Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Suche, pachnące granulki to coś, co wiele psiaków lubi najbardziej. Jeśli jednak nasz czworonożny przyjaciel nie jest miłośnikiem takiego pożywienia, nie możemy się poddawać. Jak przekonać naszego ulubieńca do suchej karmy?
Trudności w przystosowaniu się psów do suchej karmy pojawiają się głównie u dorosłych czworonogów, które mają już wyrobione nawyki żywieniowe. Pies, który przez całe życie dostawał określone jedzenie będzie z niechęcią zerkał na wszelkie nowości. W związku z tym, przyzwyczajanie do suchej karmy najlepiej rozpocząć już w okresie szczenięctwa. Pupil, który już w młodości zasmakuje w takiej żywności, będzie zawsze chętnie ją jadł.
Użyjmy do tego specjalnych, dostosowanych do wieku psiaka granulek. Początkowo warto namaczać karmę, aby szczeniak miał możliwość stopniowego przejścia na stały pokarm. Stopień jej wilgotności możemy powoli zmniejszać, aż do momentu, kiedy pupil będzie chętnie rozgryzał pachnące granulki. Co jednak, jeśli nasz ulubieniec w młodości nie miał możliwości na zapoznanie się z suchą karmą?
Pożywienie dobierzmy pod kątem dotychczasowych preferencji czworonoga. Pies uwielbia wołowinę? Żaden problem - wybierzmy karmę z wołowiną. A może gustuje w innych smakach? Przyzwyczajając psa do nowej diety możemy wykorzystać karmy kilku producentów, być może nasz pupil szczególnie zasmakuje w którejś z nich.
Nic nie zachęca do posiłku tak, jak intensywny zapach. Jeżeli chcemy zmienić dotychczasowy pokarm naszego ulubieńca na suche pożywienie, wybierzmy to o wyrazistym zapachu. Pamiętajmy też o szczelnym zamykaniu opakowania z karmą, aby nie utraciła swoich właściwości. Być może nasz pies ma swoje ulubione zapachy - dobierzmy jedzenie także pod tym kątem. Możemy również wykorzystać zapach preferowanej do tej pory żywności.
Pies, który jadł wilgotny pokarm przez dłuższy czas może być przyzwyczajony do takiej konsystencji. W początkowym etapie podawania suchą karmę możemy namoczyć w pachnącym wywarze, co zachęci psa do jej spróbowania. Dodanie do niej oleju także może być kuszące. Pamiętajmy jednak, są to sposoby tylko na zachęcenie czworonoga do nowości, a nie do ciągłego stosowania – jeśli nie przyniosą rezultatu należy ich zaniechać.
Jak dowodzą badania, wiele zwierząt ma tendencję do zdobywania pożywienie poprzez wykonywanie zadań nawet, gdy jest ono cały czas swobodnie dostępne.[1] Każdy, kto widział psa chętnie wykonującego kolejne polecenia w zamian za nagrody, nie ma wątpliwości – psy również wolą w ten sposób zdobywać pokarm. Możemy wykorzystać tę wiedzę wrzucając suche smakołyki do zabawek interaktywnych. Kong wypełniony pysznościami, a może zamykane pudełeczka z przysmakami? Wybór zależy tylko od nas. Także szkolenie - nauka sztuczek i komend może być połączona z nagradzaniem granulkami. Tak zdobyty smakołyk na pewno będzie dla psa czymś wartościowym.
Jak każde nowe pożywienie, suchą karmę trzeba wprowadzać stopniowo. Wskazane jest początkowe dorzucanie po kilka granulek do stałego jedzenia naszego ulubieńca. Powoli musimy zmieniać proporcje. Nie zniechęcajmy się szybko - konsekwentnie mieszajmy żywność.
Co jeśli wszystkie sposoby zawodzą, a nasz pies ciągle nie chce przekonać się do nowości? Dajmy naszemu pupilowi czas – przyzwyczajanie do suchej karmy może być procesem długotrwałym. Zawsze warto jednak próbować, zbilansowane pożywienie na pewno korzystnie wpłynie na zdrowie naszego czworonoga.
Zdjęcie: Fotolia.com
Źródło: 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9236014
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Są takie psy, obok których nie sposób przejść obojętnie. Do tego grona zaliczają się między innymi niektóre rasy psów długowłosych. Ich długa gęsta sierść przyciąga spojrzenia, a samym zwierzakom dodaje...
Podstawowymi narzędziami służącymi do pielęgnacji futra są oczywiście wszelkiego rodzaju szczotki dla psów i grzebienie dla psów. Jednak pies psu nie równy. Jedne rasy mają szatę długą i jedwabistą, inne...
Zanim wybierzemy szampon dla pupila, warto wziąć pod uwagę jego rzeczywiste potrzeby. Jak wiemy, każdy pies wymaga nieco innego traktowania ze względu na rodzaj okrywy włosowej, jej strukturę oraz kolor....