Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Długość życia czworonożnych pupili, w ostatnich latach, ulega stopniowemu wydłużeniu. Choć tajemnicy długowieczności nie udało się dotąd do końca rozwikłać, istnieją pewne czynniki, które mają na nią silny wpływ. Które rasy psów najczęściej dożywają sędziwego wieku? Czy można przewidzieć, jak długo będzie żył nasz ulubieniec?
Długość życia czworonogów znacznie różni się od siebie w zależności od rasy. W dużym uproszczeniu należy przyjąć, że mniejsze psy żyją średnio o kilka lat dłużej niż psy ras dużych i olbrzymich. Ma to ścisły związek z procesami starzenia, które u większych czworonogów zachodzą znacznie szybciej [1]. Przedstawiciele małych ras żyją przeciętnie nawet do 16 lat, podczas gdy psy duże tylko do 13. Zazwyczaj jeszcze krócej, bo tylko około 8 lat, będziemy cieszyć się z towarzystwa pupila należącego do ras olbrzymich (np. doga niemieckiego). Warto jednak pamiętać, że zdarzają się zwierzaki, które żyją nawet o kilka lat dłużej, niż wynosi średnia. Często wyjątkowo długowieczne okazują się też kundelki, dla których nie jest niczym nadzwyczajnym osiągnięcie nawet 20 lat.
Do psów długowiecznych należą przedstawiciele ras pierwotnych – odpornych na choroby i przystosowanych do trudnych warunków życia. Właściciele australijskich psów pasterskich zwykle mogą opiekować się pupilami około 15 lat. Również wśród psów miniaturowych nie brakuje czworonogów, które dożywają sędziwego wieku. Przyjaciółmi na długie lata mogą być psy, takie jak: chihuahua, yorkshire terier, shiz tzu, maltańczyk, pomeranian, hawańczyk. Przeciętnie będą one obecne w naszym życiu aż przez 16 lat.
Według Księgi rekordów Guinnessa najdłużej żyjącym psem na świecie był australijski pies pasterski o imieniu Bluey. Czworonóg przeżył dokładnie 29 lat i 160 dni. Jest jednak wielce prawdopodobne, że rekord ten został niedawno pobity przez Maggie - owczarka australijskiego. Zwierzak w momencie śmierci miał aż 30 lat. Niestety, ten imponujący wynik nie został oficjalnie potwierdzony, ponieważ właściciel nie posiadał dokumentów poświadczających wiek psa [2].
Życie każdego czworonoga jest dużo krótsze niż nasze, dlatego też rozwój psów przebiega o wiele szybciej. Wcześniej niż my doświadczają też procesów starzenia. Możemy przyjąć, że roczny zwierzak jest na podobnym etapie życia jak 15-letni człowiek. Czworonóg, który ukończył 2 lata ma w przeliczeniu na wiek ludzki około 24 lata. W każdym kolejnym roku pies starzeje się o około 4 lata. Jednocześnie należy pamiętać, że u psów dużych ras rozwój przebiega trochę inaczej. W rzeczywistości 10-letni mastif będzie więc dużo starszy niż chihuahua w tym samym wieku.
Jak się okazuje, w tej kwestii nie tylko wielkość ma znaczenie. Bardzo istotna jest również prawidłowa dieta (przeczytaj więcej o tym, jak ocenić czy karma dla psa jest dobra KLIK). Psy żywione wysokokalorycznym pokarmem są bardziej narażone na otyłość i inne problemy zdrowotne. Niewłaściwe żywienie może z pewnością skrócić życie naszego pupila.
Należy również pamiętać o zapewnieniu swojemu ulubieńcowi odpowiedniej opieki weterynaryjnej. Kiedy zwierzak staje się seniorem, jest to szczególnie istotne. Regularne badania i zabiegi profilaktyczne (np. szczepienia, odrobaczanie) pozwolą zachować zwierzakowi zdrowie przez długie lata.
Długiemu życiu sprzyja również odpowiednia dawka ruchu. Warto więc umożliwiać czworonogowi długie spacery (dowiedz się, dlaczego pies potrzebuje spacerów KLIK) i jak najwięcej czasu spędzać z pupilem aktywnie (przeczytaj więcej o tym, jaką piłkę wybrać dla psa KLIK).
Pewne znaczenie może mieć również sterylizacja lub kastracja ulubieńca. Jak się okazuje, długość życia zwierzaków, które zostały poddane tym zabiegom, jest prawdopodobnie nieco wyższa niż pozostałych czworonogów [3].
Psiak, który jest stale zestresowany i nie czuje się dobrze w swoim otoczeniu, jest bardziej podatny na choroby. Z tego względu należy zadbać nie tylko o zdrowie fizyczne czworonoga, ale również o jego dobre samopoczucie. Nie zapominajmy o dostarczeniu ulubieńcowi odpowiedniej stymulacji intelektualnej. Dla psa nie ma jednak nic cenniejszego niż nasze towarzystwo. Spędzajmy więc z nim jak najwięcej czasu, a z pewnością po wspólnych latach pozostanie nam w pamięci wiele pięknych chwil.
Źródła:
1. https://www.jstor.org/stable/10.1086/669665?seq=1#page_scan_tab_contents
2. https://www.focus.pl/przyroda/umar-najprawdopodobniej-najstarszy-pies-wiata-owczarek-maggie-13862
3. https://www.sciencedaily.com/releases/2013/04/130417185904.htm
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Psy często z nieskrywaną zazdrością spoglądają na produkty goszczące na stole ich opiekunów. Chociaż nie wszystkie ludzkie przekąski są bezpieczne dla czworonogów, niektórymi z nich bez obaw możesz podzielić się...
W jaki sposób oszacować wiek psiaka znajdy? Jak odgadnąć ile lat ma zwierzak adoptowany ze schroniska? To jasne, że decydując się na przygarnięcie czworonoga o nieznanej przeszłości, chcielibyśmy wiedzieć, jak...
Psy to wyjątkowi bohaterowie scenariuszy filmowych. Opowieści o wiernych i odważnych czworonogach na stałe zapisały się w historii kina. Filmy o psach nie tylko bawią i wzruszają, ale również przekazują...
Nawet nie wiedziałem że piski żyją tak krótko, myślałem że z 30 lat a tutaj o tyle mniej. Przywiąże się do niego a potem płacz, naprawdę nie sądziłem że mają tak krótki życie.