Sklep online
Sklep online

Jak odchudzić kota?

Pomruki niezadowolenia i zawzięte przesiadywanie przy miseczce na pokarm – to znane kocie sposoby dopominania się o jedzenie. Dlaczego więc nie sprawić pupilowi radości i nie podarować mu drobnej przekąski? Niestety, stopniowo oczekiwania naszego kociego smakosza rosną, dlatego jego posiłki stają się coraz częstsze i bardziej obfite. Dopiero po pewnym czasie orientujemy się, że waga futrzaka niebezpiecznie poszybowała w górę. Jak odchudzić kota? W jaki sposób chronić go przed nadmiernym przybieraniem na wadze?

Dieta light dla kota

Przyczyny nadwagi i otyłości u kota

Liczba zwierzaków zmagających się z nadwagą i otyłością systematycznie rośnie. Uważa się, że problem ten może dotyczyć nawet połowy domowych mruczków. A przecież skomponowanie odpowiedniego menu dla pupila jest dziś dużo prostsze niż dawniej. Wystarczy zakupić gotową pełnoporcjową karmę i odmierzyć jej zalecaną dzienną porcję. A jednak – większość problemów z nadmierną masą ciała u futrzaków wynika po prostu z niewłaściwego żywienia.

Mechanizm nadwagi jest prosty – dochodzi do niej, gdy ilość energii pobieranej wraz z pokarmem przewyższa zapotrzebowanie organizmu. W praktyce kot najczęściej zaczyna nadmiernie przybierać na wadze, jeśli otrzymuje zbyt duże porcje pokarmu lub ma wolny dostęp do jedzenia (żywienie ad libitum). Zdarza się też, że dotąd wybredny mruczek znajduje w końcu idealną przekąskę i po pewnym czasie odmawia przyjmowania innych pokarmów. Chcąc spełnić oczekiwania pupila, zaczynamy raczyć go regularnie ulubionym produktem, nie zważając na jego kaloryczność. W ten sposób zaburzeniu ulega cały bilans składników pokarmowych w kocim jadłospisie.

Nierzadko powodem nadwagi mruczka jest nie sama dieta, ale brak aktywności. Wiele futrzaków z czasem zaczyna przeobrażać się w leniwych domatorów i nie wykorzystuje energii otrzymywanej z pożywieniem. Nie bez znaczenia jest też kondycja psychiczna zwierzaków. Koty permanentnie zestresowane i nadwrażliwe często szukają ukojenia w jedzeniu. Staje się ono dla nich czynnością zastępczą, mającą obniżać napięcie i poprawiać humor.

Niektóre futrzaki mają szczególne predyspozycje do nawagi i otyłości. Najbardziej narażone są kocury, zwierzaki po zabiegu kastracji i koty dorosłe (w wieku 5-10 lat). Jadłospis wszystkich mruczków znajdujących się w grupie ryzyka musi być układany z wyjątkową rozwagą.

Po czym poznać, że kot ma nadwagę?

Aby w porę rozpoznać nadwagę u kota, należy regularnie sprawdzać jego masę ciała. Dorosłe mruczki najczęściej ważą 3,5-7 kg. U niektórych ras prawidłowa waga może być nieco większa. Zaniepokoić powinno nas przekroczenie przez pupila wzorcowej wagi o ponad 10%. Można wtedy uznać, że kot ma nadwagę. Dużo poważniejszym problemem jest otyłość, którą diagnozuje się, gdy masa ciała mruczka jest większa o ponad 20% od optymalnej. Bardzo pomocna przy określaniu nasilenia problemu jest skala BCS, bazująca na oględzinach poszczególnych partii ciała zwierzaka. Jeśli żebra u futrzaka są prawie niewyczuwalne i pokryte grubą warstwą tłuszczu, jest to sygnał alarmowy. U mruczków otyłych często obserwuje się ponadto zmiany w zachowaniu. Koty stają się mniej aktywne, nieskore do zabawy i aktywności. Nie poruszają się już z dawną gracją. Nawet najmniejszy wysiłek fizyczny sprawia im trudność, dlatego większość czasu przesypiają na kanapie.

Dieta odchudzająca dla kota

Wstępem do procesu odchudzania u kota powinna być zawsze wizyta weterynaryjna, połączona z opracowanie szczegółowego planu terapii. Upewnijmy się, że nasz ulubieniec jest zdrowy i może być bezpiecznie poddany kuracji. Czasami już na etapie badań lekarskich może okazać się, że przyczyną otyłości u kota jest przewlekła choroba i należy skupić się na jej wyleczeniu.

Podstawą efektywnego odchudzania jest zapewnienie zwierzęciu ujemnego bilansu energetycznego. Działania dietetyczne muszą zatem opierać się na zmniejszeniu kaloryczności kocich posiłków. Można to osiągnąć albo przez zmniejszenie porcji pokarmowych, albo poprzez zmianę dotychczasowego pożywienia na karmę light dla kota. Dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się ta druga opcja. Karmy odchudzające dla kotów są bowiem skomponowane w taki sposób, by utrata wagi była dla zwierzaka bezpieczna i jednocześnie jak najmniej uciążliwa. Nie tylko pozwalają stopniowo redukować masę ciała, ale także gwarantują futrzakowi długie uczucie sytości, przez co ograniczają zainteresowanie jedzeniem (poczytaj więcej o karmach dla kotów z nadwagą KLIK).

↓ KARMY LIGHT DLA KOTA ↓

Dieta light dla kota » powinna polegać przede wszystkim na zmniejszeniu podaży węglowodanów. To właśnie ich nadmiar w największym stopniu przyczynia się do kociej otyłości. Na metabolizm lipidów i odkładanie się tkanki tłuszczowej oddziałuje bowiem insulina, której poziom wzrasta pod wpływem węglowodanów. Dodatkowo pokarmy wysokowęglowodanowe potęgują uczucie głodu i zwiększają apetyt. Aby umożliwić kociemu organizmowi spalanie tłuszczu, należy zatem w pierwszej kolejności ograniczyć zawartość węglowodanów w menu. Podczas odchudzania kota bardzo dobrze sprawdzą się więc karmy bezzbożowe, o zredukowanym poziomie cukrów.

W diecie light niezalecane są produkty wysokotłuszczowe. Aby obniżyć gęstość energetyczną kocich posiłków, warto zwiększyć zawartość włókna, które dodatkowo hamuje u mruczków uczucie głodu. Można też zamiast pokarmów suchych zastosować mokre. Zawierają one sporą ilość wody, dlatego przy zachowaniu takiej samej porcji pokarmowej kot pozyska z nich znacznie mniej energii niż z suchych granulek. W diecie odchudzającej dla kota rekomenduje się ponadto podwyższenie podaży białka – pomaga ona utrzymać prawidłową masę mięśniową.

Ze względu na specyficzny metabolizm mruczki są szczególnie wrażliwe na niedożywienie. W żadnym wypadku nie można więc poddawać ich głodówce ani stosować zbyt restrykcyjnych diet. Kaloryczność posiłków futrzaków należy obniżać stopniowo, w ciągu kilku kolejnych tygodni. Warto dbać o właściwą częstotliwość karmienia i podawać zwierzakom niewielkie porcje pokarmu wielokrotnie w ciągu dnia. Aby odchudzanie było bezpieczne dla mruczka, tygodniowy spadek masy ciała powinien wynosić 0,5-1%.

Jak wspomagać odchudzanie u kota?

By odchudzić kota, odpowiednie działania żywieniowe najlepiej połączyć z aktywnością fizyczną. Regularne ćwiczenia pozwolą mruczkowi spalić nadmiar kalorii i zwiększą efektywność całej terapii. Tylko jak nakłonić mruczącego śpiocha do ruchu? Z pewnością poprzez zabawę. Przynajmniej kilka razy w ciągu dnia należy zorganizować krótką (około 5 min) sesję aktywności łowieckiej. Polowanie na zabawkę to dla naszych zapalonych myśliwych największa motywacja do aktywności.

↓ ZABAWKI INTERAKTYWNE FERPLAST DLA KOTA ↓

Także podczas naszej nieobecności futrzakom nie może zabraknąć zapału do ćwiczeń. Pochowajmy kocie pożywienie w domowych zakamarkach. Umieśćmy je na półkach, by mruczek musiał zaangażować się w skakanie lub wspinaczkę. Ukryjmy w zabawkach interaktywnych. Zakupmy dla zwierzaka miskę spowalniającą jedzenie, która wydłuży czas konsumpcji.  Zamiast kalorycznych przysmaków zaoferujmy futrzakowi zdrową zieleninę zasianą w doniczce. Jej podgryzanie będzie dla zwierzaka doskonałą rozrywką.

↓ TRAWA DLA KOTA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © Africa Studio — stock.adobe.com

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jaką miskę wybrać dla kota?

Miska dla kota » to produkt używany i potrzebny każdego dnia. Warto więc przemyśleć jej zakup i wybrać taką, która ułatwi jedzenie oraz sprawi, że choć trochę rozprawimy się z bałaganem,...

Czytaj więcej
Karmy Sanabelle dla kotów

Karmy Sanabelle dla kotów cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli i hodowców tych zwierząt. Produkty te, podobnie jak wielu innych marek, dostosowane są do indywidualnych potrzeb różnych kotów. Znajdziemy więc...

Czytaj więcej
Grzebienie dla kotów

Koty każdego dnia poświęcają mnóstwo czasu na pielęgnację sierści. Staranne wylizywanie pomaga im wyczyścić i wygładzić futerko. Nie znaczy to jednak wcale, że mruczki mogą obyć się bez zabiegów pielęgnacyjnych....

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram