Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Persy słyną z pięknego, długiego i grubego futra. Choć zwierzaki te wyglądem swym naprawdę potrafią zachwycić, pielęgnacja takiej kociej sierści wymaga nieco wysiłku. Mając persa w domu, liczyć musimy się więc z tym, że pupila szczotkować będziemy musieli codziennie. Same pielęgnacyjne zabiegi to jednak jeszcze nie wszystko.
Na nic zdadzą się wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, jeśli o futro naszego pupila nie zadbamy od podszewki. Zdrowie skóry i włosia, a tym samym ładny ich wygląd, w pierwszej kolejności zagwarantuje nam odpowiednio zbilansowane kocie jedzenie. Mruczki potrzebują pokarmu zasobnego w białko i w tłuszcze. Jeśli tych najważniejszych składników pokarmowych jest zbyt mało bądź nie są one zadowalające pod względem jakości, z pewnością odbije się to na wyglądzie naszego zwierzaka. Receptura porządnych karm dla kotów przemyślana została tak, by należycie dbała ona o kondycję kociego włosia. Jeśli jednak w kwestii tej zauważamy pewne problemy, włączyć możemy suplementację. W takim wypadku w pierwszej kolejności warto sięgnąć po bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 olej z łososia. Na poprawę stanu kociego futra dobrze wpływają też witaminy z grupy B oraz cynk i lecytyna.
↓ KARMY DLA KOTÓW RASY PERS ↓
Zauważając nagłą zmianę wyglądu sierści persa – m.in. nadmierne linienie, połamane włosie czy matowienie futra – zgłośmy się do weterynarza i sprawdźmy, czy ze zdrowiem zwierzaka nic złego się nie dzieje. Jeśli badania nie wykażą żadnych nieprawidłowości, skonsultujmy z lekarzem wdrożenie adekwatnej suplementacji.
↓ KARMA DLA KOTÓW DŁUGOWŁOSYCH ↓
Pchły, wszoły i wszy to lokatorzy, którzy zagnieżdżając się w sierści pupila, poważne nadwyrężyć mogą kondycję sierści persa. Pomijając wszelki inny szkodliwy wpływ na zdrowie zwierzaka, pasożyty wewnętrzne wywołują zazwyczaj u kota silne swędzenie. Zwierzak, drapiąc się, uszkadza zaś nie tylko samą skórę, ale i w niej osadzone włosy. Odpowiednio dobrane do kociego trybu życia preparaty antypasożytnicze, a więc obroże przeciwpchelne, tabletki, środki typu spot » on czy spraye, skutecznie pomogą nam rozprawić się z tym problemem (poczytaj więcej na temat środków antypasożytniczych dla kotów).
Czasem zdarza się, że koci właściciele z pchłami walczą tylko za pomocą kąpieli. Warto pamiętać jednak o tym, że zdecydowana większość domowych mruczków nie specjalnie lubi pluskać się w wodzie. Dodatkowo zbyt częste mycie kociej sierści wcale nie wpływa korzystnie na jej wygląd.
↓ PREPARATY PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA KOTA ↓
Sierść dobrze odżywionego persa, choć lśniąca, wymaga naszych dodatkowych starań. Oczywiście koty znakomicie dbają o higienę, w tym wypadku ich osobista troska jest jednak niewystarczająca. Czesząc kota, sprawiamy oczywiście, że jego długie futro pozostaje wolne od kołtunów. Jednocześnie taki zabieg przynosi też zwierzakowi szereg innych korzyści. Szczotkując, wpływamy na pobudzenie krążenia i poprawienie ukrwienia skóry, co z kolei przyczynia się do znacznie lepszego odżywienia włosów. Przy pomocy szczotki po całym włosiu równomiernie rozprowadzamy też łój, czyli naturalny nabłyszczacz pochodzący z gruczołów skórnych, dzięki któremu futro milusińskiego staje się gładkie i lśniące. Ponadto w przypadku persa obdarzonego niebywale długim włosiem regularne czesanie zapobiega tworzeniu się groźnych dla zdrowia zwierzaka kul włosowych ». Te, powstające wskutek połykania dużej ilości martwej sierści, doprowadzić mogą do zaczopowania kociego układu pokarmowego. Rozprawienie się z tym problemem wymaga wówczas chirurgicznej interwencji.
↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PERSA ↓
W kwestii prawidłowej pielęgnacji sierści persa kluczem do sukcesu z pewnością jest wybór należytych przyrządów do czesania. Każdy zabieg rozpocząć powinniśmy od rozprawienia się z kołtunami, a więc od dokładnego rozczesania długiej sierści. Zadaniu temu dobrze sprosta metalowy grzebień – najlepiej taki, który z jednej strony ma zęby ustawione blisko siebie, z drugiej zaś rozstawione w szerszych odstępach. Ta druga opcja pozwoli nam rozprawić się ze wszelkimi splątaniami, pierwsza zaś dokładnie przeczesze całą sierść zwierzaka.
Kolejnym przydatnym akcesorium do pielęgnacji persa jest szczotka z naturalnego włosia. Po tę sięgajmy jednak dopiero po odłożeniu grzebienia. Idealnie nada się ona do ułożenia sierści pupila oraz do oczyszczenia jej z kurzu czy martwego naskórka. Przy pomocy takiej właśnie szczotki dobrze wymasujemy też skórę pupila oraz rozprowadzimy po sierści naturalne sebum.
W przypadku kotów długowłosych dobrze sprawdzi się też tzw. pudlówka, czyli szczotka wyposażona w armię niewielkich, zakrzywionych na końcach drucików. Szczotka ta usuwa martwe włosie, stymuluje mieszki włosowe oraz dobrze nadaje się do nadawania zwierzakowi ostatecznego szlifu (poczytaj więcej o najlepszych szczotkach dla kotów KLIK).
↓ AKCESORIA DO CZESANIA PERSA ↓
Sprawdź również: Jak pielęgnować futro kota?
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Przedstawiamy kolejną nowość w naszych sklepach: place zabaw dla kotów SportPet Designs. Dostępne również w Sklepie Internetowym Kakadu. Koty uwielbiają wspinać się i skakać. Dlatego chętnie korzystają z tak zwanych...
Właściwe żywienie w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia kociaka to gwarancja zdrowego i pewnego startu w dorosłe życie. Dieta młodych futrzaków powinna być bogata w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego...
Choroby skóry u kotów nie tylko wyglądają bardzo nieestetycznie, ale są również wyjątkowo dokuczliwe, ponieważ zazwyczaj towarzyszy im świąd, pieczenie, a nawet ból. Im dłużej trwa choroba, tym stan skóry...