Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Leptospiroza jest chorobą zakaźną, która atakuje nie tylko psy. Niestety człowiek również może się nią zarazić. Znana jest także pod innymi nazwami: syndrom Weila, gorączka canicola, choroba Stuttgardzka, gorączka Canefield, gorączka nanukayami i gorączka siedmiodniowa. Występuje na całym świecie.
Leptospirozę wywołują bakterie z rodzaju leptospira, których jest co najmniej pięć: L. interrogans, L. canicola, L. icterohaemorrhagiae, L. pomona i L. grippotyphosa. Nasi czworonożni przyjaciele mogą zarazić się nimi zlizując z trawnika lub ziemi mocz chorego zwierzęcia lub pijąc zainfekowaną wodę (np. z kałuży) – to najczęstsze drogi zakażenia.
Bakterie leptospirozy poza organizmem żywiciela mogą przetrwać tylko w środowisku wodnym. Z tego powodu w naszym klimacie największa liczba zachorowań wśród psów przypada na obwite w opady pory roku.
Zanieczyszczona bateriami woda bywa przyczyną zakażenia także u człowieka. By do tego doszło nie trzeba jej jednak pić, bakterie wnikają do naszych organizmów także przez rany na skórze. Możliwe jest również zarażenie się poprzez kontakt uszkodzonej skóry z krwią lub innymi płynami ustrojowymi chorego zwięrzęcia.
Leptospiroza u psów może przybierać jedną z trzech postaci. Wszystkie zagrażają życiu naszych pupili.
Postać żółtaczkowa leptospirozy u psów. Jej głównymi objawami są: wysoka gorączka, apatia, wymioty, biegunka, brak apetytu, zapalenie spojówek, sztywność kończyn, drżenie mięśni, zażółcenie błon śluzowych i skóry, ciemnożółte lub pomarańczowe zabarwienie moczu i charakterystyczna dla żółtaczki barwa oczu. Jest to najłagodniejsza postać choroby, ale nie leczona może zakończyć się śmiercią psa.
Postać nerkowa leptospirozy u psów. Typowymi objawami są: zapalenie nerek, nieprzyjemny zapach z pyska, krwawe wymioty i szklista barwa kału. Postać ta jest groźniejsza od poprzedniej, bardziej męcząca i trudniejsza do wyleczenia (okres rekonwalescencji często bywa bardzo długi, a to, czy pies przeżyje zależy w dużej mierze od właściwej opieki).
Postać posocznicowa leptospirozy u psów. Postać ta objawia się wysoką gorączką, silnym osłabieniem, wymiotami, wybroczynami na błonie śluzowej warg oraz skórze, dusznościami, krwawieniem dziąseł, uszkodzeniem serca i nieodwracalnymi zmianami w mózgu. Niestety w tym przypadku choroba prowadzi do śmierci zwierzaka, czasem w ciągu kilku godzin.
Leczenie leptospirozy u psów opiera się głównie na podawaniu antybiotyków. W przypadkach uszkodzenia nerek stosuje się również dializy. W walce z tą chorobą najważniejsza jest jednak profilaktyka w postaci szczepień ochronnych.
Szczenięta szczepimy dwukrotnie: w 10-12 tygodniu życia i w 16 tygodniu życia (wczesny kalendarz szczepień) lub w 9-10 i 12-14 tygodniu (standardowy kalendarz szczepień) albo w 12 i 14-16 tygodniu życia (późny kalendarz szczepień). Dorosłym psom podajemy szczepionkę co 1-2 lata.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Borelioza to choroba, która może dotknąć zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Psiaki również są nią zagrożone. Borelioza ma to do siebie, że potrafi rozwijać się długo i podstępnie, początkowo niemal...
Kupowanie zabawek kotu wydaje nam się czymś całkowicie naturalnym. Wiadomo – kot to myśliwy, musi polować. A co z psem? Nie wystarczy, że raz na jakiś czas damy mu kość....
Suche pokarmy nie bez powodu uchodzą za nieodzowny element psiego jadłospisu. Patrząc na niepozorne granulki, trudno jednak się nie zastanawiać, czy na pewno są one w stanie zaspokoić wszystkie żywieniowe...