Sklep online
Sklep online

Jak poznać, że kotka jest w ciąży?

Samica kota wchodzi w ruję nawet kilka razy do roku, w okresie od wiosny aż do później jesieni. Jeśli nie wysterylizowaliśmy dotąd naszej pupilki, a zdarza nam się wypuszczać ją z domu samopas, to nasze domowe stado już wkrótce może się powiększyć. Pierwsze objawy ciąży u kocicy można zauważyć już po około 2-3 tygodniach. Na co zwracać uwagę? Po czym poznać, że kotka jest w ciąży i jak opiekować się nią w tym czasie?

Pierwsze objawy ciąży u kota

Rozpoznanie ciąży u kotki z początku wcale nie jest takie łatwe. Przez pierwsze tygodnie ciąża nie daje żadnych charakterystycznych objawów, a zmiany w zachowaniu zwierzaka są tak subtelne, że nietrudno je przeoczyć. Pewne symptomy można zauważyć dopiero w trzecim tygodniu ciąży, gdy kotka zaczyna jeść za dwoje, a jej sutki robią się ciemniejsze, wydają się większe i trochę podpuchnięte. Nasza pupilka może też zacząć cierpieć na regularne mdłości i wymioty, co dla każdego opiekuna powinno być już wystarczającym powodem, by jak najszybciej zabrać ją do weterynarza.

Na ciążę wskazuje także brak rui. Zdrowa, młoda kotka może mieć ruję nawet co dwa tygodnie i zachowuje się wtedy w sposób bardzo charakterystyczny. Zaczyna głośniej wokalizować, ociera się o wszystko i tarza po podłodze. Jeśli podobne zachowania nie pojawiają się od dłuższego czasu, to jednym z powodów może być właśnie ciąża.

Jak długo trwa ciąża u kota?

Ciąża u kotki trwa przeważnie około 63-67 dni, ale ten okres może wydłużyć się nawet do 74 dni. Jak już wspomniano, pierwsze objawy można zaobserwować dopiero w trzecim tygodniu po zapłodnieniu. Najwięcej zmian w zachowaniu i wyglądzie kocicy zachodzi w piątym tygodniu ciąży, gdy płody zaczynają szybko rosnąć i dają o sobie znać szalejące w jej organizmie hormony. Jeśli podejrzewamy, że nasza pupilka jest w ciąży, koniecznie zabierzmy ją do weterynarza. Lekarz doradzi nam w kwestii opieki i żywienia, wykona ewentualne badania oraz USG. Dzięki badaniu ultrasonografem można stwierdzić, ile kociąt przyjdzie na świat i czy płody rozwijają się prawidłowo.

Opieka nad kotką w ciąży

Gdy nasza kotka jest w ciąży, powinniśmy przede wszystkim zapewnić jej spokój i bezpieczeństwo. Ograniczajmy wszelkie stresujące sytuacje. Jeśli, na przykład planowaliśmy remont, wstrzymajmy się z tym do czasu porodu. Pamiętajmy, że koty to zwierzęta, które cenią sobie rutynę, a wszelkie nagłe zmiany zachodzące w otoczeniu wytrącają je z równowagi i stresują. To może z kolei odbić się nie tylko na zdrowiu samej kotki, ale i jej kociąt.

Zadbajmy też o to, by kotka miała w domu ciepłe, zaciszne miejsce tylko dla siebie, w którym będzie mogła schować się i odpocząć. Jeśli do tej pory wypuszczaliśmy ją samą z domu, ograniczmy te eskapady. Lepiej mieć oko na kotkę i wyprowadzać ją jedynie w szelkach i na smyczy.

Czym karmić kotkę w ciąży?

W czasie ciąży organizm kotki wykazuje znacznie większe zapotrzebowanie na białko, witaminy oraz minerały, więc warto pomyśleć o dopasowaniu diety do jej nowych potrzeb. W sklepach zoologicznych bez trudu znajdziemy porządne karmy dedykowane ciężarnym i karmiącym kotkom. Takie posiłki są doskonale zbilansowane i opracowane tak, aby przyszłej mamie nie brakowało żadnych substancji odżywczych.

Kotkę należy karmić częściej, ale mniejszymi porcjami. Lepiej też nie pozostawiać jej stałego dostępu do pełnej miski, gdyż zwiększony apetyt może doprowadzić do otyłości. Jeśli nie mamy pewności, jak dawkować pokarm, warto skonsultować to z weterynarzem.

Jak rozpoznać, kiedy kotka będzie rodzić?

Gdy zbliża się moment porodu, kotka staje się niespokojna i zaczyna szukać sobie spokojnego, zacisznego miejsca na legowisko. Możemy pomóc jej, szykując kartonowe pudło wyłożone ręcznikami. Wiele kotek chętnie wybiera takie gniazdka, ale niektóre same szukają sobie najbardziej komfortowego miejsca. Często jest to szafa, ustronna wnęka czy kąt pokoju za kanapą.

Przed porodem kotka zaczyna też głośniej wokalizować. Często wylizuje sobie okolice krocza, a na jej sutkach pojawia się mleczna wydzielina. Temperatura ciała zwierzaka może też spać poniżej 38,9 stopni Celsjusza. Poród będzie trwał od kilku do kilkunastu godzin, ale zazwyczaj nie wymaga żadnej interwencji ze strony opiekuna. Kotka doskonale radzi sobie sama. Przez cały czas powinniśmy jednak być w pobliżu i uważnie obserwować kotkę. Jeśli zauważymy coś niepokojącego, na przykład brak skurczów, nagłe zatrzymanie akcji porodowej czy zatrzymanie łożyska, powinniśmy zabrać kocicę do weterynarza. Komplikacje w czasie porodu zagrażają życiu jej oraz kociąt.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTEK W CIĄŻY ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Czego uczymy się od zwierząt?

Każdy, kto posiada lub kiedykolwiek posiadał czworonoga, wie, jak wiele zalet może mieć życie z takim pupilem. Zwierzęta domowe wywierają ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a liczne badania...

Czytaj więcej
Problem ze złymi nawykami u kota

Problemom ze złymi nawykami u kota lepiej zapobiegać. Jeśli jednak już doszło do ich wyrobienia, można spróbować je zmienić, a nawet wypadałoby. Są na to sposoby. Każdy przypadek należy właściwie...

Czytaj więcej
Wyprawka dla kota, czyli witamy nowego członka rodziny

Przybycie do domu nowego kociego lokatora to czas wielkich zmian. Od chwili, gdy mruczek zawita do naszego domu, nic już nie będzie takie samo. Po powrocie z pracy witać będzie...

Czytaj więcej

komentarze

  1. […] Jak poznać, że kotka jest w ciąży? […]

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram