Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Co zrobić z psem podczas wakacji? Nie zawsze można zabrać go ze sobą. Niektórzy rezygnują ze wspólnych rodzinnych wyjazdów, i zawsze ktoś zostaje w domu. Inni znajdują dla psa opiekunkę. Rozwiązaniem problemu może być hotel dla psów. Powstaje ich coraz więcej. Zanim jednak odda się pupila do hotelu, należy upewnić się, że znajdzie w nim właściwą opiekę.
"Przed podjęciem decyzji o zabraniu psa na wakacje należy rozważyć stan jego zdrowia, sposób transportu i kierunek wyjazdu. Psy, które cierpią na chorobę lokomocyjną i są nerwowe podczas podróży, psy chore, agresywne oraz suki podczas cieczki należy zostawić w domu lub w hotelu dla psów." - Praca zbiorowa pod red. Paul McGreevy, Psy - Poradnik dla miłośników, 2006.
Każdy hotel dla ludzi musi być odpowiednio zabezpieczony na wypadek pożaru i musi spełniać wymogi przepisów BHP. Dlaczego hotel dla psa miałby rządzić się innymi prawami? Pożar może wybuchnąć w każdym budynku. Na taki wypadek powinny być opracowane zasady działania, wyznaczone drogi ewakuacji, nie mówiąc już o sprawnych i posiadających atest gaśnicach. Wszyscy pracownicy powinni być przeszkoleni także w zakresie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nie ma wątpliwości, że jest to jeden z podstawowych warunków, które musi spełniać hotel dla psa. Wszystkie pomieszczenia dla psów muszą być regularnie sprzątane (również wybiegi). Nie dopuszczalne są brudne ściany. Czyste muszą być również wszelkie pomieszczenia techniczne, zwłaszcza kuchnia, w której przygotowywane są posiłki dla psów. Nie wspominając już o psich miskach, posłaniach i innych sprzętach służących zwierzakom i ich tymczasowym opiekunom.
Każdy hotel dla psa musi mieć odpowiednio przygotowane zaplecze techniczne. Kuchnię, w której przygotowuje się jedzenie, łazienkę, gdzie można wykąpać zwierzę, jeśli zajdzie taka konieczność, magazyn, itp.
Stała opieka weterynaryjna
To czwarty warunek, który musi spełniać hotel dla psa. Każdy pies może nagle zachorować i musi istnieć możliwość udzielenia mu natychmiastowej pomocy weterynaryjnej. Najlepiej gdyby przynajmniej raz w tygodniu lekarz badał stan zdrowia wszystkich pensjonariuszy. Konieczna jest również izolatka dla psów chorych.
Każdy przyjmowany zwierzak powinien być zaszczepiony przeciw najgroźniejszym psim chorobom (w tym przeciwko wściekliźnie). Personel hotelu musi zatem bezwzględnie żądać okazania książeczki zdrowia psa, zanim zostanie on przyjęty.
Hotel dla psa powinien zatrudniać ludzi potrafiących pracować z psami. Sama miłość do nich nie wystarczy. Trzeba widzieć jak postępować z psem lękliwym lub jak zachować się wobec psa agresywnego. Owszem, hotel może odmówić przyjęcia psa agresywnego, nie chodzi jednak o zwierzę agresywne niejako ze swej natury. Niektóre psy mogą bardzo źle znosić rozłąkę z panem i na przykład bardzo się bać. Mogą one zareagować w takiej sytuacji agresją. Personel musi umieć się wówczas zachować.
Każdy pies potrzebuje indywidualnego podejścia. Każdym trzeba zając się z osobna i poświecić mu odpowiednio dużo czasu. W hotelu dla psa powinno zatem pracować wystarczająca liczba ludzi, by temu zadaniu podołać.
Na taki luksus mogą pozwolić sobie tylko najlepsze psie hotele. Rzecz jasna nie mogą to być małe i ciasne klatki! Jeśli jednak hotel nie ma możliwości zapewnienia każdemu ze swoich podopiecznych osobnego pomieszczenia, powinien mieć ich na tyle dużo, by w każdym mieszkało Niewielu lokatorów jednocześnie. Psy są z natury stadne i lubią towarzystwo, ale nie mogą żyć w ciasnocie! W każdym pomieszczeniu musi być utrzymywana odpowiednia temperatura. Ogrzewanie zimą i dobra wentylacja w lecie.
Ruch i zabawa potrzebne są każdemu psu. Najlepiej by było zatem, by hotel dla psa dysponował przynajmniej jednym trawiastym wybiegiem, na którym zwierzaki mogłyby zażywać nieskrępowanego ruchu. Oczywiście, wybieg musi być dobrze ogrodzony, by żaden pies się z niego nie wydostał. Przy braku takowego placu zabawach, każdy zwierzak musi być przynajmniej dwa razy dziennie wyprowadzany na spacer.
Psy mają bardzo różnorodne nawyki żywieniowe. Jedne przyzwyczajone są do suchej karmy, inne jedzą tylko puszki w wołowiną i makaron. Dobry hotel dla psa musi być przygotowany na to, że każdemu ze swoich pensjonariuszy trzeba będzie przygotowywać jedzenie osobno. Zwłaszcza, że nagła zmiana diety może mieć przykre następstwa. Pracownicy hotelu muszą zatem przed przyjęciem psa do hotelu dokładnie wypytać się właściciela o to, co pies do tej pory jadał.
Ze względów higienicznych każdy pensjonariusz psiego hotelu powinien mieć własne miski, smycz, szczotki czy posłanie. Może je zapewnić hotel dla psa, ale często właściciel zwierzęcia proszony jest o przywiezienie tych rzeczy razem z psem. Zwłaszcza posłanie i zabawki. Zwierzę, które ma wokół siebie znajome przedmioty lepiej czuje się w nowym miejscu.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjecie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Większość psiaków nie potrafi przejść obojętnie obok pełnej miseczki z pożywieniem. Właśnie dlatego nagła niechęć do jedzenia u czworonożnego pupila zawsze powinna wzbudzić naszą czujność. Jakie mogą być przyczyny braku...
Jedne psiaki szczekają prawie non stop i w kółko mają coś do powiedzenia, inne są raczej milczące i tylko od czasu do czasu zakomunikują coś światu. Wiele zależy od charakteru,...
Nie ulega wątpliwości, że kontakt ze zwierzętami wywiera pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Liczne badania wykazały, że przebywanie pośród czworonogów poprawia nasze samopoczucie, działa kojąco na układ nerwowy i motywuje...