Sklep online
Sklep online

Jak odrobaczyć kota?


Preparaty na pasożyty dla kota kup w e-sklepie Kakadu »

Do obowiązków każdego opiekuna kota należy regularne odrobaczanie pupila. Robaki zatruwają organizm zwierzęcia licznymi toksynami, uszkadzają narządy wewnętrzne, zabierają mu cenne składniki pokarmowe. Skutkiem zarobaczenia może być anemia, spadek odporności, czyli większa podatność na choroby zakaźne, u kociąt zaś zahamowanie wzrostu, a w skrajnych przypadkach śmierć.

Robaczyca u kota

 

Jakie robaki zagrażają kotu?

Do robaków, którymi najczęściej zarażają się koty należą glisty z rodzaju Toxocara. Dorosłe osobniki bytują w jelitach, ale larwy wędrują niemal po całym ciele. Koty zarażają się nimi zjadając zakażony pokarm, kocięta mogą też zarazić się glistami pijąc mleko matki.

Zakażenie glistami można potwierdzić oglądając kał kota. Jeśli zwierzę jest chore, znajdziemy w nim żywe pasożyty. Na pierwszy rzut oka przypominają one nitki białego, cienkiego makaronu.

Prócz glist nasze zwierzaki często zarażają się też tasiemcami. Przede wszystkim tasiemcem psim (Dipylidium caninum), którego żywicielem pośrednim jest pchła. Inne gatunki tasiemców mogą dostać się do organizmu naszego pupila razem ze spożytym mięsem ssaków lub ryb.

O zakażeniu tasiemcami świadczy obecność ich dojrzałych, wypełnionych jajami członów w kale kota. Czasami możemy je znaleźć nawet na ciele zwierzaka, w okolicach odbytu. Człony te wyglądają jak pełzające ziarenka ryżu.

Jak często odrobaczać kota?

Nie ma sztywnych reguł określających częstotliwość odrobaczania kotów. Przed wszystkim zależy to od stopnia zagrożenia zakażeniem robakami. Zwierzęta swobodnie wychodzące na dwór są znacznie bardziej narażone na zarobaczenie niż ich niewychodzący kuzyni, którzy dostają do jedzenia wyłącznie suchą karmę.

Lekarze weterynarii zalecają więc koty wychodzące odrobaczać mniej więcej 3-4 razy w roku, koty niewychodzące natomiast 1-2 razy. Kociętom podaje się preparaty odrobaczające przynajmniej dwukrotnie. Najlepiej jednak indywidualny kalendarz szczepień pupila ułożyć wspólnie z lekarzem weterynarii.

Niezależnie od stopnia zagrożenia, wszystkie koty zaleca się odrobaczać profilaktycznie przed każdym szczepieniem. Ewentualna obecność pasożytów w ich organizmie znacząco zmniejsza bowiem skuteczność szczepionek. Profilaktycznie preparaty na odrobaczenie podaje się też przyszłym kocim matkom.

Jak skutecznie odrobaczyć kota?

 

Czym odrobaczać kota?

Istnieje wiele preparatów odrobaczających dla kotów. Dostępne są one w gabinetach weterynaryjnych w postaci tabletek, past i kropli na skórę. W przypadku kotów, które są mistrzami w wypluwaniu wszelkich tabletek, zdecydowanie najwygodniejsze w stosowaniu są środki w dwóch ostatnich postaciach.

Wszystkie preparaty odrobaczające kota dawkuje się według masy ciała. Możemy je podać samodzielnie. Nie musimy zatem zabierać zwierzaka do gabinetu weterynaryjnego. Niemniej jednak warto to zrobić, gdyż przy okazji możemy wykonać okresowe badania kontrolne.

W przypadkach bardzo silnego zarobaczenia, lepiej nie podawać całej dawki leku od razu, tylko rozłożyć ją na 2-3 porcje. Chodzi o to, że jednoczesna śmierć dużej liczby pasożytów może doprowadzić do zatkania jelita.

Jeśli jesteśmy opiekunami więcej niż jednego kota, odrobaczać powinniśmy wszystkie zwierzaki jednocześnie. Robienie tego w różnych terminach nie ma sensu, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem odrobaczone osobniki szybko zarażą się od tych jeszcze nie odrobaczonych.

Pamiętajmy także, by nigdy nie odrobaczać kotów preparatami przeznaczonymi wyłącznie dla psów! Dla kotów mogą być one bowiem bardzo szkodliwe!

↓ PREPARATY PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA KOTA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Drapak dla kota – jaki jest najlepszy?

W repertuarze kocich zachowań są i takie, które nieustannie spędzają właścicielowi sen z powiek. Podrapane meble, podarte tapicerki i zniszczone dywany – oto kilka problemów dobrze znanych niejednemu kociarzowi. Drapanie...

Czytaj więcej
Ferie zimowe z kotem

Kiedy zbliża się czas ferii zimowych, wielu właścicieli musi podjąć decyzję, co zrobić z pupilem. Oczywiście problem dotyczy tych, którzy na ferie zamierzają gdzieś wyjechać. Czasami jest to sąsiednia miejscowość,...

Czytaj więcej
Jak przygotować kota do sterylizacji?

Sterylizacja, określana często również kastracją, polega na chirurgicznym usunięciu macicy i jajników u kotki oraz jąder i najądrzy u kocura. Jest to operacja, która przebiega przy znieczuleniu ogólnym, a zatem...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram