Sklep online
Sklep online

Jak rozpoznać płeć u małych chomików?

Rozpoznanie płci u chomika nie jest trudne, o ile wiadomo, jakich cech szukać. Najłatwiej sprawdzić płeć u chomika dojrzałego, to znaczy w wieku około 7-8 tygodni. Jak rozpoznać płeć chomika? I o czym pamiętać, decydując się na hodowlę gryzoni?

Jak odróżnić samicę od samca chomika?

Wielu początkujących hodowców ma problem z rozpoznaniem płci chomików. A warto pamiętać, że jeśli zamierzamy opiekować się więcej niż jednym gryzoniem, to szybko możemy stać się właścicielami nie dwóch, a nawet kilkunastu chomików. Zwierzaki te dojrzewają i rozmnażają się bardzo szybko. Samice osiągają dojrzałość płciową już w 5-6 tygodniu życia, a przeciętny miot może mieć od 6 do nawet 12 młodych.

Jeśli nie jesteśmy gotowi na taką gromadkę, warto od razu rozdzielić samce od samic. Jak rozpoznać płeć chomików?

Jak sprawdzić płeć chomika?

Określenie płci u małych chomików jest trudne, ale nie niemożliwe. Najłatwiej rozpoznać ją u zwierząt, które osiągnęły już dojrzałość płciową. Aby to zrobić, należy delikatnie obrócić chomika na grzbiet i przyjrzeć się dolnej części jego brzucha. Zobaczymy tam dwa punkty. Pierwszy położony niżej pomiędzy łapkami tylnymi to odbyt, a ten nad nim to narządy rodne, czyli tak zwany spodek. Płeć chomika można określić, na przykład po odległości spodka od odbytu. U samic jest ona nieco mniejsza niż u samców.

Różnice w budowie samicy i samca chomika

Płeć chomika można określić też na podstawie innych charakterystycznych cech w budowie ciała. Na przykład chomiki chińskie i syryjskie mają widocznie zarysowane jądra po obu stronach odbytu. Co więcej, dorastające samce mają wyraźnie wydłużony tułów, podczas gdy samice są bardziej okrągłe.

Z kolei samiec chomika dżungarskiego ma na brzuchu gruczoł zapachowy. Gdy gryzoń jest dojrzały płciowo, gruczoł ten wydziela brunatną wydzielinę, zabarwiającą sierść zwierzaka.

↓ POKARM DLA CHOMIKÓW ↓

Czy chomiki można trzymać razem?

Warto wiedzieć, że chomiki są z natury samotnikami. W stadka gromadzą się tylko w okresie rozrodczym, a po nim wszystkie osobniki znów wracają na swoje terytoria. A trzeba dodać, że gryzonie te mają niezwykle silny instynkt terytorialny i potrafią prowadzić zażarte walki z intruzami, którzy zapuszczą się na ich rewir. To samo dotyczy chomików domowych.

Klatka chomika to jego terytorium i żaden dorosły, dojrzały płciowo gryzoń nie będzie tolerował w niej intruza. Instynkt ten najsilniejszy jest u samców, ale nie ma gwarancji, że dwie samice będą żyły razem całkiem pokojowo. Aby uniknąć kłótni i bójek lepiej od razu rozdzielić chomiki i zapewnić każdemu osobną klatkę.

Rozmnażanie chomików. O czym trzeba pamiętać?

Zanim rozpoczniemy hodowlę chomików, musimy przemyśleć kilka kwestii. Po pierwsze, co zrobimy z młodymi. Mioty są duże, więc raczej nie damy rady zaopiekować się wszystkimi młodymi gryzoniami. Rozmnażanie zwierzaków to spora odpowiedzialność, więc jeśli nie mamy gotowego planu, lepiej rozpoznać płeć chomików jak najszybciej i umieścić je w osobnych klatkach.

Po drugie, jeżeli decydujemy się na hodowlę, musimy wiedzieć jak i kiedy połączyć chomiki. Samice są gotowe do rozrodu już w 6 tygodniu życia, ale nie należy rozmnażać tak młodych osobników. Samica jest jeszcze zbyt mała i drobna na ciążę, więc powinniśmy poczekać, aż ukończy 3 miesiąc życia i rozwinie się w pełni.

Kolejna sprawa to rozpoznanie, czy samica jest w rui. Możemy sprawdzić to umieszczając samicę w klatce samca – nigdy odwrotnie! Najlepiej zrobić to późnym wieczorem, między 20 a 23, bo wtedy chomiki są najbardziej aktywne. Jeśli samiec się zbliży, a partnerka zacznie go gryźć i atakować, to znak, że nie jest gotowa do pokrycia. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przenieść ją do osobnej klatki. Jeśli wszystko przebiegło jak należy, rozdzielamy chomiki już po kilku minutach od kopulacji. Zdarza się powiem, że samica po wszystkim atakuje samca.

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Pokarmy dla gryzoni i królików

W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele rozmaitych pokarmów dla gryzoni i królików. Naszym zwierzętom możemy, a nawet powinniśmy, jednak podawać inne pożywienie, takie jak owoce czy warzywa. Gotowe pokarmy dla gryzoni...

Czytaj więcej
Vitakraft dla gryzoni

Vitakraft jest cenionym producentem pokarmów nie tylko dla mruczków czy psiaków, ale także dla gryzoni (i nie tylko). W ofercie znajdziemy zarówno karmy, mieszanki, produkty uzupełniające dietę, jak i smakołyki,...

Czytaj więcej
Co zrobić, gdy dostaniemy alergii na królika?

Alergie na domowe zwierzaki wcale nie są rzadkością. Uczulenie najczęściej wywołują koty oraz śliniące się psiaki. Jednak również towarzystwo małych gryzoni i królików może być niebezpieczne. Dla alergika najlepszym rozwiązaniem...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram