🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Żucie to jedno z ulubionych zajęć uszatych podopiecznych. Pałaszowanie twardych przekąsek nie tylko dostarcza królikom mnóstwa radości, ale również wspomaga pielęgnację uzębienia. Jakie przekąski podawać kicającym pupilom, by ich zęby zawsze były w nienagannym stanie? Jak dbać o zęby królików?
Nietypowe uzębienie to charakterystyczna cecha królików. To właśnie ono stanowi jedną z kluczowych różnic w budowie anatomicznej między gryzoniami, a zajęczakami. W odróżnieniu od myszy czy szczurów uszate zwierzaki mają nie jedną, lecz dwie pary siekaczy w szczęce. Uzębienie królików składa się z 28 zębów, a dokładnie z 6 siekaczy, 10 przedtrzonowców i 12 trzonowców. Wśród zębów brakuje kłów. U młodych zwierzaków występuje uzębienie mleczne, które ulega całkowitej wymianie do 4-5 tygodnia życia. Naturalny kolor zębów królików to biały.
Zęby królików są hypselodontyczne – nie mają korzeni. Umożliwia to ich stały wzrost przez całe życie uszatych zwierzaków. U królików rosną nie tylko siekacze, ale również zęby trzonowe. Tempo wzrostu jest różne dla poszczególnych zębów. Najszybciej rosną siekacze – tygodniowo ich długość wzrasta o około 2-3 mm.
U uszatych zwierzaków widoczna jest znacząca dysproporcja między wielkością łuków zębowych – górny jest znacznie grubszy. W związku z tym króliki wypracowały specjalny sposób żucia. Siekacze służą im jedynie do chwytania i rozcinania kęsów pokarmu. Podczas przeżuwania uszate zwierzaki wykorzystują natomiast tylko zęby trzonowe. W trakcie rozdrabniania pokarmu żuchwa zwierzaków porusza się na boki, a kęsy pokarmu są przerzucane z jednej strony na drugą. Dzięki temu pożywienie jest dokładnie rozcierane, a zęby ulegają ścieraniu.
Problemy stomatologiczne u królików najczęściej związane są z wadami zgryzu, które mogą mieć charakter wrodzony (genetyczny) lub nabyty (poinfekcyjny, pourazowy). Wady zgryzu u zwierzaków przyczyniają się do nierównomiernego ścierania się zębów, a w konsekwencji – do ich przerostu. Ostre krawędzie nieprawidłowo startych zębów mogą powodować zranienia w obrębie jamy ustnej, na których podłożu dochodzi do infekcji i stanów zapalnych. U uszatych zwierzaków czasami pojawiają się także ropnie. Innym problemem dotykającym króliki jest osłabienie zębów i zaburzenie ich wzrostu związane z niewłaściwą mineralizacją szkliwa.
Najważniejszym sygnałem kłopotów z zębami u królika są trudności w jedzeniu. Zwierzak nie może prawidłowo chwytać i rozcierać pożywienia, a w czasie pałaszowania posiłków odczuwa ból. Może przez to stracić apetyt lub zacząć preferować jedzenie wyłącznie miękkich pokarmów. Konsekwencją tego są zaburzenia trawienne i utrata wagi. U królików z problemami stomatologicznym nierzadko można również zaobserwować m.in. ślinotok, łzawienie oczu, zgrzytanie zębami, przebarwienia szkliwa. Jeśli zauważymy tego typu symptomy u naszego podopiecznego, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. Zaniedbania w pielęgnacji uzębienia mogą prowadzić do niedożywienia i poważnych chorób ogólnoustrojowych, dlatego tak ważne jest, aby regularnie dbać o zęby królika.
↓ ZIOŁA DLA KRÓLIKA ↓
Zęby zajęczaków, dla zachowania optymalnej długości, wymagają regularnego ścierania. Aby wspomóc pielęgnację uzębienia uszatych podopiecznych, należy zapewnić im przekąski i akcesoria skłaniające do intensywnego, długiego żucia – ułatwiające mechaniczne ścieranie zębów. W naturze uszate zwierzaki ścierają zęby przede wszystkim w czasie jedzenia włóknistego pokarmu – traw, ziół, warzyw, pędów, kory i korzonków roślin. W warunkach domowych funkcję przekąsek dentystycznych spełniają pokarmy zasobne w celulozę i ligninę. Zwierzowi należy zapewnić stały dostęp do świeżego siana (poczytaj więcej o tym, jakie siano wybrać dla królika KLIK»). Jego udział w diecie powinien wynieść 70-80%. Królikowi warto także regularnie serwować gałązki drzew owocowych, zieleninę i naturalne przekąski dentystyczne (np. topinambur). Do menu zwierzaka można dodatkowo włączyć karmę ze specjalną formułą dentystyczną. Dzięki odpowiedniej strukturze i twardości ułatwia ona ścieranie zębów w trakcie jedzenia.
↓ SIANO DLA KRÓLIKÓW ↓
Jak jeszcze możemy dbać o zęby królika? W klatce uszatego podopiecznego warto umieścić także akcesoria do żucia i rozdrabniania. Dobrze sprawdzą się m.in. sizalowe gryzaki, jadalne domki czy kartonowe pudełka. Aby zachęcić uszatego ulubieńca do gryzienia zabawek, można stworzyć z nich kryjówki lub karmniki interaktywne.
↓ JADALNE ZABAWKI DLA KRÓLIKÓW ↓
Problemy z zębami u królików mogą wynikać nie tylko z niewłaściwej pielęgnacji, ale także z niedoboru minerałów (zwłaszcza wapnia) i witamin (witamina D3). Witamina D3 jest syntezowana przez organizm zwierzaków pod wpływem światła słonecznego. Aby wspomóc jej wytwarzanie, warto w lecie umożliwić podopiecznemu wypoczynek na świeżym powietrzu. W przypadku niedoborów wapnia pomogą rośliny bogate w ten pierwiastek (brokuły, szpinak, mięta, rzeżucha, jarmuż) lub specjalne suplementy mineralno-witaminowe.
W profilaktyce stomatologicznej u królików niezwykle istotne są regularne kontrole. Stan siekaczy warto sprawdzać u pupila raz w tygodniu. Gruntowną kontrolę uzębienia w gabinecie weterynaryjnym u zdrowego zwierzaka powinniśmy wykonać przynajmniej co 6 miesięcy. Jeśli nasz ulubieniec ma wadę zgryzu, konieczne mogą być nawet comiesięczne przeglądy dentystyczne połączone z przycinaniem przerośniętych zębów.
↓ GAŁĄZKI I KORZENIE DLA KRÓLIKÓW ↓
Zdjęcie: © Olga Barbakadze — stock.adobe.com
🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Burunduki nazywane są również wiewiórkami syberyjskimi lub po prostu wiewiórkami ziemnymi. Ładne i o ciekawym trybie życia, nie nadają się niestety dla małych dzieci. Środowisko naturalne burunduków Burunduki zamieszkują północną...
Od dawna uważa się szczury za zwierzęta obdarzone niezwykłą inteligencją. Te sprytne gryzonie mają doskonałą pamięć, są spostrzegawcze, potrafią uczyć się na błędach i wyciągać wnioski. A przy odrobinie cierpliwości...
Miło nam zaprezentować nową kamę Beaphar Nature dla świnek morskich. Jest to wysokiej jakości produkt, który swoim składem dokładnie odpowiada specyficznym potrzebom pokarmowym Waszych pupili. Nie zawiera zbóż i wyróżnia...
[…] Jak dbać o zęby królika? […]