Sklep online
Sklep online

Brak apetytu u kota – co zrobić, gdy kot nie chce jeść?

Brak apetytu u kota to coś, czego zdecydowanie nie należy bagatelizować. Nawet dwudniowy post może poważnie odbić się na zdrowiu i kondycji mruczka. Dlatego, gdy Twój kot odmawia jedzenia, warto od razu zastanowić się nad możliwą przyczyną. Co powoduje brak apetytu u kota i co robić, gdy kot nie chce jeść?

Co zrobić, gdy kot nie chce jeść?

Twój kot z dnia na dzień stracił apetyt i nie chce jeść? Przestał zaglądać do miseczki, mimo że wcześniej zjadał swoje posiłki z apetytem? Każdy opiekun wie, że mruczkom zdarza się grymasić przy jedzeniu. Zwierzaki te bywają wybredne, mają swoje własne gusta, a jeśli jakiś pokarm nie spełnia ich wymagań, po prostu odmawiają jedzenia. Jeżeli jednak kot całkowicie przestał jeść, a jego post trwa już ponad dobę, warto jak najszybciej ustalić przyczynę problemu.

Jak zawsze w takiej sytuacji, Twoim pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza weterynarii. Brak apetytu u kota może być objawem wielu poważnych problemów zdrowotnych, więc warto przeprowadzić badania i testy, które wykluczą potencjalne choroby. Wskazaniem do wizyty w lecznicy będzie też widoczne osłabienie pupila, niechęć do ruchu i jakiejkolwiek zabawy. Jeśli Twojemu kotu nic nie dolega, przyjrzyj się jego najbliższemu otoczeniu. Warto pamiętać, że koty nie lubią zmian, a strajk głodowy bywa pierwszą oznaką stresu i niezadowolenia zwierzaka. Jakie są przyczyny utraty apetytu u Twojego pupila?

Witaminy i odżywki dla kotów

Brak apetytu u kota przyczyny

Trzeba pamiętać, że koty to niezwykle delikatne zwierzaki, które wszelkie zmiany w swoim otoczeniu przypłacają ogromnym stresem. Czasem wystarczy drobne przemeblowanie w mieszkaniu lub zmiana karmy na inny smak, by zupełnie wytrącić je z równowagi. Brak apetytu i odmowa przyjmowania jakichkolwiek pokarmów bywa objawem stresu i frustracji, spowodowanej tymi zmianami. Przyczyn braku apetytu u mruczka może być jednak znacznie więcej. Jednymi z najczęstszych problemów związanych z utratą łaknienia u kota są:

 • brudna miseczka bądź zbyt mała odległość między kocią miską a kuwetą – warto wiedzieć, że koty to bardzo czyste zwierzęta, które dbają o swą higienę. Jeśli miseczka, w której podajesz pupilowi pokarm jest brudna albo wydziela nieprzyjemny zapach, mruczek może odmówić jedzenia. Równie istotna dla kota jest także odległość dzieląca jego stołówkę od toalety. Zwierzaki te nigdy nie wypróżniają się w miejscu, w którym żerują, więc warto ustawić kuwetę w innym pomieszczeniu;
 • gwałtowne zmiany w otoczeniu – pod tę kategorię można podpiąć właściwie wszystkio: przemeblowanie, przeprowadzkę, pojawienie się w domu nowego zwierzęcia, utratę dotychczasowego opiekuna lub krótkie rozstanie z nim. W miarę możliwości wszelkie rewolucje w życiu kota należy wprowadzać stopniowo, dając kotu czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji;
 • nagła zmiana karmy lub metody żywienia – kot może odmówić jedzenia nowego rodzaju posiłku, jeśli jego smak lub konsystencja nie będą mu opowiadały. Nowy pokarm należy wprowadzać powoli, najpierw mieszając go ze starym i stopniowo zmieniając proporcje obu produktów;
 • pozyskiwanie jedzenie gdzieś indziej – ten problem dotyczy głównie kotów wychodzących, które swobodne wędrują po swoim rewirze. Takie mruczki mogą polować na drobne gryzonie, a nawet dostawać jedzenie od innych ludzi, na przykład sąsiadów;
 • zbyt monotonna dieta – jeśli kot przez jakiś czas chętnie zjadał swoje posiłki, a teraz zagląda do nich raczej niechętnie, to być może dotychczasowa karma po prostu mu się znudziła. Koty nie lubią monotonii w diecie, więc od czasu do czasu warto dodać do ich jadłospisu coś nowego, zmienić smak lub teksturę pokarmu, by pobudzić apetyt;
 • wysoka temperatura otoczenia – wiele kotów traci apetyt w czasie upałów. Jeśli to możliwe spróbuj obniżyć temperaturę w mieszkaniu, używając wiatraka lub klimatyzacji;
 • ruja – brak łaknienia u kota bywa związany z okresem rui. Dotyczyć to będzie zarówno kotek, jak i wyczuwających je kocurów. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku kotów niebędących osobnikami hodowlanymi jest kastracja.

Jeśli udało Ci się wykluczyć wszystkie powyższe przyczyny, a Twój kot wciąż nie chce jeść i jest osowiały, zabierz go do lekarza. Takiego stanu rzeczy nie należy bagatelizować, tym bardziej jeśli u ulubieńca zauważysz jeszcze inne niepokojące objawy. Brak łaknienia i głodówka u kota to stan niebezpieczny dla jego zdrowia, a źródłem problemu może być choroba. W takiej sytuacji pomoc lekarza weterynarii będzie niezbędna.

Choroby kotów z objawem utraty apetytu

Kiedy Twój czworonożny przyjaciel staje się osowiały, nie chce jeść lub zjada znacznie mniejsze porcje, należy odwiedzić gabinet weterynaryjny. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być związane z różnymi groźnymi chorobami albo dolegliwościami, które utrudniają zwierzęciu normalne funkcjonowanie. Choroby te nie zawsze są poważne, ale każdą z nich należy sprawdzić i wdrożyć leczenie, które ułatwi kotu pełen powrót do zdrowia. Najczęstszymi schorzeniami, które mogą wywołać brak apetytu, są:

 • pasożyty układu pokarmowego;
 • choroby zakaźne – na przykład koci katar związany z upośledzeniem zmysłu węchu;
 • schorzenia wątroby;
 • schorzenia nerek;
 • zatrucie pokarmowe – w takiej sytuacji kot nie chce jeść i pić, jest osowiały i apatyczny, a często występują u niego też inne objawy, takie jak bóle brzucha, wymioty oraz biegunka;
 • ból w obrębie jamy ustnej – mogą powodować go kłopoty z zębami, zapalenie dziąseł czy nadżerki na języku. Problemy te często związane są z kamieniem nazębnym;
 • pilobezoary zalegające w układzie pokarmowym kota – są to kule złożone z włosów dostających się do żołądka mruczka podczas pielęgnacji, czyli wylizywania futerka lepkim językiem. Ich powstawaniu można zapobiegać, kupując pupilowi specjalną trawę dla kota lub kocie smakołyki i pasty odkłaczające.

Innymi schorzeniami, które mogą wpływać na apetyt kota, są różne choroby metaboliczne i nowotworowe, cukrzyca oraz inne dolegliwości ze strony układu trawiennego. Wiele czworonogów traci apetyt po zabiegach chirurgicznych. Środki uspokajające i przeciwbólowe, które zwierzę otrzymuje przed operacją, spowalniają pracę jelit. W takiej sytuacji zaleca się, aby nie podawać mruczkowi jedzenia przez 12 godzin od przeprowadzenia zabiegu, choć zwierzę może odmawiać jedzenia dłużej, nawet przez całą dobę. Jego apetyt powinien jednak wrócić po około 24 godzinach.

Kot stracił apetyt czy są powody do niepokoju?

Kiedy Twój kot przestaje jeść, musisz zareagować jak najszybciej. Konsekwencje przedłużającej się głodówki mogą być nie tyle nieprzyjemne, ile wręcz bardzo groźne dla zdrowia i życia mruczka. Wiele zależy oczywiście od objawów towarzyszących utracie apetytu. Symptomy, takie jak wymioty, biegunka czy apatia powinny od razu wzbudzić Twoją czujność i skłonić do wizyty w lecznicy. Takie objawy wskazują na zatrucie pokarmowe, do którego mogło dojść pod wpływem spożycia środków chemicznych albo roślin trujących dla czworonoga. W takim wypadku niezbędna będzie pomoc weterynarza i jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Warto pamiętać, że nawet dwudniowa głodówka może poważnie odbić się na zdrowiu i kondycji Twojego pupila. Specyficzny dla tych zwierzaków metabolizm nie pozwala im długo funkcjonować bez pożywienia. Już w drugiej dobie po odstawieniu wszelkich posiłków może dojść do niebezpiecznego stłuszczenia wątroby, czyli stanu zagrażającego życiu Twojego czworonoga.

Do innych sutków niedożywienia należy również stopniowe osłabianie odporności, przez co pupil może łatwiej zapadać na rozmaite choroby zakaźne. Deficyty dostarczanych do organizmu substancji odżywczych prowadzą również do zwiększenia przepuszczalności jelit. Oznacza to, że bakterie będą miały do nich dużo łatwiejszy dostęp.

W wyniku niedożywienia osłabieniu ulegają także procesy odbudowy i regeneracji komórek organizmu, co wywołuje między innymi spowolnienie gojenia się ran. Zmiany mogą dotknąć także układu krwionośnego, powodując zmniejszenie liczby limfocytów, czyli groźnej dla zdrowia anemii. Osłabieniu ulegają także mięśnie czworonoga. Zwierzę na głodówce staje się osowiały i apatyczny, brakuje mu energii i niechętnie rusza się ze swego posłania.

Co robić, kiedy kot przestaje jeść? Ustal przyczynę problemu!

Niestety wielu opiekunów nie zauważa pierwszych symptomów świadczących o spadku apetytu u kota. Czasem dopiero spadek wagi i pogarszający się wygląd mruczka alarmuje właściciela, że z jego podopiecznym dzieje się coś niedobrego. W trosce o zdrowie i dobro zwierzaka warto uważnie obserwować jego zachowanie i codzienne zwyczaje, a w razie pierwszych oznak braku zainteresowania jedzeniem, szybko zareagować.

Zdarza się, na przykład, że kot w ciągu dnia podchodzi do miski i wącha jej zawartość, ale niczego nie je. Może to znaczyć, że odczuwa głód, jednak z jakiegoś powodu nie chce lub nie może się pożywić. Oczywiście może być tak, że mruczek po prostu grymasi i nie odpowiada mu to, co znajduje w misce. W takiej sytuacji warto podać swojemu pupilowi coś innego, na przykład mokrą karmę zamiast suchej i sprawdzić, czy to przyniesie poprawę. Jeżeli apetyt mruczka nie wróci, znaczy to, że problem leży gdzie indziej.

Kiedy kocia głodówka trwa dłużej niż jedną dobę, udaj się z nim do specjalisty. Weterynarz wykona odpowiednie badania, dzięki którym ustali, co może dolegać Twojemu ulubieńcowi. Wyniki badań pozwolą też ustalić właściwe postępowanie. W zależności od wyników testów leczenie może polegać na podaniu witamin i leków pobudzających łaknienie, kroplówki nawadniającej lub innych środków farmakologicznych. W przypadku znacznego niedożywienia konieczne może być założenie sondy żołądkowej, umożliwiającej karmienie zwierzęcia.

Jak radzić sobie z brakiem apetytu u kota?

Co robić, kiedy kot nie chce jeść? Podstawowym krokiem w kierunku rozwiązania problemu jest ustalenie przyczyny takiej sytuacji. Zacznij od konsultacji z weterynarzem i podstawowych badań mających na celu wykluczenie potencjalnych chorób. Jeśli okaże się, że Twój pupil jest całkowicie zdrowy, musisz poszukać źródła problemu w otoczeniu mruczka lub jego samopoczuciu.

Na początek warto zadbać o spokój i komfort mruczka. Zapewnij swemu pupilowi ciche i wygodne miejsce w domu, w którym będzie mógł się wyciszyć i spokojnie jeść. Być może niepokoją go hałasy lub inne zwierzęta przebywające w domu. Aby ograniczyć stres zwierzaka, warto zorganizować mu też jakieś schronienie, budkę lub wyżej położone siedzisko, które stanie się jego azylem. Pomoce mogą okazać się też kocie feromony, które na koty działają uspakajająco i relaksująco. Postaraj się także poświęcać zwierzakowi jak najwięcej uwagi. Zabawa z nim i codzienna porcja pieszczot działają jak najlepsza terapia!

Jak pomóc kotu odzyskać apetyt?

Bardzo często wystarczy zmienić zaledwie kilka drobiazgów, by znów namówić mruczka do jedzenia. W przypadku przedłużającego się braku apetytu spróbuj:

 • umyć miseczki i nasypać do nich świeżej karmy;
 • podawać kotu kilka mniejszych porcji, kilka razy dziennie;
 • zmienić smak i strukturę karmy, na przykład wymieszaj suchą karmę z mokrą;
 • podgrzać jedzenie – karma dla kota musi mieć temperaturę pokojową, mokrych posiłków nie należy podawać od razu po wyjęciu z lodówki;
 • podać kotu odrobinę tuńczyka lub wymieszać go z regularną karmą – zapach tuńczyka jest atrakcyjny dla Twojego pupila i może skutecznie pobudzić jego apetyt;
 • wypróbować kocie przysmaki – w sklepach zoologicznych znajdziesz rozmaite przekąski dla kotów, a ich wyborny smak i aromat będzie Twoim najlepszym sprzymierzeńcem w starciu z kotem niejadkiem;
 • przenieś miskę w inne, spokojniejsze miejsce, koniecznie w dużym oddaleniu od kuwety.

Brak apetyt u kota to problem, który może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Gdy Twój pupil nie je powoli traci energię, a w jego organizmie zachodzą groźne, często nieodwracalne zmiany. Dlatego na wszelkie problemy z apetytem warto reagować szybko. Wizyta u weterynarza i właściwe postępowanie pozwolą Twemu pupilowi odzyskać dobre samopoczucie i stanąć na nogi.

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Miski dla kotów

Dobrze dobrana miska może ułatwić życie nie tylko samemu mruczkowi, ale i jego właścicielowi. Wybierając odpowiedni model raz na zawsze uporamy się z problemami, takimi jak wynoszenie jedzenia poza miskę,...

Czytaj więcej
Pellet dla kota

Wybór odpowiedniego żwirku do kociej kuwety to wcale niełatwa sprawa. Od rodzaju podłoża zależy przecież wygoda i bezpieczeństwo pupila, a ponadto nasz własny komfort i zadowolenie. Warto pamiętać bowiem, że...

Czytaj więcej
Koci ogon – do czego służy i co mówi o zachowaniu kota?

Ogon kota pełni wiele istotnych funkcji. Mruczek wykorzystuje go między innymi do porozumiewania się z innymi kotami oraz wyrażania swoich emocji, takich jak gniew czy strach. Co mówi koci ogon,...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram