Sklep online
Sklep online

Jak poznać, że kotka jest w ciąży?

Samica kota wchodzi w ruję nawet kilka razy do roku, w okresie od wiosny aż do później jesieni. Jeśli nie wysterylizowaliśmy dotąd naszej pupilki, a zdarza nam się wypuszczać ją z domu samopas, to nasze domowe stado już wkrótce może się powiększyć. Pierwsze objawy ciąży u kocicy można zauważyć już po około 2-3 tygodniach. Na co zwracać uwagę? Po czym poznać, że kotka jest w ciąży i jak opiekować się nią w tym czasie?

Pierwsze objawy ciąży u kota

Rozpoznanie ciąży u kotki z początku wcale nie jest takie łatwe. Przez pierwsze tygodnie ciąża nie daje żadnych charakterystycznych objawów, a zmiany w zachowaniu zwierzaka są tak subtelne, że nietrudno je przeoczyć. Pewne symptomy można zauważyć dopiero w trzecim tygodniu ciąży, gdy kotka zaczyna jeść za dwoje, a jej sutki robią się ciemniejsze, wydają się większe i trochę podpuchnięte. Nasza pupilka może też zacząć cierpieć na regularne mdłości i wymioty, co dla każdego opiekuna powinno być już wystarczającym powodem, by jak najszybciej zabrać ją do weterynarza.

Na ciążę wskazuje także brak rui. Zdrowa, młoda kotka może mieć ruję nawet co dwa tygodnie i zachowuje się wtedy w sposób bardzo charakterystyczny. Zaczyna głośniej wokalizować, ociera się o wszystko i tarza po podłodze. Jeśli podobne zachowania nie pojawiają się od dłuższego czasu, to jednym z powodów może być właśnie ciąża.

Jak długo trwa ciąża u kota?

Ciąża u kotki trwa przeważnie około 63-67 dni, ale ten okres może wydłużyć się nawet do 74 dni. Jak już wspomniano, pierwsze objawy można zaobserwować dopiero w trzecim tygodniu po zapłodnieniu. Najwięcej zmian w zachowaniu i wyglądzie kocicy zachodzi w piątym tygodniu ciąży, gdy płody zaczynają szybko rosnąć i dają o sobie znać szalejące w jej organizmie hormony. Jeśli podejrzewamy, że nasza pupilka jest w ciąży, koniecznie zabierzmy ją do weterynarza. Lekarz doradzi nam w kwestii opieki i żywienia, wykona ewentualne badania oraz USG. Dzięki badaniu ultrasonografem można stwierdzić, ile kociąt przyjdzie na świat i czy płody rozwijają się prawidłowo.

Opieka nad kotką w ciąży

Gdy nasza kotka jest w ciąży, powinniśmy przede wszystkim zapewnić jej spokój i bezpieczeństwo. Ograniczajmy wszelkie stresujące sytuacje. Jeśli, na przykład planowaliśmy remont, wstrzymajmy się z tym do czasu porodu. Pamiętajmy, że koty to zwierzęta, które cenią sobie rutynę, a wszelkie nagłe zmiany zachodzące w otoczeniu wytrącają je z równowagi i stresują. To może z kolei odbić się nie tylko na zdrowiu samej kotki, ale i jej kociąt.

Zadbajmy też o to, by kotka miała w domu ciepłe, zaciszne miejsce tylko dla siebie, w którym będzie mogła schować się i odpocząć. Jeśli do tej pory wypuszczaliśmy ją samą z domu, ograniczmy te eskapady. Lepiej mieć oko na kotkę i wyprowadzać ją jedynie w szelkach i na smyczy.

Czym karmić kotkę w ciąży?

W czasie ciąży organizm kotki wykazuje znacznie większe zapotrzebowanie na białko, witaminy oraz minerały, więc warto pomyśleć o dopasowaniu diety do jej nowych potrzeb. W sklepach zoologicznych bez trudu znajdziemy porządne karmy dedykowane ciężarnym i karmiącym kotkom. Takie posiłki są doskonale zbilansowane i opracowane tak, aby przyszłej mamie nie brakowało żadnych substancji odżywczych.

Kotkę należy karmić częściej, ale mniejszymi porcjami. Lepiej też nie pozostawiać jej stałego dostępu do pełnej miski, gdyż zwiększony apetyt może doprowadzić do otyłości. Jeśli nie mamy pewności, jak dawkować pokarm, warto skonsultować to z weterynarzem.

Jak rozpoznać, kiedy kotka będzie rodzić?

Gdy zbliża się moment porodu, kotka staje się niespokojna i zaczyna szukać sobie spokojnego, zacisznego miejsca na legowisko. Możemy pomóc jej, szykując kartonowe pudło wyłożone ręcznikami. Wiele kotek chętnie wybiera takie gniazdka, ale niektóre same szukają sobie najbardziej komfortowego miejsca. Często jest to szafa, ustronna wnęka czy kąt pokoju za kanapą.

Przed porodem kotka zaczyna też głośniej wokalizować. Często wylizuje sobie okolice krocza, a na jej sutkach pojawia się mleczna wydzielina. Temperatura ciała zwierzaka może też spać poniżej 38,9 stopni Celsjusza. Poród będzie trwał od kilku do kilkunastu godzin, ale zazwyczaj nie wymaga żadnej interwencji ze strony opiekuna. Kotka doskonale radzi sobie sama. Przez cały czas powinniśmy jednak być w pobliżu i uważnie obserwować kotkę. Jeśli zauważymy coś niepokojącego, na przykład brak skurczów, nagłe zatrzymanie akcji porodowej czy zatrzymanie łożyska, powinniśmy zabrać kocicę do weterynarza. Komplikacje w czasie porodu zagrażają życiu jej oraz kociąt.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTEK W CIĄŻY ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Karma Animonda dla kota

Prawidłowe żywienie to kluczowy element opieki nad każdym domowym mruczkiem. Kocia dieta powinna być pełnowartościowa i dobrze zbilansowana, tak aby dostarczała zwierzakowi wszelkich składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego...

Czytaj więcej
Żywienie kota maine coona

Maine coony są jedną z największych kocich ras, choć wcale nie największą, jak sądzą niektórzy. Z tego powodu tacy producenci, jak Royal Canin zalecają, by ich dieta zawierała dużo związków...

Czytaj więcej
Karmy Ontario

Wraz ze wzrostem świadomości na temat prawidłowego żywienia czworonogów, zwiększyło się zapotrzebowanie na pełnowartościowe karmy dla psów i kotów. Coraz więcej właścicieli sięga po produkty wysokiej jakości, zdając sobie sprawę,...

Czytaj więcej

komentarze

  1. […] Jak poznać, że kotka jest w ciąży? […]

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram