z nich należy glukozamina i chondroityna.
↓ KARMA DLA OWCZARKA NIEMIECKIEGO ↓
Nie jest tajemnicą, że w przypadku wszystkich ras szczeniakom dedykowane są osobne karmy. Tylko specjały dobrze zbilansowane pod względem zawartości białka, fosforu i wapnia są bowiem w stanie odpowiednio zadbać o dopiero co kształtujący się psi szkielet i mięśnie. Zarówno niedobór, jak i nadmiar tych składników pokarmowych okazać może się szkodliwy dla zdrowia. Ponadto w diecie szczeniaka owczarka niemieckiego niezbędne są też wzmacniające organizm zwierzaka przeciwutleniacze. Gdy milusiński nasz skończy piąty rok życia, wdrożyć powinniśmy karmę opóźniającą procesy starzenia.
Mało aktywne psie leniuchy odżywiać musimy nieco inaczej niż zwierzaki aktywne i na co dzień intensywnie pracujące. Dla tych pierwszych zbyt duże dawki pożywienia skończyć mogą się otyłością, która fatalnie wpływa na delikatnie psie stawy.
↓ KARMA DLA SZCZENIAKA OWCZARKA NIEMIECKIEGO ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl
[1] https://www.weterynarz.pila.pl/porady/59-jak-ustrzec-psa-przed-dysplazj%C4%85
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Nasz psiak ma ochotę spróbować czegoś nowego? Koniecznie podajmy mu do przetestowania karmę Bosch. To marka produkująca pożywienie dla psiaków i kotów, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów. Nie...
Borelioza u psa jest chorobą niebezpieczną i niestety trudną do zdiagnozowania, ponieważ początkowe objawy bardzo łatwo pomylić z dowolną infekcją. Nieleczona borelioza to jednak bardzo duże obciążenie dla organizmu zwierzaka,...
Maty dla psów to praktyczne i niezwykle użyteczne akcesoria, które każdy psiarz powinien mieć w domu. Wygodna mata przyda się podczas podróży samochodem lub jako warstwa ochronna dla tapicerek kanap...