Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Niektóre rasy kotów są z natury bardzo szczupłe. Koty syjamskie lub cornish rex wyglądają trochę tak, jakby były głodzone przez swoich właścicieli, ale oczywiście tak nie jest. Jeśli nasz futrzak nie powinien być bardzo szczupły, a taki właśnie jest, lub wydaje się nam, że jest, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Niedowaga u kota może mieć bowiem różne przyczyny, które musimy poznać. Problemów z niedowagą nie wolno bagatelizować!
Konsultacja z lekarzem weterynarii, gdy mamy wrażenie, że nasz kot za mało waży, jest konieczna. Niedowaga może być bowiem wynikiem poważnej choroby kota, nawet jeśli nie towarzyszą jej inne widoczne objawy.
Spadek masy ciała możemy obserwować u zwierząt chorych na cukrzycę, choroby nowotworowe, białaczkę, panleukopienię i wiele innych. Także schorzenia występujące w obrębie pyszczka, takie jak choroby dziąseł lub zębów, są przyczyną zmniejszonego pobierania pokarmu i utraty wagi.
Właściwą diagnozę może postawić jedynie weterynarz i to on zaleci odpowiednie leczenie, które w tym przypadku jest jedynym skutecznym sposobem rozwiązania problemów niedowagi u naszego pupila.
Zaburzenia łaknienia mogą wiązać się również z problemami behawioralnymi kotów. Najczęściej nie chcą one przyjmować pokarmu, gdy są zestresowane.
Wiele jest sytuacji, które mogą być dla kotów sterujące: zmiana miejsca zamieszkania i właściciela, generalny remont w mieszkaniu, a nawet ciągłe kłótnie między ludzkimi domownikami. U kotów żyjących w grupie, najsłabszy osobnik może być tak zdominowany i zastraszony przez swoich towarzyszy, że boi się podejść do miski.
Czasami trudno jest stwierdzić, co jest przyczyną kociego stresu. Pozornie wszystko jest w porządku. My jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że np. w ogrodzie pojawił się wyjątkowo silny i dominujący kocur, którego obecność denerwuje naszego futrzaka lub sąsiad z góry kupił sobie psa, którego nasz podopieczny się boi! Koty jednak mają znacznie lepsze zmysły i doskonale wyczuwają obecność intruza.
Leczenie zaburzeń behawioralnych nie jest łatwe - możemy poprosić o pomoc specjalistę - ale jeśli się nam uda rozwiązać koci problem, łaknienie powinno wrócić i kota przybierze na wadze.
Przyczyną zbyt niskiej masy ciała może być rzecz jasna nieprawidłowe żywienie kota. Niedostatek pokarmu lub zbyt niska zawartość białka i tłuszczu, powodują utratę wagi. Dzieje się tak również, gdy podawany pokarm jest źle przez kota przyswajalne, co dotyczy zwykle zwierząt żywionych tanimi karmami kiepskiej jakości lub resztkami ze stołu.
Jedynym sposobem, by pomóc zwierzakowi uzyskać prawidłową wagę jest wprowadzenie zdrowej, dobrze zbilansowanej i łatwo przyswajalnej diety. Na początku warto zastosować karmy dla kotów o podwyższonej kaloryczności i karmy pobudzające apetyt. W sklepach zoologicznych można również znaleźć suplementy diety dla kotów, które mogą nam w tym pomóc. Przed ich podaniem lepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Drzwiczki dla kota to wielka wygoda dla zwierzęcia, ale również dla jego opiekuna. Ciągłe otwieranie i zamykanie drzwi, by wpuścić lub wypuścić zwierzaka z domu może być nieco uciążliwe -...
Kocie oczy, podobnie jak ludzkie, narażone są na różnego rodzaju choroby oraz schorzenia. Jedną z najpowszechniejszych dolegliwości, z jakimi zgłaszamy się z pupilem do weterynarza, jest zapalenie spojówek. Co je...
Co robić, gdy nasz mruczek wciąż uparcie wchodzi tam, gdzie nie powinien? Jak poradzić sobie z wolno żyjącymi kotami, które odwiedzają nasz ogród i niszczą wypielęgnowane rabaty? Koty to zwierzaki...