Sklep online
Sklep online

Akita – charakter, cena, opis rasy

Akita to prawdziwa duma Japonii. Ta pradawna rasa psów w swojej ojczyźnie od wieków zajmowała wyjątkowe miejsce i otaczana była szczególną czcią. Później stała się dodatkowo symbolem psiej wierności. Choć dziś akita nie pełni już raczej funkcji użytkowych, wciąż jest wspaniałym towarzyszem – i to nie tylko Japończyków. Sprawdź, czym wyróżnia się pies akita i jak się nim właściwie opiekować. 

Historia rasy akita 

Historia akity jest długa i dosyć burzliwa. Początków rasy należy szukać w starożytnej Japonii. Rasa zrodziła się w prefekturze Akita na wyspie Honsiu, skąd wzięła się jej nazwa. Za przodka wszystkich japońskich szpiców uznawany jest nippon inu. 

Akity miały towarzyszyć Samurajom już 5000 lat temu. Psy te w ojczyźnie wykorzystywano do polowań na grubą zwierzynę – niedźwiedzie, dziki, jelenie – oraz do ciągnięcia ładunków. Akity często brały również udział w walkach psów. Wraz ze wzrostem ich popularności wzrosło też zainteresowanie akitami. W XIX wieku akity zaczęto krzyżować z innymi rasami, m.in. tosa inu i mastifami. Rasa zaczęła wtedy zatracać swoje pierwotne cechy. W 1931 r. wybrano więc wzorcowe akity z rejonu Matanga, które zostały uznane za pomnik przyrody i stały się podstawą do opracowania wzorca. Pierwszy wzorzec rasy został ustanowiony w 1938 roku. Zgodnie z klasyfikacją FCI rasa zaliczana jest do grupy 5: szpice i psy w typie pierwotnym i sekcji 5: szpice azjatyckie i rasy pokrewne. 

Niestety, II wojna światowa, a także pozyskiwanie psów dla futra i mięsa, sprawiły, że rasa znalazła się wkrótce na skraju wyginięcia. Aby uchronić rasę przed zagładą, hodowcy krzyżowali ją z owczarkami niemieckimi. Doprowadziło to do wyhodowania nowej odmiany akity, o masywniejszej budowie ciała. Japończycy nie pozwolili jednak całkowicie zaginąć rodzimym psom pierwotnym. Wykorzystując akity matagi odbudowali dawną rasę. Obecnie akita występuje w dwóch odmianach: akita inu i akita amerykańska. Oba psy nieco różnią się budową, mają jednak bardzo podobny temperament. 

Witaminy dla psa

Jak wygląda akita inu?

Akita to największa japońska rasa. Czworonogi te osiągają średnio wielkość 61-71 cm i wagę 34-54 kg. Te duże psy w typie szpica imponują wrodzoną elegancją. Dobrze zbudowane i krępe sprawiają wrażenie silnych i wytrzymałych. Akita ma trójkątne, stojące uszy i niewielkie, ciemne oczy. Uwagę przykuwa jego ogon – noszony dumnie, zawinięty nad grzbietem. 

 Zgodnie ze wzorcem rasy dopuszczalne są różne rodzaje umaszczeń: rude, sezamowe (ruda sierść z czarnymi końcówkami), pręgowane, białe, Charakterystyczną cechą akity są białe znaczenia, które występują po bokach kufy, wewnętrznej stronie kończyn, na tułowiu, ogonie, policzkach, szyi, klatce piersiowej, Szata u rasy jest dwuwarstwowa – składa się twardego, szorstkiego włosa okrywowego i miękkiego, gęstego podszerstka. 

Charakter psów akita

Akita należy do psów o silnym charakterze. Z natury jest odważny, uparty i wytrwały. Akita nie lubi spędzać czasu leniwie. Choć ma raczej umiarkowany temperament, potrzebuje na co dzień dużej dawki aktywności fizycznej i umysłowej. Akita to rasa psa, która zdecydowanie lepiej czuje się w domu z ogrodem niż w mieszkaniu w bloku. Należy jednak pamiętać, że akita jest psem posiadającym silny instynkt myśliwski i pasję do stróżowania. Raczej nie zawaha się więc podążyć za znalezionym tropem, bronić swojej posesji czy zapolować na drobne zwierzaki. Warto wykorzystywać jego zdolności i zaproponować mu rozrywki, które umożliwią realizowanie naturalnych zachowań w bezpieczny dla otoczenia sposób. W innym przypadku akita może stać się sfrustrowany.

Japośnski pies akita najlepiej czuje się w gronie swoich najbliższych. Wobec obcych jest nieufny i zdystansowany. Bywa też konfliktowy. Często nie toleruje innych psów. Nie powinien mieszkać również z małymi zwierzętami, dla których może stanowić zagrożenie jako wyśmienity łowca. Akita jest rasą o małej reaktywności. Stale czujne zwierzaki potrafią jednak w razie potrzeby szybko zareagować. 

Akita to pies, który silnie przywiązuje się swojego opiekuna. Jest niezwykle oddany i lojalny. Pies tej rasy nie jest jednak zbyt ekspresyjny w wyrażaniu emocji. Nie należy do psów hałaśliwych, szczeka dosyć rzadko. Mimo pozornej siły nosi w sobie spore pokłady wrażliwości. Z pewnością nie jest jednak typem pieszczocha. Swoją miłość do opiekuna okazuje w zupełnie inny sposób. Przedstawiciele tej rasy to doskonałe psy stróżujące. Pewne siebie akity inu spełniają się również w pracy w policji, wojsku i innych służbach.

Akita inu – cena i zakup

Akita jest rasą stosunkowo rzadką, a przez co dosyć drogą. Cena akity wynosi średnio 5000-8000 zł. Psy akita z hodowli cieszących się renomą mogą często osiągać jeszcze wyższe ceny.

Warto pamiętać, że akita nie nadaje się dla niedoświadczonych opiekunów. Polecany jest głównie dla osób, które poszukują psa stróżującego i mogą w pełni zaangażować się w szkolenie swojego pupila. Opiekun tego zwierzaka musi umieć zapanować nad swoim podopiecznym w każdej sytuacji. Chociaż prawidłowo wychowany akita nie przejawia skłonności do agresji wobec członków rodziny, pies ten nie jest raczej odpowiedni dla rodzin z dziećmi.

Pielęgnacja akity inu

Japoński pies akita nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Na co dzień dosyć dobrze sam radzi sobie ze swoją higieną. Ze względu na gęsty podszerstek akita obficie linieje dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Sierść u rasy wypada partiami, w podobny sposób jak u wilków. W czasie linienia szatę akity należy codziennie wyczesywać, by pozbyć się martwych włosów i zapewnić prawidłową wentylację skóry. Do wyczesywania pupila najlepiej używać delikatnych narzędzi, które nie podrażnią jego wrażliwej skóry. 

Poza sezonem linienia wystarczy szczotkować sierść akity raz w tygodniu przy pomocy twardej szczotki włosianej lub drucianej. Zabieg ten jest niezbędny, by nie dopuścić do filcowania się podszerstka i infekcji skóry. Lepiej jednak zachować umiar w wyczesywaniu – usunięcie zbyt dużej ilości podszerstka może doprowadzić do utraty objętości szaty psa. Jeśli u pupila pojawiły się filce, należy usunąć je specjalnym filcakiem. Do pielęgnacji sierści akity warto używać kosmetyków podkreślających naturalną szorstką strukturę sierści lub zwiększających objętość. 

Należy dbać także o oczy, uszy i zęby psa - pomogą w tym specjalne preparaty do higieny. Warto również regularnie kontrolować stan pazurów pupila i w razie potrzeby je przycinać, by nie utrudniały zwierzakowi normalnego poruszania się. 

Akita – zdrowie

Psy akita znane są z dużej wytrzymałości i odporności na niekorzystne warunki środowiskowe. Dobrze znoszą nawet srogie mrozy. Mimo to nie omijają ich pewne problemy zdrowotne. U rasy akita inu szczególnie często notowane są schorzenia okulistyczne. Czworonogi te cierpią m.in. z powodu postępującego zaniku siatkówki, entropium, katarakty. Dręczą je także choroby typowe dla dużych ras – dysplazja stawów biodrowych i łokciowych czy skręt żołądka. Akity wykazują także tendencję do reakcji alergicznych. Nierzadko diagnozuje się u nich choroby dermatologiczne m.in. zapalenie gruczołów łojowych, pęcherzycę. Ciężką, wielonarządową chorobą akit jest zespół Vogta-Koyanagiego-Harady. Psy te nie są zbyt długowieczne – przeciętnie żyją 10-13 lat. 

Jak żywić psa rasy akita?

Akita japońska to rasa znana z dużej wybredności w jedzeniu. Z tego powodu trzeba szczególnie zadbać o jej jadłospis. Szczeniaki warto zapoznawać z pokarmami różnego typu – dzięki temu będą w przyszłości łatwiej akceptować różnorodne pożywienie.

Odpowiednia dla akity będzie wysokiej jakości karma dla psów ras dużych. Z powodu pierwotnych instynktów, które wciąż drzemią w tych psach, z pewnością przypadną im do gustu karmy biologicznie odpowiednie, inspirowane naturalnym wilczym menu. Akity często preferują również dietę BARF. Ze względu na skłonności alergiczne dobrym wyborem dla tych psów mogą być ponadto karmy hipoalergiczne i bezzbożowe. 

Aby wesprzeć zdrowie psów, warto sięgnąć po receptury wzmacniające stawy (z chondroityną i glukozaminą) oraz oczy (z luteiną). Przydatne zwłaszcza w okresie linienia mogą okazać się suplementy z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6, biotyną, miedzią, cynkiem. 

Podobnie jak w przypadku psów innych ras, wartość energetyczna posiłków akit musi być starannie dobrana do ich poziomu aktywności. Warto też dopasować harmonogram psich posiłków do pór aktywności. Aby uchronić pupila przed problemami z przewodem pokarmowym, nie należy karmić psa bezpośrednio przed i po spacerze lub wysiłku fizycznym. Dobrym pomysłem może być również podawanie akicie pokarmu w miskach spowalniających jedzenie lub zabawkach interaktywnych. 

Pies akita – szkolenie

Bardzo ważną rolę w przypadku przedstawicieli rasy akita odgrywa właściwa socjalizacja w okresie szczenięctwa. Szczenię powinno zostać zapoznane z innymi zwierzętami, dziećmi oraz ludźmi o różnych cechach wyglądu. Należy dawać psim maluchom okazję do poznawania świata i wystawiać na działanie różnorodnych bodźców. Pomoże to ograniczyć u nich agresywne reakcje w przyszłości. 

Niezależny i silny charaktery akity stanowi spore wyzwanie szkoleniowe. Opiekun tego psa musi być konsekwentny i stanowczy. Akicie należy wyznaczyć jasne granice. Trzeba jednak pamiętać, że akita jest dosyć wrażliwy, dlatego źle znosi przymus i ostre traktowanie. Warto więc unikać zbyt surowego traktowania.

Japońskiego psa trudno namówić do współpracy i spełniania poleceń, jeśli nie traktuje swojego pana jako autorytetu. Z tego względu bardziej niż na szlifowaniu komend należy skupić się na zbudowaniu silnej relacji z czworonogiem, opartej na wzajemnym zaufaniu. Psie przysmaki mogą nie być wystarczającą zachętą do treningu. By zmotywować zwierzaka do nauki, warto wykorzystać aktywności łowieckie. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w solidne akcesoria treningowe i spacerowe, które ułatwią okiełznanie pupila. 

Ciekawostki o rasie akita

  • Najsłynniejszym psem akita zdecydowanie jest Hachiko. Czworonóg ten zasłynął ze swojej wierności. Pies ten codziennie odprowadzał swojego opiekuna na dworzec kolejowy. Gdy właściciele zmarł, Hachiko przez kolejnych 10 lat, aż do swojej śmierci, codziennie przychodził na stację Shibuya i czekał na jego powrót. Ze względu na niezwykłą lojalność czworonóg zyskał przydomek wierny. Mieszkańcy Tokio upamiętnili niezwykłego zwierzaka pomnikiem, który stanął naprzeciwko stacji kolejowej. Historia psa stała się także inspiracją do nakręcenia filmu pod tytułem Hachikō Monogatari. W Polsce znana jest amerykański remake filmu z 2009 r. pod tytułem Mój przyjaciel Hachiko. 
  • Rasa słynie nie tylko z wierności, ale również niezwykłej wytrzymałości. Najlepiej świadczy o tym historia psów, które pozostawione podczas wyprawy na Antarktydę w 1957 r. zdołały przeżyć w surowym klimacie kilka lat zdane wyłącznie na siebie. Podobnie jak wierny Hachiko psy zostały upamiętnione pomnikiem, a ich historia została zekranizowana pod tytułem Przygoda na Antarktydzie
  • Obecnie oficjalna nazwa rasy to akita. Dawny drugi człon nazwy inu to po japońsku po prostu pies. 
  • Akita odgrywa szczególną rolę w kulturze Japonii. Uznawany jest za symbol pomyślności i zdrowia. Figurki tego psa w Japonii są więc traktowane jako talizman, który ma przynieść obdarowanym szczęście. 
Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Smycz do biegania z psem

Przebieżki z psiakiem to wspaniały sposób na zachowanie dobrej kondycji, zdrowia i wspólne spędzanie czasu. Jeśli czworonóg nasz należy do grona rosłych psów myśliwskich bądź zaprzęgowych, po odpowiednim przygotowaniu może...

Czytaj więcej
Jak dobrać kaganiec psu?

Kaganiec dla psa kup w e-sklepie Kakadu » Kaganiec dla psa trzeba dobierać bardzo starannie. Odpowiedni rozmiar jest ważny nie tylko dlatego, by zwierzak nie mógł go sobie zdjąć, ale...

Czytaj więcej
Szelki bezuciskowe dla psa

Szelki w wielu przypadkach są znakomitą alternatywą dla tradycyjnych obroży dla psów. Akcesorium to pozwala nam znacznie lepiej panować nad zwierzakiem. Oszczędza ono też psie gardło wówczas, gdy pupil nasz...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram