🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Nadmierne wypadanie sierści u kota może mieć różne przyczyny. Niektóre zupełnie niegroźne, choć ich efekt bywa uciążliwy. Inne jednak stanowią poważny problem, którym musimy się bezzwłocznie zająć.
Całkowicie normalnym zjawiskiem jest na przykład linienie związane ze zmianami pór roku. Szczególnie intensywne jest ono na wiosnę, gdy zwierzę gubi gęsty podszerstek, który zimą chronił go przed mrozami. Koty przebywające wyłącznie w domu mogą tracić sierść przez cały rok, co jest związane ze sztucznym oświetleniem i ogrzewaniem, które zakłócają pewne naturalne procesy zachodzące w kocich organizmach.
Inną przyczyną utraty włosów jest stres. Kocie futro może wychodzić wówczas dosłownie całymi kępami. Ta kocia reakcja jest istnym przekleństwem hodowców, którzy poświęcają długie godziny na przygotowanie futra swoich pupili do wystawy kotów rasowych. Cały ich wysiłek idzie na marne, gdy futrzak zestresowany zgiełkiem panującym na wystawie, nagle zaczyna gubić swoje wypielęgnowane futerko.
Również u kotek w rui zachodzi nadmierne wypadanie włosów. W tym przypadku podłożem są zmiany hormonalne w ich organizmach.
Powyższe przyczyny wypadania włosów u kotów są niejako naturalne i nie stanowią wielkiego problemu. Jednakże nadmierne linienie może być objawem kilku poważnych chorób.
Jeżeli kot gubi przede wszystkim włosy z ogona i jego nasady, możemy mieć do czynienia z nadczynnością gruczołu nadogonowego. Niektóre rasy kotów długowłosych mają wrodzoną skłonność do tego schorzenia.
Nadmierna utrata włosów z całej powierzchni ciała lub tylko w jego części powinna wzbudzić nas niepokój szczególnie wówczas, gdy towarzyszą jej widoczne zmiany skórne. Wszelkiego rodzaju zaczerwienienia, wypryski, obrzmienia, ranki powinny być dla nas sygnałem alarmowym i skłonić do wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Mogą być bowiem objawem robaczycy u kota», chorób skóry o podłożu grzybiczym lub bakteryjnym, a nawet zwykłej alergii pokarmowej.
Na okresowe wypadanie włosów niewiele możemy poradzić. Po prostu musimy uzbroić się w cierpliwość i przeczekać je. Jeśli jednak linienie przedłuża się, warto zwrócić uwagę na dietę naszego kota. Niedobór pewnych składników odżywczych takich, jak na przykład biotyna, może osłabiać kondycję futra.
↓ WITAMINY DLA KOTÓW PRZECIW WYPADANIU SIERŚCI ↓
W sklepach zoologicznych Kakadu dostępne są karmy dla kotów o zwiększonej zawartości związków korzystnie działających na kocie futro. Można je podawać przez cały rok, ponieważ są pełnowartościowe. Oprócz nich znajdziemy również preparaty witaminowo-mineralne dla kotów z problemami skórnymi. Jednak ich stosowanie, podobnie jak innych suplementów diety dla kotów, powinniśmy skonsultować z lekarzem weterynarii.
Bezpiecznie możemy natomiast podawać przysmaki dla kotów, które zawierają dodatek biotyny, które również poprawiają stan skóry.
↓ PRZYSMAKI DLA KOTÓW Z DODATKIEM BIOTYNY ↓
Bardzo łatwo również poradzić sobie z wypadaniem włosów na tle nerwowym. Wystarczy wyeliminować źródło stresu. Trzeba jednak przyznać, że nie zawsze tak łatwo stwierdzić, co jest jego przyczyną. Szczególnie jeśli jest to stres długotrwały.
Jeśli nie potrafimy jednoznacznie zidentyfikować przyczyny nadmiernego wypadania futra u naszego kota lub podejrzewamy chorobę skóry, koniecznie zabierzmy go do lekarza weterynarii. Tylko on jest wstanie stwierdzić, czy zwierzę jest chore, określić czynnik chorobotwórczy i zalecić odpowiednie leczenie. Nigdy nie próbujmy leczyć naszego pupila na własną rękę. Możemy mu tym bardziej zaszkodzić niż pomóc.
↓ SUCHE KARMY DLA KOTÓW WSPOMAGAJĄCE SIERŚĆ ↓
🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Koty powszechnie uznawane są za skryte zwierzęta. Nie zawsze więc rozszyfrowanie ich emocji jest łatwe. Jeśli jednak dobrze wsłuchasz się w odgłosy wydawane przez swojego kota, możesz dowiedzieć się bardzo...
Poznawanie nowych smaków i próbowanie wyrafinowanych dań to dla wielu mruczków źródło niewyczerpanej radości. Z pewnością każdy koci smakosz ma jednak swoje ulubione przekąski, które jak żadne inne potrafią wywołać...
Zaspokojenie żywieniowych potrzeb mruczków bywa sporym wyzwaniem. Futrzaki mają wysokie zapotrzebowanie na wiele substancji odżywczych, a na dodatek przywiązują szczególną wagę do smakowitości pożywienia. Sprawdzoną i wartościową żywieniową propozycję dla...
Bardzo Dziękuję. Ta strona bardzo mi pomogła. Babcia ma kota, po którym nawet widać, że źle się czuje ze swoją sierścią.