Sklep online
Sklep online

Dieta dla psa, czyli jak zadbać o prawidłowe odżywianie czworonoga

Zdrowe żywienie to najlepszy sposób na zapewnienie zwierzakowi długiego i szczęśliwego życia. Na rynku zoologicznym nie brakuje karm, które doskonale spełniają różnorodne potrzeby czworonogów. Wybór odpowiedniej diety dla pupila to jednak niełatwe zadanie. Sposób żywienia musi być starannie dopasowany do wieku, wielkości, aktywności, stanu zdrowia, rasy i indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Jak prawidłowo zbilansować psie posiłki? Sprawdź, jaka dieta dla psa najlepiej zaspokoi potrzeby żywieniowe Twojego pupila.

Diety dla psów w różnym wieku

Wiek psa to jeden z najważniejszych czynników oddziałujących na jego zapotrzebowanie na energię i niektóre składniki odżywcze. Na poszczególnych etapach życia zwierzęcia zmianie ulegają: przemiany metaboliczne, praca przewodu pokarmowego, apetyt czy zdolności do pobierania różnych pokarmów i przyswajania znajdujących się w nich substancji. Karma dla psa zawsze powinna być więc dobrana do jego wieku.

Dieta dla szczeniaka

Okres szczenięctwa to czas intensywnego wzrostu i rozwoju wszystkich organów. W ciągu pierwszych miesięcy życia masa ciała szczenięcia zwiększa się kilkadziesiąt razy. Zapotrzebowanie energetyczne czworonożnego juniora jest w przybliżeniu 2 razy większe niż psa dorosłego. Jednocześnie układ pokarmowy młodego psa nie jest jeszcze w pełni dojrzały i zdolny do trawienia obfitych porcji pokarmu. Wszystko to sprawia, że szczeniakowi należy podawać karmę wysokoenergetyczną, skoncentrowaną, odznaczającą się wysoką przyswajalnością i strawnością (powyżej 80%). Takie jedzenie może spożyć w mniejszej ilości, dzięki czemu nie obciąży ono nadmiernie jego przewodu pokarmowego.

Spore znaczenie ma odpowiednia zawartość białka w pokarmie dla szczenięcia (optymalnie około 26-30%), która gwarantuje prawidłowy rozwój masy mięśniowej. Należy zwracać uwagę również na zawartość wapnia (ok. 1%) i fosforu (ok. 0,8%) w pożywieniu. Konsystencja i forma pokarmu dla szczeniąt musi być dostosowana do ich drobnego uzębienia. Czworonogi zaraz po odsadzeniu powinny otrzymywać karmę mokrą (najlepiej w formie musu). Później można stopniowo wprowadzać do ich diety również karmę suchą – o małych granulkach.

↓ SUCHE KARMY DLA PSÓW ↓

Przy komponowaniu diety dla psa juniora warto pamiętać również o jego specyficznych potrzebach. Dobrej jakości pożywienie powinno zawierać składniki, które kompleksowo wspomagają rozwój szczeniąt. W diecie młodego psa nie powinno więc zabraknąć:

 • niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – DHA i EPA,
 • prebiotyków (mannooligosacharydów i fruktooligosacharydów),
 • przeciwutleniaczy.

W okresie szczenięctwa jedzenie dla psa powinno ponadto odznaczać się dużą różnorodnością pod względem smaku, składu, konsystencji, formy. Podawanie różnych posiłków znacznie zmniejsza ryzyko selektywności w doborze pokarmu w przyszłości.

Karma dla szczeniaka powinna być podawana:

 • psom małych ras – do 10. miesiąca życia,
 • psom średnim – do 12. miesiąca życia,
 • psom ras dużych i olbrzymich – do 18.-24 miesiąca życia.

Dieta dla psa dorosłego

W wieku dorosłym potrzeby żywieniowe psów są w dużej mierze zindywidualizowane. Po zakończeniu wzrostu i osiągnięciu dojrzałości czworonogi nie potrzebują już tyle energii co szczenięta. Ich jadłospis może opierać się zarówno na mokrej karmie, jak i suchych granulkach czy domowym jedzeniu. Dobra dieta dla psa dorosłego powinna być kompletna i zbilansowana pod względem niezbędnych składników odżywczych. Musi charakteryzować się również odpowiednią wartością kaloryczną.

Karmy dla psów dorosłych należy dopasować do ich aktywności fizycznej, stanu zdrowia, stanu fizjologicznego, wielkości, rasy. W żywieniu warto uwzględnić składniki, które wpłyną korzystnie na zdrowie psa i ograniczą ryzyko rozwoju u niego groźnych chorób. Odpowiednie żywienie na tym etapie życia może zaprocentować dobrym zdrowiem do późnej starości.

Dieta dla psa seniora

Jesień życia to szczególny okres dla każdego czworonoga. Po ukończeniu przez psa 7.-10. roku życia zwykle można zaobserwować u zwierzaka pierwsze oznaki starzenia. Czworonogi w wieku podeszłym zwykle stają się mniej aktywne. Spowolnieniu ulega ich metabolizm. Zapotrzebowanie energetyczne jest u nich o około 20% niższe niż u psów dorosłych. Dodatkowo często występują u nich problemy w funkcjonowaniu zmysłów, pogorszenie stanu sierści, kłopoty z zębami, spadek łaknienia. Wszystko to sprawia, że psy seniorzy wymagają specjalnego żywienia. Właściwie dobrane pożywienie na tym etapie życia pozwala zachować dobrą kondycję i sprawność, ułatwia utrzymanie optymalnej masy ciała, poprawia samopoczucie i ogranicza niektóre dolegliwości związane z procesami starzenia.

Karma dla psa seniora powinna być lekkostrawna, o umiarkowanej wartości energetycznej. By nie doprowadzić do nadwagi i otyłości, można podawać pupilowi karmę o obniżonej (do około 10-12%) zawartości tłuszczu. Należy zadbać, by zawierała białko o wysokiej wartości biologicznej, które zapobiegnie utracie masy mięśniowej. Ważna jest także odpowiednia ilość błonnika, która zapewni prawidłową pracę przewodu pokarmowego i ograniczy zaparcia u sędziwego pupila.

Pokarm dla psa seniora powinien wyróżniać się wysoką smakowitością. Musi być ponadto łatwy w pobieraniu, ponieważ wiele zwierzaków w starszym wieku ma problemy z zębami. Z tego powodu dobrym wyborem mogą okazać się wysokiej jakości mokre karmy dla psów. Do diety zwierzęcia w wieku senioralnym warto też włączyć suplementy lub karmy zawierające:

 • przeciwutleniacze – neutralizują działanie wolnych rodników, opóźniają procesy starzenia,
 • L-karnitynę – wpływa korzystnie na pracę serca i utrzymanie prawidłowej masy mięśniowej,
 • wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 – poprawiają pamięć i zdolności poznawcze, wpływają korzystnie na stan skóry i sierści,
 • prebiotyki – wspomagają trawienie i stymulują odporność,
 • chondroprotetyki (glukozaminę i chondroitynę) – poprawiają elastyczność i ruchliwość stawów.

W przypadku występowania przewlekłych chorób u pupila zamiast pełnoporcjowej karmy dla seniora często zalecane jest podawanie karmy weterynaryjnej.

Karmienie psa w zależności od wielkości

Na zapotrzebowanie na substancje odżywcze u poszczególnych psów wpływają również ich gabaryty. Ze względu na wielkość i wagę czworonogi podzielić można na pięć grup:

 • psy miniaturowe – do 5 kg,
 • psy małe – 5-10 kg,
 • psy średnie –10-25 kg,
 • psy duże – 25-40 kg,
 • psy olbrzymie – powyżej 40 kg.

Dlaczego karma dla psa powinna być dobrana do jego wielkości? Rozmiar czworonoga jest ściśle powiązany z tempem metabolizmu, wielkością przewodu pokarmowego czy predyspozycjami do pewnych chorób. Właśnie dlatego warto wybrać karmę pełnoporcjową przeznaczoną dla psa o określonej wielkości.

Żywienie psa miniaturowego i małego

Główną cechą wyróżniająca przedstawicieli małych i miniaturowych ras jest szybkie tempo metabolizmu, które sprawia, że potrzebują one silnie skoncentrowanego pokarmu. Dodatkowo pożywienie dla takich zwierzaków musi być nie tylko odpowiednio zbilansowane, ale również dostosowane pod względem wielkości do drobnego uzębienia psiaków. Wiele psów małych i miniaturowych należy do ras ozdobnych, dlatego w ich diecie powinny znaleźć się substancje poprawiające wygląd szaty.

Karma dla małych psów, z uwagi na ich dużą wybredność, powinna mieć podwyższoną smakowitość. Częstym problemem w przypadku małych czworonogów są problemy z zębami, dlatego warto zaoferować im pokarm z formułą dentystyczną – wspierający oczyszczanie zębów i ograniczający narastanie kamienia nazębnego. Małe psiaki niejednokrotnie mają też wrażliwy przewód pokarmowy – wymagają więc pokarmu pozbawionego ciężkostrawnych węglowodanów (np. bezzbożowego).

Żywienie psa średniego

Psy średnie to grupa, która zasadniczo nie wykazuje specyficznych potrzeb żywieniowych. Zwykle można podawać im uniwersalne karmy bytowe, które dostarczą im niezbędnych substancji. Przy planowaniu diety dla średnich podopiecznych można skupić się na ich indywidualnych upodobaniach i potrzebach wynikających z cech rasowych lub poziomu aktywności.

Żywienie psa dużego i olbrzymiego

Duża masa ciała psa stanowi spore obciążenie dla psiego szkieletu. Psy dużych ras są więc szczególnie narażone na choroby układu kostno-stawowego. Pełnoporcjowe jedzenie dla zwierząt należących do tej grupy musi mieć zrównoważoną zawartość minerałów (wapnia i fosforu), tłuszczów i węglowodanów. W diecie psów dużych ras nie może zabraknąć też substancji chroniących stawy – glukozaminy i chondroityny.

Warto pamiętać, że psy duże mają niewielki w stosunku do swoich rozmiarów przewód pokarmowy. Często jedzą szybko i łapczywie. Są więc szczególnie podatne na skręt żołądka, niestrawność czy wzdęcia. Warto podawać im pokarm lekkostrawny i dobrze przyswajalny. Struktura pożywienia powinna sprzyjać długiemu żuciu i powolnemu jedzeniu. Należy ponadto zawsze kontrolować kaloryczność psich posiłków, by nie dopuścić do nadwagi i otyłości.

Jak prawidłowo żywić czworonoga – najlepsze psie diety

Jaka dieta będzie najlepsza dla czworonożnego pupila? Poznaj najważniejsze modele żywienia czworonogów.

Dieta odchudzająca dla psa

Dieta odchudzająca ma na celu stopniową redukcję masy ciała u pupila zmagającego się z nadwagą lub otyłością. Bezpieczny dla zwierzaka spadek wagi w ciągu każdego tygodnia powinien wynieść ok. 1-2%. U psów nie sprawdzą się więc żadne restrykcyjne diety, które mogą doprowadzić do groźnych niedoborów żywieniowych.

W celu redukcji masy ciała u pupila najczęściej stosuje się odpowiednio zbilansowaną karmę light dla psów, odznaczającą się obniżoną wartością energetyczną w tej samej porcji produktu. Dodatkowo w przypadku diety odchudzającej zalecane jest zwiększenie zawartości włókna, które wydłuży u zwierzęcia uczucie sytości. W żywieniu wykorzystuje się głównie węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, które ułatwiają utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Podczas odchudzania przydatne są też dodatki funkcjonalne takie jak np. L-karnityna czy HMB – zapobiegają one utracie masy mięśniowej.

Dieta lekkostrawna dla psa

U zwierząt obdarzonych wrażliwym przewodem pokarmowym, cierpiących z powodu niestrawności, biegunek, wymiotów oraz po przebytych zabiegach operacyjnych zalecane jest stosowanie diety lekkostrawnej. Ten sposób żywienia polega na wyeliminowaniu z menu zwierzęcia produktów ciężkostrawnych (np. niektórych zbóż) i zastąpieniu ich produktami, które nie obciążają przewodu pokarmowego w znacznym stopniu.

Dieta lekkostrawna dla psa zakłada zmniejszenie zawartości tłuszczu i włókna w codziennych posiłkach. Jednocześnie należy zadbać o dostarczenie pupilowi odpowiedniej dawki dobrze przyswajalnego białka. Spore znaczenie ma też odpowiednia forma posiłków – zalecane są mokre karmy lub pokarmy silnie rozdrobnione – łatwe w pobieraniu. Lekkostrawna domowa dieta dla psa powinna bazować przede wszystkim na chudym gotowanym mięsie.

Dieta monobiałkowa i hipoalergiczna dla psa

Psu, który cierpi z powodu alergii lub nietolerancji pokarmowej, zamiast zwykłej karmy należy podawać pokarm o ograniczonej liczbie składników. W diecie monobiałkowej wszystkie psie posiłki opierają się wyłącznie na jednym źródle białka zwierzęcego. Zazwyczaj stosuje się nietypowe, egzotyczne źródła białka, z którymi zwierzak do tej pory nie miał styczności. Dieta monobiałkowa dla psa wykorzystywana jest przede wszystkim w celach diagnostycznych – ma doprowadzić do zahamowania objawów alergicznych, a następnie – po wykonaniu prób prowokacyjnych – określenia, jaki składnik uczula czworonoga.

Dieta hipoalergiczna jest z kolei stosowana przede wszystkim po zdiagnozowaniu u psa alergii lub nietolerancji pokarmowej. Karmy hipoalergiczne są pozbawione najczęstszych psich alergenów. Dodatkowo często zawierają białka w postaci hydrolizowanej – o zmniejszonym potencjale uczulającym. Ich receptura jest także łagodna dla żołądka – dzięki czemu sprawdzają się również u psów cierpiących na nietolerancję pokarmową lub problemy trawienne. Receptury hipoalergiczne niejednokrotnie są łączone z bezzbożowymi.

Dieta weterynaryjna dla psa

Dieta weterynaryjna stanowi ważny element leczenia chorób reagujących na sposób żywienia. Często stosowana jest w połączeniu z leczeniem farmakologicznym, zawsze pod ścisłym nadzorem lekarza weterynarii. Dieta weterynaryjna jest zalecana w przypadku m.in.:

 • niewydolności nerek (dieta nerkowa dla psa),
 • cukrzycy (dieta cukrzycowa dla psa),
 • zwyrodnienia stawów,
 • zapalenia jelit,
 • chorób wątroby (dieta wątrobowa dla psa),
 • chorób trzustki,
 • chorób serca,
 • chorób skóry,
 • po operacjach i w okresie rekonwalescencji.

Karmy weterynaryjne wyróżniają się specjalnym składem dostosowanym do potrzeb chorych czworonogów. W porównaniu do karm bytowych mogą mieć zredukowaną lub podwyższoną zawartość białka, tłuszczu, włókna czy minerałów. Produkty weterynaryjne często zawierają też specjalne składniki aktywne, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu czworonogów. Diety lecznicze mogą nie tylko poprawić samopoczucie chorych zwierzaków i zredukować występujące u nich dolegliwości, ale również skrócić czas rekonwalescencji, opóźnić postęp choroby czy ograniczyć dawki podawanych leków. Nie podawaj ich jednak na własną rękę – koniecznie zapytaj lekarza weterynarii o czas stosowania i dawkowanie.

Dieta wegetariańska dla psa

W ostatnich latach można zaobserwować coraz większe zainteresowanie dietą wegetariańską u psów. Podobnie jak w przypadku ludzi polega ona na wykluczeniu z psiego jadłospisu mięsa. Psy – w przeciwieństwie do kotów, które muszą spożywać pokarm zwierzęcy – są względnymi mięsożercami. Potrafią więc przystosować się do spożywania pokarmu pochodzenia roślinnego.

Diety bezmięsne u psów budzą jednak spore kontrowersje. Ich zbilansowanie zgodnie z potrzebami zwierząt jest trudne, dlatego zawsze powinny być układane przez specjalistów. Dodatkowo taki model żywienia w znaczący sposób odbiega od naturalnych preferencji czworonogów. Z tego powodu diety wegetariańskie nie są polecane dla zdrowych psów. Po konsultacji z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym można rozważyć ich stosowanie u zwierząt chorych.

Dieta BARF dla psa

Dieta BARF to model żywienia opracowany przez lekarza weterynarii Iana Billinghursta. Zgodnie z założeniami żywienia biologicznie odpowiedniego psy pod względem anatomicznym i fizjologicznym przypominają swoich dzikich krewnych. Z tego względu ich jadłospis powinien składać się z podobnych elementów jak menu dzikich psowatych.

Podstawowym elementem diety BARF jest surowe mięso, którego udział w menu pupila ma wynosić 50%. Dodatkowo w jadłospisie zwierzęcia powinny znaleźć się podroby (20%), kości (15%), warzywa (10%) i owoce (5%). Aby uniknąć niedoborów pokarmowych u podopiecznego, w diecie BARF stosuje się również różne suplementy, m.in. hemoglobinę, algi morskie, oleje rybne, drożdże.

Stosowanie diety BARF ma równie wielu zwolenników co przeciwników. Jej niewątpliwą zaletą jest naturalność psich posiłków. Ten model żywienia umożliwia zwierzakom realizowanie typowych zachowań pokarmowych. Przeciwnicy BARF-u zwracają z kolei uwagę na zagrożenia związane z podawaniem zwierzakowi surowego mięsa i kości, np. zaparcia, zadławienia, choroby zakaźne i pasożytnicze.

Domowa dieta dla psa

Zanim żywienie psa gotowymi karmami stało się powszechne, domowe zwierzaki często żywiły się tym, co pozostało z posiłków ich opiekunów. Niestety resztki z obiadu zwykle nie były w stanie zaspokoić ich potrzeb, Z czasem, wraz z rosnącą świadomością na temat prawidłowego karmienia zwierząt, popularność takiego modelu żywienia spadła. Dziś jednak samodzielne gotowanie dla swojego pupila wraca do łask.

W diecie domowej stosuje się łatwo dostępne produkty wykorzystywane również w żywieniu ludzi. Taki model żywienie daje więc pełną kontrolę nad tym, co trafia do miski zwierzaka. Jego dodatkową zaletą jest możliwość zapewnienia podopiecznemu zróżnicowanych posiłków, o wysokiej smakowitości. Dzięki temu domowa dieta szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku psów wybrednych lub mających specjalne wymagania pokarmowe (np. alergików).

Niestety, samodzielne przygotowywanie psich posiłków dla wielu opiekunów okazuje się zbyt czasochłonne. Problemem bywa zbilansowanie takiej diety, by nie zabrakło w niej żadnych substancji odżywczych. Trzeba pamiętać również, by w menu psa nie znalazły się produkty zakazane, takie jak m.in. :

 • czekolada (zawierająca teobrominę),
 • rodzynki i winogrona,
 • awokado,
 • czosnek i cebula,
 • pestki owoców (zawierające związki cyjanogenne).

Organiczna dieta dla psa

Chcesz, by w diecie Twojego czworonożnego pupila znajdowały się składniki naturalne, o najwyższej wartości odżywczej? Dobrym pomysłem może okazać się karmienie zwierzaka produktami ekologicznymi. Organiczna dieta dla psa bazuje na surowcach pochodzących z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych, spełniających rygorystyczne standardy produkcyjne. Dzięki temu masz pewność, że pożywienie nie zawiera szkodliwych dla zdrowia pozostałości antybiotyków, herbicydów, sztucznych konserwantów, nawozów sztucznych, GMO.

Produkty organiczne minimalizują ryzyko wystąpienia u psa chorób dietozależnych (np. nowotworów), nietolerancji i alergii pokarmowej. Zakup karm ekologicznych to również realne wsparcie dla produkcji przyjaznej zwierzętom i środowisku. Niestety, skomponowanie diety ekologicznej dla psa wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami. Oferta karm organicznych dla psów wciąż jest też dosyć skromna.

Holistyczna dieta dla psa

Idea żywienia holistycznego opiera się na założeniu, że wszystkie elementy organizmu tworzą jedną całość. Nie sposób więc zapewnić psu odpowiedniej diety bez całościowego spojrzenia na jego potrzeby. Dieta holistyczna bazuje na różnorodnych naturalnych składnikach, które mają nie tylko dostarczyć zwierzakowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, ale również wspomóc funkcjonowanie poszczególnych organów i układów. Z tego względu karmy holistyczne są bogate w zioła, ekstrakty roślinne i superfoods. Do ich produkcji wykorzystuje się surowce o najwyższej wartości odżywczej i szczególnych walorach smakowych, często pozyskane od lokalnych dostawców. Taki model żywienia może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie i kondycję zwierzaków. Świetnie sprawdza się u psów wybrednych czy wrażliwych.

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Jak opiekować się psem w czasie pandemii koronawirusa?

Pandemia koronawirusa wprowadziła niemałe zamieszanie do naszego życia. Zmiany w codziennym harmonogramie dnia, ograniczenia w zakupach, podróżowaniu i spacerowaniu sprawiły, że runął także uporządkowany świat naszych czworonożnych podopiecznych. Jak opiekować...

Czytaj więcej
Dlaczego pies szczeka?

Jedne psiaki szczekają prawie non stop i w kółko mają coś do powiedzenia, inne są raczej milczące i tylko od czasu do czasu zakomunikują coś światu. Wiele zależy od charakteru,...

Czytaj więcej
Borelioza u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Borelioza u psa jest chorobą niebezpieczną i niestety trudną do zdiagnozowania, ponieważ początkowe objawy bardzo łatwo pomylić z dowolną infekcją. Nieleczona borelioza to jednak bardzo duże obciążenie dla organizmu zwierzaka,...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram