Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Podróże z pupilem potrafią dostarczyć wielu ekscytujących wrażeń. Zanim jednak przyjdzie nam cieszyć się z upragnionego wypoczynku, musimy zadbać o to, aby przejazd był całkowicie bezpieczny – nie tylko dla nas, ale też dla naszego ulubieńca. W takiej sytuacji często niezastąpiony okazuje się transporter. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając transporter dla psa? Jaki model będzie odpowiedni dla naszego zwierzaka?
Każdy pies, niezależnie od wielkości, musi być przewożony w warunkach, które zapewnią mu komfort i bezpieczeństwo. Zbyt duża swoboda podczas jazdy nigdy nie jest wskazana. Niespodziewana sytuacja na drodze może bowiem wywołać u naszego pupila panikę, a co za tym idzie spowodować zupełnie nieoczekiwaną reakcję. Psiak może nie tylko dotkliwie się zranić, ale również rozproszyć kierowcę pojazdu. W takiej sytuacji nietrudno o wypadek. Z tego powodu psy małych ras powinny być zawsze przewożone w transporterze. Sytuacja nieco się komplikuje, jeśli mamy do czynienia z dużym czworonogiem. Co zrobić, jeśli standardowy pojemnik podróżny jest dla niego zbyt ciasny? Pupila możemy przewozić wtedy w specjalnej, obszernej klatce (przeczytaj więcej o tym, kiedy potrzebna jest klatka dla psa KLIK). Jeżeli jednak takie rozwiązanie nas nie przekonuje, powinniśmy skorzystać z innych gadżetów. Dla psa warto zakupić pasy bezpieczeństwa i matę samochodową. Niezależnie od tego, jakie akcesoria wybierzemy, pamiętajmy - czworonóg podczas podróży samochodem musi być odgrodzony od kierowcy.
Na rynku dostępne są różne rodzaje transporterów dla psów. Z pewnością najczęściej wybieraną opcją są pojemniki z tworzyw sztucznych. Zazwyczaj posiadają one metalowe drzwiczki, przez które czworonóg wchodzi do środka. Pojemniki plastikowe możemy z łatwością przenosić lub zamontować w samochodzie. Transportery tego typu sprawdzają się nawet podczas długich wyjazdów. Jeśli planujemy podróżować z pupilem samolotem, musimy wybrać model z atestem linii lotniczych.
Czasami bardziej wygodna niż transporter plastikowy może okazać się torba podróżna. Jest ona dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli często przemieszczamy się z psiakiem pieszo lub środkami komunikacji miejskiej. Torba dla psa » powinna posiadać specjalną siateczką, zapewniającą naszemu pupilowi odpowiednią wentylację.
Psiaka możemy przewozić także w metalowej klatce, którą zazwyczaj montuje się w bagażniku. Transportery tego typu posiadają najczęściej plastikowe dno, na którym możemy położyć ulubione posłanie czworonoga. Zaletą klatek jest przede wszystkim ich rozmiar, który powoduje, że można w nich przewozić nawet bardzo duże psy.
Oprócz typowych pojemników podróżnych w sklepach możemy spotkać również transportery rowerowe. Podobnie jak w przypadku innych akcesoriów podróżnych dla pupila do wyboru mamy plastikowe pojemniki, torby lub koszyki. W zależności od modelu, transporter rowerowy mocuje się albo na bagażniku, albo na kierownicy.
Transporter dla psa musi być na tyle obszerny, aby umożliwić pupilowi swobodne rozciąganie i wstawanie. Istotna jest również waga naszego czworonoga. Nigdy nie należy bowiem nadmiernie obciążać transportera. Z rozmiarem kontenera nie powinniśmy jednak przesadzać. W zbyt dużej klatce pies będzie bardziej narażony na urazy. Istnieje też ryzyko, że czworonóg z części transportera uczyni swoją toaletę.
Zanim przyjdzie czas na pierwszą przejażdżkę w transporterze, nasz ulubieniec powinien najpierw zapoznać go na neutralnym gruncie. Ustawmy więc klatkę podróżną w widoczny miejscu, najlepiej wypełniając ją smakołykami. Warto w pobliżu transportera pozostawić też ukochane zabawki czworonoga. Pozwoli to stworzyć pozytywne skojarzenia. Możemy również zastosować trening klikerowy i nagradzać każdy krok naszego zwierzaka przybliżający go do wejścia do transportera. Jeśli psiak nie będzie miał już problemu z wchodzeniem do klatki podróżnej, powinniśmy nauczyć go grzecznego pozostawania wewnątrz. Stopniowo należy więc wydłużać czas, który nasz czworonóg musi spędzić w transporterze, aby otrzymać smakołyk. Kiedy psiak będzie już chętnie przebywał wewnątrz kontenera, warto zabrać go na krótką wycieczkę. Co istotne - celem pierwszej podróży powinno być miejsce lubiane przez naszego pupila – w żadnym zaś wypadku gabinet weterynaryjny.
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Choroby pęcherza i nerek, nietrzymanie moczu lub cieczka – jak utrzymać czystość w domu i zadbać o higienę pupila w tak trudnych sytuacjach? Życie pod jednym dachem z suczką w...
Wieczór to pod wieloma względami doskonały moment na relaksującą przechadzkę z czworonogiem. My nie musimy już wszak ze zdenerwowaniem zerkać na zegarek, a nasz podopieczny może wreszcie w spokoju swobodnie...
Szczotkami możemy czesać wszystkie psy, co nie oznacza jednak, że każda szczotka dla psa nadaje się dla każdego psa. Przecież poszczególne psy różnią się między sobą długością i strukturą futra....