Sklep online
Sklep online

Co zrobić z psem w czasie kwarantanny?

Epidemia koronawirusa budzi szczególny niepokój u opiekunów czworonogów. Jednym z największych problemów dla właścicieli psów jest zapewnienie podopiecznym właściwej opieki w czasie kwarantanny. W jaki sposób zorganizować spacery z psem w trakcie kwarantanny z powodu koronawirusa? Jak zaopiekować się czworonogiem, jeśli nie możemy opuszczać swojego mieszkania?

czy-mozna-zarazic-sie-koronawirusem-od-psa-lub-kota

Kwarantanna – ograniczenia dla właścicieli psów

Jednym ze środków mających ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa jest kwarantanna. Polega ona na całkowitej izolacji podejrzanych o zarażenie. Obowiązkowej kwarantannie podlegają osoby, które w ostatnim czasie miały kontakt z chorymi na COVID-19 lub wróciły z zagranicy. Kwarantanna trwa 14 dni. W tym czasie zakazane jest wychodzenie z domu, jak również przyjmowanie wizyt. Nie wolno więc wychodzić do sklepu czy parku. Spacery z psem nie stanowią w tym względzie wyjątku. Nie ma też możliwości udania się z pupilem na wizytę weterynaryjną. Warto także pamiętać, że kwarantannie podlegają wszystkie osoby mieszkające w jednym domu. Nie ma więc szans, by którykolwiek z domowników mógł opuścić miejsce pobytu.

Kwarantanna z powodu koronawirusa – co zrobić z psem?

W obliczu rosnącej liczby zarażeń koronawirusem każdy właściciel czworonoga powinien być przygotowany na konieczność odbycia kwarantanny. Z tego powodu warto zawczasu opracować awaryjny plan działania.

W okresie kwarantanny pies może pozostać w naszym domu. Warto to rozważyć, jeżeli nasz podopieczny ma trudności z adaptacją do nowych warunków lub źle znosi rozłąkę. Ze względu na konieczność izolacji z pewnością nie będziemy jednak w stanie sami zapewnić mu należytej opieki. Upewnijmy się więc, czy możemy skorzystać z pomocy sąsiadów lub znajomych. Na wszelki wypadek skontaktujmy się z kilkoma osobami, ponieważ nasi pomocnicy również mogą trafić na kwarantannę lub zachorować. Uwzględnijmy ponadto nasz potencjalny pobyt w szpitalu – poszukajmy kogoś, kto zajmie się naszym pupilem w tym czasie. Jeśli sytuacja jest nagła i mamy trudność ze znalezieniem pomocy, przekażmy informację o psie służbom sanitarno-epidemiologicznym. Gmina ma obowiązek zapewnić zwierzakowi opiekę w czasie naszej kwarantanny.

Dużo lepszym rozwiązaniem niż samodzielna opieka nad psiakiem w czasie kwarantanny jest oddanie go pod opiekę zdrowej, zaprzyjaźnionej osobie. Dzięki temu zyskamy pewność, że naszemu czworonogowi niczego nie zabraknie i zminimalizujemy ryzyko przenoszenia się wirusa na inne osoby poprzez akcesoria zwierzaka. Poszukiwania zastępczego opiekuna warto rozpocząć od osób, które nasz pupil dobrze zna i lubi. Najlepiej, żeby mieszkali w bliskiej okolicy – dzięki temu psiak nie będzie narażony na zmianę otoczenia czy miejsca spacerów. Jeśli nie uda nam się znaleźć chętnych do pomocy wśród rodziny i znajomych, skontaktujmy się z hotelem dla zwierząt. Nie zapomnijmy, by przekazać zastępczemu opiekunowi wszystkie niezbędne informacje o czworonogu. Koniecznie poinformujmy go, jaką karmę je na co dzień psiak, na co choruje i jakie leki przyjmuje. Powiedzmy mu także o harmonogramie aktywności czworonoga. Prawdopodobnie nie uda się go w pełni odwzorować, ale nawet częściowe zastosowanie może pomóc zwierzakowi przyzwyczaić się do nowych warunków. By ułatwić pupilowi zmianę środowiska, można wyposażyć go w obrożę adaptacyjną.

↓ KARMA DLA PSA ↓

Spacery z psem, a kwarantanna

Dla bezpieczeństwa innych nie możemy wychodzić na spacery z psem w czasie kwarantanny. Nawet jeśli mieszkamy w mało uczęszczanej okolicy, nie powinniśmy nigdy tego robić. Pamiętajmy, że za złamanie kwarantanny grożą dotkliwe kary. W jaki sposób zatem zorganizować spacery psa w czasie kwarantanny? Nie obejdzie się bez pomocy sąsiadów, znajomych lub rodziny. Ustalmy z nimi stałe pory spacerów czworonoga. Uwzględnijmy zarówno ich możliwości, jak i przyzwyczajenia oraz potrzeby naszego pupila. Dorosły pies powinien odbyć minimum trzy spacery w ciągu dnia. W czasie epidemii koronawirusa zaleca się skrócenie ich czasu – najważniejsze, by pozwalały czworonogowi na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Jeśli nasz pupil jest przyzwyczajony do częstego wychodzenia, a musimy na okres kwarantanny ograniczyć liczbę jego spacerów, możemy wykorzystać podkłady higieniczne. Będą one szczególnie przydatne w przypadku czworonożnych juniorów.

↓ PODKŁADY DLA PSA ABSORBUJĄCE WILGOĆ ↓

By nie doszło do zarażenia koronawirusem osoby wyprowadzającej czworonoga, warto zadbać o odpowiedni sposób przekazywania psiaka. Koniecznie poinformujmy naszego pomocnika, że jesteśmy poddawani kwarantannie i poprośmy go o zachowanie środków bezpieczeństwa (m.in. spacerowanie w rękawiczkach ochronnych, niespuszczanie zwierzaka ze smyczy, uniknie zatłoczonych miejsc). Przed spacerem zdezynfekujmy smycz i obrożę zwierzaka. Przekażmy pupila bez bezpośredniego kontaktu z naszym pomocnikiem. Przywiążmy smycz psiaka do klamki lub lekko uchylmy drzwi, by mógł zostać odebrany. Podobne rozwiązania zastosujmy, kiedy czworonóg będzie wracał ze spaceru.

Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, z dala od sąsiadów, w okresie kwarantanny możemy bez przeszkód wypuszczać czworonoga do ogrodu. Nie ma także powodów, by rezygnować z wyjścia z nim na chwilę na zewnątrz. Warto jednak dbać, by nikt nie wchodził na teren naszego podwórka.

Opieka nad psem w czasie kwarantanny

Zarażenia koronawirusem i kwarantanny nie da się przewidzieć. Jeżeli jednak na co dzień mamy kontakt z wieloma osobami lub właśnie wracamy z zagranicy, na wszelki wypadek zróbmy zapas karmy i środków pielęgnacyjnych. W czasie kwarantanny powinniśmy robić zakupy online w zoologicznym sklepie internetowym (np. e-sklepie Kakadu »). Poinformujmy kuriera, że podlegamy kwarantannie – zostawi wtedy zakupy przed drzwiami, a my będziemy mogli je bez problemu odebrać. Przełóżmy zaplanowane profilaktyczne i kontrolne wizyty z psem u weterynarza. W pilnych przypadkach postarajmy się jak najszybciej zorganizować transport czworonoga do lekarza.

Niestety, w czasie kwarantanny powinniśmy ograniczyć kontakt z naszym pupilem. Powstrzymajmy się zwłaszcza od jego głaskania czy przytulania. Po każdym kontakcie z psem dokładnie umyjmy ręce wodą z mydłem. Nie ma żadnych dowodów na to, by psy mogły przenosić koronawirusa lub chorować na COVID-19. Wirus może znaleźć się jednak na ich akcesoriach czy sierści, co stwarza zagrożenie dla zdrowych osób pomagających nam w opiece nad pupilami.

Choć psy nie rozumieją zagrożenia związanego z epidemią, z pewnością widzą niepokojące zmiany w naszym zachowaniu. Postarajmy się ułatwić im przetrwanie trudnego czasu kwarantanny. Zapewnijmy im angażujące rozrywki w domu. Skorzystajmy zwłaszcza z wszystkich zabaw pobudzających zmysł węchu. Nie tylko gwarantują one zajęcie na wiele godzin, ale również świetnie wyciszają. Pochowajmy smakołyki w domowych zakamarkach, by zaangażować pupila w ich poszukiwanie. Wypełnijmy przysmakami kong lub matę węchową. Zaserwujmy zwierzakowi ulubione przekąski do gryzienia. Zaproponujmy mu trening sztuczek lub ćwiczenia na inteligencję. Jeśli mieszkamy w domu z ogrodem, pozwólmy psiakowi spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Okres kwarantanny możemy też sami wykorzystać na pogłębienie wiedzy o czworonogach. Dzięki lekturze interesujących książek lub artykułów o psach będziemy mogli na chwilę oderwać się od smutnych myśli i dobrze spożytkować ten trudny czas odosobnienia.

↓ ZABAWKI KONG DLA PSA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk i nóg?

Psi maluch wygląda tak niewinnie, że trudno oprzeć się jego urokowi. Szczeniak nie jest jednak tak bezbronny, jak może się wydawać. Zetknięcie się z ostrymi zębami małego psiaka z pewnością...

Czytaj więcej
Lęk separacyjny u psów

Czy twój pies niszczy wszystko, gdy zostaje sam w domu? Czy wyje i szczeka nieprzerwanie w takich sytuacjach? Czy załatwia potrzeby fizjologiczne w mieszkaniu, gdy nikogo w nim nie ma?...

Czytaj więcej
Jak oduczyć psa szczekania w domu?

Szczekanie jest dla psa czynnością zupełnie naturalną, pozwalającą wyrazić wiele emocji, takich jak nuda, strach czy osamotnienie. Jednak pupil, który szczeka zbyt często i pozornie bez powodu, staje się uciążliwy...

Czytaj więcej

komentarze

  1. […] Co zrobić z psem w czasie kwarantanny? […]

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram