Sklep online
Sklep online

Jak pomóc kotom wolno żyjącym przetrwać zimę?

Zima to najtrudniejszy okres w życiu kotów wolno żyjących, ale możemy pomóc im go przetrwać. Powinniśmy to zrobić przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, koty żyjące na ulicach naszych miast wcale nie są dzikie. To udomowione zwierzęta, które wtórnie zdziczały. Ich przodkowie mieli własnych ludzi, ale z jakiś powodów ich utraciły. Po drugie, zdrowa i zrównoważona populacja kotów wolno żyjących chroni nasze miasta przed inwazją myszy i szczurów. Chyba więc jesteśmy kotom coś winni, prawda? A naprawdę niewiele trzeba, by im pomóc. Wystarczy ciepłe schronienie i trochę jedzenia.

Schronienie na zimę dla kota wolno żyjącego

Zdziczałe koty mają grube futro, które jest doskonałą izolacją termiczną, ale i ono może nie wystarczyć, gdy słupek rtęci spadnie do minus piętnastu. Ciepłe, osłonięte od wiatru schronienie, zwłaszcza w nocy, w takich warunkach jest podstawowym warunkiem przetrwania.

Co roku miłośnicy kotów i różnego rodzaju organizacje działające na rzecz zwierząt apelują, by nie zostawiać przynajmniej jedno piwniczne okienko w bloku otwarte. To najprostszy sposób, by w mroźne dni zapewnić zdziczałym kotom schronienie. Jedno uchylone okno nie spowoduje spadku temperatury w całym bloku, a wiele może uratować wiele kocich istnień.

Lepszym rozwiązaniem jest jednak zamontowanie w piwnicznym okienku specjalnych kocich drzwiczek. Na rynku można znaleźć modele, które są tak skonstruowane, by nie wpuszczać do środka wiatru i śniegu. Koty będą mogły zatem bez problemu wchodzić i wychodzić, a ludzie nie powinni mieć powodu do narzekania na to, że przez otwarte okno leci zimne powietrze. Pamiętajmy tylko, że na zamontowanie takich kocich drzwiczek potrzebujemy zgodny administracji osiedla.

Innym pomysłem na zimowe schronienie dla kotów wolno żyjących jest specjalny koci domek, który nie trudno wykonać. Powinien być osadzony na nogach, by zapewnić izolację od zimnej ziemi oraz być zaopatrzonym w przedsionek i – najlepiej – w uchylne drzwiczki, by zimny wiatr nie dostawał się do jego wnętrza. Ściany domku najprościej wykonać z dwóch warstw drewna, między którymi umieszczamy materiał izolacyjny, np. styropian. Zewnętrzne ściany domku malejemy odporną na wilgoć farbą lub lakierem.

Największym problemem do rozwiązania będzie kwestia ustawienia takiego domku. Powinniśmy wybrać miejsce ustronne, gdzie z jednej strony nikt nie będzie kotom przeszkadzał, a z drugiej strony nasz koci domek nie będzie przeszkadzał ludziom. Pamiętajmy, że na jego ustawienie w miejscu publicznym lepiej uzyskać zgodę administracji osiedla.

Dokarmianie kotów wolno żyjących

Każda żywa istota musi spożywać odpowiednią ilość pokarmu, by jej organizm mógł wytworzyć energię potrzebną między innymi do ochrony przed chłodem. Zimą, gdy pożywienia jest mniej, dokarmienie kotów wolno żyjących jest szczególnie ważne. Jeśli jednak chcemy je karmić, pamiętajmy, by robić to z głową.

Najważniejszą rzeczą jest znalezienie dobrego miejsca, w którym będziemy wykładać pożywienie. Jeśli udało nam się ustawić kocią budkę, o której wcześniej była mowa to wspaniale. Jest ona bowiem również idealnym miejscem do serwowania kotom pokarmu. Pamiętajmy tylko, by zaopatrzyć domek w odpowiednie drzwiczki, które umożliwią wkładanie i wyjmowanie miseczek. Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest wygospodarowanie jakiegoś kąta w piwnicy, w której koty nocują. Zarówno w niej, jak i w kocim domku jest na tyle ciepło, że można postawić nawet miseczkę z wodą.

Jeżeli z jakiś powodów nie byliśmy wstanie postawić kociego domku, a w piwnicy również kotów karmić nie możemy pozostaje nam tylko stołówka na świeżym powietrzu. Postarajmy się jednak w miarę możliwości znaleźć miejsce osłonięte od wiatru i zadaszone. Najlepiej rzecz jasna ustronne, by nikt kotom w jedzeniu nie przeszkadzał. Minusem karmienia na dworze jest to, że karma w puszkach, mięso i tym podobne produkty szybko zamarzają, co może utrudniać kotom jedzenie. Warto więc przyzwyczaić naszych podopiecznych do suchej karmy.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA ↓

Przy dokarmianiu kotów wolno żyjących musimy pamiętać o przestrzeganiu stałych godzin posiłków. Zwierzęta szybko przyzwyczają się do określonej pory karmienia i będą stawiać się punktualnie, jakby dysponowały zegarkiem. Dzięki temu przyniesione przez nas pożywienie będzie dokładnie wyjadane i nic się nie będzie marnować.

Dokarmianie kotów wolno żyjących nie jest zabronione przez prawo. Musimy jednak pamiętać, że na świecie żyją nie tylko miłośnicy tych zwierząt. Postarajmy się więc, by swoją pro kocią działalnością nikomu nie przeszkadzać. Przede wszystkim dbajmy o czystość w miejscu karmienia. Walające się resztki niedojedzonego pokarmu to z pewnością niezbyt przyjemny widok. Dokładnie je zatem sprzątajmy. Regularnie myjmy kocie miseczki (najlepiej po kocim posiłku zabierać je do domu) lub podawajmy karmę na jednorazowych tackach, które od razu wyrzucajmy.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA W JEDNORAZOWYCH TACKACH ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © maritschulte - stock.adobe.com

Kakadu
Największa w Polsce sieć profesjonalnych sklepów zoologicznych, która powstała w 1999 roku. Posiada 50 sklepów stacjonarnych oraz sklep internetowy. Oprócz sprzedaży zwierząt, karm i różnorodnych akcesoriów dla nich, współpracuje z licznymi towarzystwami, działającymi na rzecz zwierząt. Organizuje również liczne akcje edukacyjne, których celem jest szerzenie wiedzy o zwierzętach i uwrażliwianie na ich los.

Powiązane artykuły

Jaki wybrać drapak dla kota?

Twój domowy pupil znów sprawił, że nie tylko meble, ale i nerwy domowników są w strzępach? Koty to niezwykle pojętne zwierzaki, które wbrew pozorom da się wychować (przeczytaj, jak wychować...

Czytaj więcej
Dieta light dla kota

Nadchodzi taki moment w życiu wielu mruczków, kiedy staje się jasne, że przestały być wyłącznie puszyste, a zaczynają stawać się niebezpiecznie grube. Uciekanie od tego i udawanie, że się nie...

Czytaj więcej
Pielęgnacja kociego futra

Koty bardzo dbają o swoje futra. Natura wyposażyła je w haczykowate wyrostki na językach, przy pomocy których mogą usunąć z okrywy włosowej wszelkie zanieczyszczenia. Nie oznacza to jednak, że nie...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram