Sklep online
Sklep online

Jak nauczyć psa posłuszeństwa? Praktycznie wskazówki specjalisty

Pies, który reaguje na komendy, zawsze przybiega na zawołanie i nie sprawia kłopotów, gdy zostaje sam w domu, to marzenie każdego opiekuna. Z dobrze ułożonym psem żyje się nie tylko łatwiej, ale i dużo bezpieczniej. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy zacząć naukę posłuszeństwa i jak powinno przebiegać prawidłowe szkolenie psa. Zaczynamy!

Trening posłuszeństwa psa – kiedy należy zacząć szkolenie szczeniaka?

Socjalizację i tresurę psa warto zacząć, gdy Twój pupil jest jeszcze całkiem małym szczenięciem, pomiędzy 4 a 12 tygodniem życia. Nawet kilkumiesięczny psiak jest już w stanie nauczyć się podstawowych poleceń i zrozumieć, jakie zasady poprawnego zachowania obowiązują w domu czy na spacerze.

Nauka posłuszeństwa na wczesnym etapie życia psa to coś, co zaprocentuje w przyszłości. Trudno zaprzeczyć, że z czworonogiem, który potrafi chodzić przy nodze na spacerze, reaguje na przywołanie i komendy swego przewodnika, żyje się o wiele łatwiej i przyjemniej. To jednak nie są jedyne korzyści płynące z treningu psa. Edukacja zwierzaka zapewnia mu większe bezpieczeństwo, umiejętność odnajdywania się w trudnych sytuacjach i sprzyja budowaniu relacji z opiekunem.

Dobrych manier można nauczyć każdego psa, niezależnie od wieku czy rasy. Zarówno owczarek niemiecki, jak i labrador czy dalmatyńczyk powinien nauczyć się zasad poprawnego zachowania, a trening psa w każdym wypadku będzie wyglądał podobnie. Oczywiście istnieją też rasy bardziej predysponowane do wykonywania skomplikowanych poleceń i sztuczek. Doskonałym przykładem będą tu psy border collie, które świetnie radzą sobie nawet podczas złożonych treningów obedience.

↓ ZABAWKI DLA PSÓW ↓

Jak nauczyć psa posłuszeństwa – metoda pozytywnych wzmocnień

Najlepszym według behawiorystów sposobem na trenowanie psa jest metoda pozytywnych wzmocnień. Na czym polega? Otóż chodzi tu po prostu o nagradzanie każdego pozytywnego zachowania oraz ignorowanie reakcji niechcianych i nieprawidłowych. Brzmi bardzo prosto, ale szkolenie pozytywne może dać naprawdę świetne rezultaty, jeśli tylko podejdziesz do niej z konsekwencją i zapasem cierpliwości.

Twoim zadaniem będzie pokazać podopiecznemu, jakiego zachowania lub reakcji od niego wymagasz. Najlepiej wykorzystać do tego przysmaki treningowe dla psa i za ich pomocą naprowadzać pupila na daną pozycję lub schemat zachowania. Gdy tylko pies zrobi to, co należało, otrzymuje nagrodę, czyli smakołyk i pochwałę. Po pewnym czasie Twój psi towarzysz zacznie kojarzyć, co musi zrobić, by dostać smakołyk i szybko zacznie powtarzać właściwe czynności. Trening z wykorzystaniem pozytywnych bodźców sprawi też, że pupil będzie lepiej nastawiony do nauki i chętniej wykona polecenia opiekuna.

Jak nauczyć szczeniaka posłuszeństwa – podstawowe zasady szkolenia psa

Zachowanie i posłuszeństwo zwierzaka zależą w dużej mierze od Twojej relacji z psem. Metoda stosowana w czasie treningu może albo zmotywować pupila do dalszej pracy i do podążania za poleceniami przewodnika, albo wręcz przeciwnie – zniechęcić go do lekcji i wzbudzić nieufność wobec człowieka. Aby nauka posłuszeństwa psa była skuteczna i przyjemna dla obu stron, warto trzymać się kilku podstawowych zasad:

Zacznij od nauki kilku najprostszych komend

Niezależnie od wieku należy zacząć szkolenie psa od maksymalnie 2-3 podstawowych komend posłuszeństwa. Najlepiej wprowadzić polecenia, które w przyszłości mogą okazać się najbardziej przydatne, a więc na przykład "siad", „ zostań ” oraz „do mnie”. Takie hasła będą użyteczne zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych. Nie będzie też żadną przesadą stwierdzenie, że ich znajomość może nawet uratować życie psu, odwołując go lub zatrzymując w miejscu bezpiecznym dla niego. Na przykład z dala od ruchliwej ulicy albo innego psa. Równie praktyczna będzie komenda "zostaw", po której pies powinien zostawić to, czego pod żadnym pozorem nie powinien brać do pyska, na przykład śmieci czy odchodów innych zwierząt. Polecenia, takie jak "podaj łapę" zostawiamy na sam koniec.

Dopasuj odpowiednią długość ćwiczeń

Zwłaszcza na początkowym etapie tresury nie należy przesadzać ani z długością, ani częstotliwością sesji treningowych. Zbyt długa lekcja będzie męcząca dla młodego psa, a monotonne powtarzanie tych samych czynności szybko go znudzi. Na początek wystarczą ćwiczenia podstawowych umiejętności, trwające nie dłużej niż 2-3 minuty. Najlepiej wpleść je w zabawę z pupilem, tak aby całość była dla niego bardziej atrakcyjna. W ciągu dnia można zafundować mu około 2 czy 4 takich mini treningów, trwających łącznie około 20-30 minut dziennie.

Pamiętaj o nagrodach i pozytywnym szkoleniu

Zwierzaki nagradzane podczas ćwiczeń i w ten sposób motywowane do dalszej pracy, uczą się najszybciej i najefektywniej. Smakołyki dla psa to bez wątpienia najlepsza forma nagrody, dla której większość psów zrobi wszystko. Niemiej warto stosować je zamiennie z pochwałami słownymi i radosną zabawą z psem. Pamiętaj, że Twoje zachowanie i uwaga, jaką skupiasz na pupilu, też jest dla niego formą nagrody.

Kończ treningi we właściwym momencie

Każdą serię ćwiczeń należy skończyć, kiedy pies zaczyna wyraźnie się nudzić albo jest zmęczony. Pamiętaj jednak, by zakończysz trening po pozytywnym wykonaniu komendy, czyli po sukcesie i nagrodzie. Każda lekcja powinna kończyć się pozytywnie dla Twojego psa, tak aby następnym razem chętnie wziął w niej udział. Zakończenie sesji treningowej można sygnalizować psu dodatkową komendą, na przykład „koniec” albo „wolne”.

Stosuj komendy konsekwentnie

Każde zachowanie, jakiego chcesz nauczyć psa, powinno być określone jedną, niezmienną komendą. Słowo oznaczające konkretną czynność należy wprowadzić raz i trzymać się go konsekwentnie przez całe szkolenie. Wprowadzanie kilku słów nazywających tę samą czynność wprowadzi mętlik i zdezorientuje psa. Pies nie będzie rozumiał, czego właściwie od niego oczekujesz, więc najpewniej zniecierpliwi się i straci ochotę do dalszej pracy.

Cierpliwość to klucz do sukcesu!

Daj psu czas i nie wymagaj od niego zbyt wiele po zaledwie jednym czy dwóch treningach. Większość psów potrzebuje całych tygodni, a nawet miesięcy, by opanować wszystkie umiejętności i nauczyć się odpowiedniego zachowania. Wychowanie szczeniaka będzie wymagało od Ciebie sporych pokładów cierpliwości, a przede wszystkim konsekwencji i rzetelnej pracy.

Szkolenie psa a posłuszeństwo – jak nie należy uczyć psa?

Trenowanie swojego psa to proces długi i wymagający. Każdy chciałby, by jego czworonożny przyjaciel w mig nauczył się podawać łapę, aportować i wracać na zawołanie. Niestety w rzeczywistości nauka każdej nowej sztuczki i polecenia trwa całymi tygodniami. To jasne, że w tym czasie może zabraknąć Ci cierpliwości, a pozorny brak postępów odbierze ochotę do dalszych starań. Mimo wszystko ważne jest, by nie przerzucać swojego niezadowolenia na pupila. Tresura powinna być dla niego formą zabawy, czymś przyjemnym, do czego warto wracać. Karanie psa za błędne zachowanie lub ignorowanie poleceń sprawi tylko, że podopieczny straci do Ciebie zaufanie i nie będzie chciał uczyć się dalej.

Specjaliści od układania zwierzaków odradzają również stosowanie tak zwanej metody awersyjnej. W takim systemie szkoleniowym pies wykonuje dane polecenie po to, by uniknąć nieprzyjemnego bodźca. Przykładem może być sytuacja, gdy właściciel naciska ręką na zad psa, by skłonić go do przybrania pozycji siedzącej. Taki nacisk nie jest komfortowy dla psa, więc w końcu siada, by przykra dla niego sytuacja się skończyła. Nietrudno się domyślić, że taki proces nauki nie ma w sobie nic pozytywnego ani przyjemnego dla psa, a może niekorzystnie odbić się na jego relacji z opiekunem.

Przedszkole dla szczeniąt, tresura psa w grupie i pomoc behawiorysty - z jakich metod warto korzystać?

Jeśli nie masz doświadczenia w tresurze psa, skorzystaj z pomocy doświadczonych specjalistów. W większych miastach można znaleźć, na przykład przedszkola dla szczeniąt i szkółki dla starszych psów, w których zwierzaki uczą się podstaw grzecznego zachowania i dobrych manier względem innych psów. Tam, z pomocą trenera łatwiej będzie Ci zrozumieć jak wzmacniać prawidłowe zachowanie czworonoga, poznać jego możliwości i efektywnie uczyć go nowych rzeczy w domu.

Brak właściwej socjalizacji w wieku szczenięcym lub błędy popełnione w czasie szkolenia mogą niestety zaowocować wieloma problemami z psem. Zwierzaki, których nie nauczono grzecznego zachowania mogą, na przykład skakać na ludzi, ignorować przywołania właściciela a nawet zachowywać agresywnie wobec domowników. W takiej sytuacji warto poprosić o pomoc doświadczonego behawiorystę, który pomoże Ci sprawdzić, co jest przyczyną takiego zachowania i przepracować popełnione błędy.

 

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Co zrobić z psem w czasie kwarantanny?

Epidemia koronawirusa budzi szczególny niepokój u opiekunów czworonogów. Jednym z największych problemów dla właścicieli psów jest zapewnienie podopiecznym właściwej opieki w czasie kwarantanny. W jaki sposób zorganizować spacery z psem...

Czytaj więcej
Co robić gdy pies ma nadmierny apetyt?

Nieustanne łaknienie u psa nazywa się polifagią. Jej przyczyny mogą być różne. Zawsze jednak nadmierny apetyt u czworonoga powinien zwrócić naszą uwagę. W najlepszym razie są to problemy żywieniowe, wynikające...

Czytaj więcej
Jak dbać o zęby psa?

Czynności pielęgnacyjne jamy ustnej, które nam wydają się całkowicie naturalne i zwyczajne, dla psiaków czasem okazują się istnym koszmarem, a próba umycia im zębów albo choćby podniesienia fafli kończy się...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram