Sklep online
Sklep online

Ile razy dziennie karmić psa?

Prawidłowe żywienie to klucz do zachowania dobrej kondycji i świetnego samopoczucia przez każdego zwierzaka. Na zdrowie i nastrój psa wpływa jednak nie tylko to, jaką karmę dostaje na co dzień. Nie mniej istotna jest optymalna częstotliwość jego posiłków. Jak często podawać psu karmę? Ile razy dziennie powinien jeść dorosły pies, szczeniak i czworonożny senior?

Dzienny rozkład posiłków psa – najważniejsze zasady żywienia

Istnieje kilka metod planowania posiłków dla domowych podopiecznych. Do podstawowych schematów żywienia psa należą:

żywienie z wolnym dostępem do jedzenia (ad libitum) – polega na pozostawieniu pupilowi karmy w takiej ilości, by mógł spożywać ją wedle własnych potrzeb, o dowolnej porze. Taka metoda serwowania pożywienia zapewnia opiekunowi czworonoga dużą wygodę i praktycznie nie wymaga od niego angażowania się w karmienie. Dobrze sprawdzi się zwłaszcza w domach zamieszkiwanych przez kilka psów, które niejednokrotnie rywalizują o jedzenie. Do żywienia ad libitum najlepiej nadaje się sucha karma dla psa, która może pozostać w misce znacznie dłużej niż mokra karma. Główną wadą żywienia ad libitum jest ryzyko rozwoju u psa nadwagi lub otyłości. W przypadku tego schematu żywienia trudno zbilansować dietę zwierzaka. Psy, które mają swobodny dostęp do karmy, nierzadko jedzą ponad miarę, co po pewnym czasie może doprowadzić u nich do znacznego wzrostu masy ciała.

karmienie z określoną wielkością posiłku – najpopularniejsza metoda żywienia psów dorosłych. Polega na serwowaniu czworonogowi posiłków w kilku, ściśle odmierzonych, porcjach – dopasowanych do jego zapotrzebowania na składniki odżywcze. W ten sposób może być serwowana sucha karma, karma mokra dla psa i domowe jedzenie. Karmienie z określoną wielkością posiłków daje pełną kontrolę nad dietą psa. Ułatwia też szybkie wykrycie zmian w apetycie zwierzaka. Ma ponadto pozytywny wpływ na relację zwierzaka z opiekunem – pozwala uczynić z codziennych posiłków przyjemny rytuał cementujący więź. Jednocześnie taki schemat żywienie wymaga od opiekuna wiedzy na temat potrzeb zwierzaka oraz zaangażowania się w komponowanie jego diety.

żywienie z ograniczonym czasem posiłku – w systemie tym ograniczony jest czas, w jakim pies ma dostęp do pożywienia. Metoda ta opiera się na założeniu, że większość czworonogów jest w stanie w ciągu 15-20 minut zjeść taką ilość karmy, która pokryje ich dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Taki sposób żywienia jest mniej pracochłonny niż rygorystyczne odmierzanie określonych porcji karmy. Można wykorzystać go w przypadku karmy mokrej, która z powodu swojej konsystencji i wysokiej smakowitości pobudza zwierzaki do szybkiego jedzenia. Ograniczenie czasu psich posiłków może jednak skłaniać czworonogi do zbyt łapczywego jedzenia, co zwiększa ryzyko zadławienia, niestrawności, wzdęć i skrętu żołądka. Ten sposób żywienia nie jest też zalecany dla zwierzaków, które nie są w stanie jednorazowo przyjąć dużych porcji pokarmu (np. szczeniaków).

SUCHE KARMY DLA PSÓW

Czym kierować się przy wyborze metody karmienia swojego psa? Żywieniowy harmonogram domowego podopiecznego powinien być dopasowany do:

 • wieku psa – szczeniętom i starszym psom, z uwagi na ograniczoną możliwość trawienia i przyswajania składników odżywczych, należy podawać mniejsze porcje pokarmu kilka razy na dobę.
 • wielkości i rasy psa – w przypadku psów ras dużych i olbrzymich, których układ pokarmowy jest niewielki w stosunku do masy ciała, zalecane jest serwowanie dwóch/trzech posiłków na dobę. Z kolei psy ras miniaturowych (np. yorkshire terrier) wymagają zwykle minimum trzech posiłków dziennie, ze względu na szybkie tempo metabolizmu.
 • stylu życia i aktywności psa – intensywny wysiłek fizyczny powoduje większe zapotrzebowanie na energię, co może wiązać się z koniecznością zwiększenia częstotliwości karmienia psa.
 • rodzaju podawanego pokarmu – aby zapewnić psu zbilansowany posiłek, dzienna dawka karmy musi dostarczać zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników.
 • indywidualnych potrzeb psa – optymalna liczba posiłków Twojego psa uzależniona jest także od jego specyficznych potrzeb i upodobań. Ustalenie indywidualnego harmonogramu karmienia jest zalecane zwłaszcza wtedy, gdy pies ma problemy z apetytem, jest przewlekle chory lub wykazuje problemy behawioralne na tle żywieniowym (np. żebranie o jedzenie). Zgodnie z ustalonymi dawkami muszą być serwowane zwłaszcza karmy weterynaryjne dla psów, stosowane w ramach leczenia.

Jak często karmić psa dorosłego?

Ile razy dziennie należy karmić dorosłego psa? – to pytanie zadaje sobie niemal każdy świeżo upieczony właściciel czworonoga. Przez wiele lat popularne było przeświadczenie, że psa wystarczy karmić raz dziennie. Opierało się ono na prostej analogii między zwyczajami żywieniowymi psów i ich dzikich krewnych.

W naturze psowate żywią się głównie grubą zwierzyną, której upolowanie nie jest proste. Ze względu na trudności w zdobyciu pożywienia dzicy krewni psów spożywają pokarm jedynie okresowo. Dodatkowo w obrębie grupy społecznej często dochodzi do rywalizacji o jedzenie, co skłania do szybkiego jedzenia. Psowate, dzięki stosunkowo dużemu żołądkowi, są więc w stanie w stosunkowo krótkim czasie najeść się do syta, a potem dość długo wytrzymać bez jedzenia. W przetrwaniu okresów niedoboru pożywienia pomaga im też chowanie niezjedzonych resztek pokarmu.

Rzeczywiście psie zachowania pokarmowe w dużej mierze przypominają te wilcze. Domowe czworonogi, podobnie jak ich dzicy krewni, mają skłonność do szybkiego jedzenia i zakopywania resztek. Dodatkowo ze względu na budowę anatomiczną przewodu pokarmowego i przystosowania fizjologiczne – w przeciwieństwie do kotów – dość dobrze tolerują dłuższe przerwy między posiłkami.

Czy w takim razie pies powinien jeść tylko raz dziennie? Choć z punktu widzenia żywieniowego zwykle nie ma co do tego większych przeciwwskazań, lepszym rozwiązaniem jest serwowanie psu posiłków kilka razy w ciągu dnia. Skrócenie czasu między kolejnymi posiłkami ogranicza ryzyko odczuwania głodu przez zwierzaka. W konsekwencji chroni przed problemami, które często występują na jego podłożu, takim jak:

 • żebranie o jedzenie,
 • koprofagia,
 • agresja o zasoby,
 • łapczywe jedzenie.

Jeśli pies otrzymuje co najmniej dwa posiłki w ciągu dnia, ma też zwykle lepszy nastrój. Głód jest bowiem dla zwierząt jednym z najsilniejszych czynników stresogennych. Może więc sprawiać, że pies stanie się podenerwowany, nadwrażliwy i nie będzie mógł się skupić na spacerach czy treningu.

Dla większości psów optymalne jest jedzenie dwa razy dziennie. Częstszych posiłków – trzy razy dziennie – potrzebują na ogół natomiast:

 • psy małe i miniaturowe,
 • psy duże i olbrzymie,
 • czworonożni seniorzy,
 • psy bardzo aktywne, pracujące i sportowe,
 • czworonogi zmagające się z nadwagą i otyłością – na diecie odchudzającej,
 • niektóre zwierzaki przewlekle chore (zwłaszcza cierpiące na choroby metaboliczne i dietozależne).

Jak często karmić szczeniaka?

Podstawowe zasady karmienia psa młodego nieco różnią się od tych stosowanych w przypadku dorosłych czworonogów. Układ pokarmowy szczeniąt ma niewielką objętość, a poza tym nie jest jeszcze całkowicie dojrzały. Może więc nie poradzić sobie z obfitymi porcjami pożywienia. Młody pies musi więc spożywać pokarm częściej niż dojrzały. Jak karmić szczeniaka? Młode psy, w wieku od 6. do 8. tygodnia życia, najlepiej karmić 4-5 razy dziennie. Następnie – od 8. tygodnia życia – można zmniejszyć liczbę posiłków do 3-4. Od 6. miesiąca życia młodego psa należy karmić 2-3 razy dziennie, a po ukończeniu przez niego kolejnego miesiąca pożywienie można serwować mu tak jak psu dorosłemu – 2 razy na dobę.

Kiedy powinny jeść psy?

Najlepiej karmić psa przynajmniej dwa razy dziennie o stałych porach – raz rano, a drugi raz wieczorem. Taki harmonogram wpływa korzystnie na pracę przewodu pokarmowego i komfort psychiczny zwierzaka. Posiłki serwowane o tych samych porach pomogą też Twojemu podopiecznemu orientować się w czasie i staną się dla niego rytuałem dającym poczucie bezpieczeństwa.

Zadbaj jednak o to, by dostosować pory posiłków Twojego zwierzaka do swojego stylu życia. Dobrym pomysłem może okazać się zatem zaplanowanie karmienia pupila o tych porach, o jakich sam zjadasz śniadanie czy kolację. Dzięki temu zwierzak nie będzie patrzył błagalnym wzrokiem w stronę Twojego talerza. Pamiętaj przy tym, że zbyt wczesne karmienie może sprawić, że pies będzie budził Cię już o poranku. Z kolei późne serwowanie jedzenia wieczorem może spowodować, że Twój podopieczny poczuje potrzebę wyjścia na dwór w środku nocy.

Bardzo ważne jest też zachowanie odpowiedniego odstępu między spacerami/aktywnością fizyczną a karmieniem. Lepiej nie oferować psu jedzenia później niż na 2 godziny przed planowaną przechadzką lub ćwiczeniami. Po spacerze czy treningu pies powinien mieć przynajmniej 30 minut przerwy przed jedzeniem.

W jaki sposób podawać psu pokarm?

Serwowanie posiłków swojemu pupilowi w misce to wbrew pozorom niejedyne rozwiązanie. Bardzo dobrym pomysłem jest połączenie posiłków podopiecznego z aktywnością łowiecką lub intelektualną. Zdobywanie pożywienia zwiększa u zwierząt satysfakcje płynącą z jedzenia. Z tego powodu, zamiast pozostawiać ulubieńcowi jedzenie w misce, możesz karmić go bezpośrednio z ręki lub zaoferować mu karmy dla psa jako nagrodę za wykonywanie poleceń.

Do karmienia karmą suchą warto wykorzystać zabawki interaktywne lub maty węchowe. Akcesoria tego typu wydłużają czas konsumpcji i zwiększają atrakcyjność pożywienia. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy nie możesz zorganizować tylu posiłków, ilu pies potrzebuje.

Jeśli opiekujesz się kilkoma zwierzakami, zadbaj o to, by każdy z nich mógł zawsze spokojnie spożyć swój posiłek. By uniknąć konfliktów między domowymi podopiecznymi, ustal dla każdego psa osobne miejsca karmienia. Nie dopuszczaj również do tego, by w czasie jedzenia inne zwierzęta w domu obserwowały lub niepokoiły Twojego pupila. Wtedy z pewnością jedzenie będzie dla psiaka prawdziwą przyjemnością.

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Zadania psów ratowniczych

Psiaki potrafią być prawdziwymi superbohaterami. Pomagają ratować ludzi z najtrudniejszych sytuacji w każdych możliwych warunkach. Muszą być odważne, odporne na stres i działanie w bardzo trudnych okolicznościach. Są długo szkolone,...

Czytaj więcej
Torba dla psa

Wielu z nas dosyć niechętnie rozstaje się ze swoim czworonogiem. Pragniemy, aby nasi domowi ulubieńcy towarzyszyli nam wszędzie, czy to podczas pikniku w parku, dalekiej podróży, czy nawet zwykłych zakupów...

Czytaj więcej
Karmy wzmacniające stawy dla psów

Problemy ze stawami mogą mieć wszystkie psy, szczególnie starsze, ponieważ z wiekiem chrząstki stawowe zużywają się. Generalnie jednak na schorzenia stawów najbardziej narażeni są przedstawiciele dużych ras, czego przyczyną jest...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram