Sklep online
Sklep online

Jak przycinać pazury psa?

Wszystkie czworonogi, które większą część dnia spędzają w domach, narażone są na nadmierny przyrost pazurów. Warto pamiętać, że paznokcie psów rosną przez cały czas i same naturalnie się ścierają, gdy zwierzak chodzi lub biega po twardych nawierzchniach. Niestety nasi domowi pupile częściej spacerują po parkowych murawach niż skalistych ścieżkach, dlatego to my powinniśmy zadbać o właściwą pielęgnację ich łap i pazurów. Jak zatem powinien wyglądać zabieg przycinania pazurów u psa?

Po co obcinać pazury psa?

Aktywne psy, które dużo czasu spędzają na zewnątrz, z reguły nie miewają kłopotów z przerośniętymi pazurami. Intensywne spacery, nie tylko po trawnikach, ale i twardym kamienistym lub betonowym podłożu, sprawiają, że psie szpony same ścierają się do odpowiedniej długości. Trochę inaczej jest w przypadku tzw. kanapowców. Psiaki, których cała aktywność ogranicza się do krótkiej wizyty w ogrodzie, będą potrzebowały naszej pomocy w utrzymaniu pazurów w należytym stanie.

Pielęgnacja psich łap » i pazurów to niezwykle istotny element opieki nad czworonogiem. Przerośnięte pazury mogą znacznie utrudniać życie zwierzakowi, powodując duży dyskomfort podczas chodzenia, biegania czy skakania. W skrajnych sytuacjach przerośnięty pazur zaczyna wrastać w poduszki łap, sprawiając tym samym ogromy ból pupilowi i właściwie uniemożliwiając mu poruszanie się.

Jak często obcinać psu pazury?

Na tak postawione pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Dużo zależy od trybu życia i aktywności naszego pupila. Czworonogi zażywające dużo ruchu na świeżym powietrzu mogą w ogóle nie potrzebować naszej interwencji. Jeśli jednak nasz pupil jest typem śpiocha domatora, przygotujmy się na to, że w końcu będziemy musieli wkroczyć do akcji. Po czym poznać, że pazury psa są zbyt długie? To na szczęście dosyć łatwe. Gdy tylko usłyszymy charakterystyczne stukanie pazurów o podłogę czy chodnik to znak, że trzeba je przyciąć. Zwrócimy też uwagę, czy pazury nie dotykają ziemi, gdy pies stoi. Jeśli wyraźnie opierają się o podłogę, powinniśmy sięgnąć po obcinaczkę.

Czym przycinać pazury psa?

Na samym początku zaznaczmy, że do przycinania psich pazurów » nie nadają się żadne nożyczki ani obcinaczki przeznaczone dla ludzi. Paznokcie czworonogów są całkiem inaczej zbudowane. Psi szpon jest dużo twardszy i półkoliście wygięty. W przekroju zaś owalny, a nie płaski tak, jak ludzki. Dlatego też wszelkie akcesoria, których z powodzeniem używamy do własnego manicure, u zwierzaków w ogóle nie zdadzą egzaminu.

Warto wiedzieć, że choć psie pazury sprawiają wrażenie twardych, to tak naprawdę są bardzo podatne na urazy i uszkodzenia. Wewnątrz paznokcia czworonoga znajduje się czuły i mocno unerwiony rdzeń, który łatwo naruszyć. Rdzeń może sięgać nawet do połowy psiego paznokcia, a jego nacięcie sprawi zwierzakowi ogromny ból i najpewniej utrudni poruszanie się przez kilka kolejnych dni. Zanim więc zabierzemy się za podcinanie szponów pupila, powinniśmy wyposażyć się w specjalne cążki do psich pazurów. Cążki znajdziemy w sklepie zoologicznym, pamiętajmy tylko, by wybrać odpowiedni rozmiar, dopasowany do wielkości i grubości pazurów pupila.

↓ CĄŻKI DO OBCINANIA PAZURÓW PSA ↓

Przycinanie pazurów psa – jak to zrobić?

Niestety obcinanie pazurów do dosyć stresujące przeżycie dla większości czworonogów. Nawet najcierpliwsze zwierzaki mogą się w takiej sytuacji wyrywać i próbować ucieczki. By zaoszczędzić sobie problemów w przyszłości warto już od małego oswajać pupila z obcinaczką. Do zabiegu zawsze podchodzimy na spokojnie. Małego psiaka po prostu sadzamy sobie na kolanach. Jeśli pupil jest większy, możemy przysiąść na podłodze tuż obok niego. W trakcie zabiegu starajmy się przemawiać do ulubieńca kojącym głosem, by uspokoić go i przekonać, że nie złego mu nie grozi (poczytaj więcej o pielęgnacji psich łap KLIK).

Zanim cążki pójdą w ruch, musimy jeszcze zlokalizować rdzeń pazura. Jeżeli zwierzak ma jasne paznokcie, rdzeń powinien być w miarę dobrze widoczny. Niestety trochę trudniej będzie nam, jeśli szpony zwierzaka są czarne. Czasami udaje się dostrzec rdzeń patrząc pod światło. Najlepiej jednak po prosu podcinać pazur powoli i po kawałeczku, stopniowo dochodząc do ciemniejszej miazgi. Pamiętajmy też, by psi paznokieć obcinać zawsze od spodu ku górze.

Co robić, gdy naruszymy rdzeń psiego pazura?

Jeśli pomimo starań naruszyliśmy rdzeń pazura, to przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Gdy paznokieć zacznie krwawić, należy po prostu zasypać go talkiem, mąką lub specjalną zasypką dostępną u weterynarza. Jeśli nic takiego nie mamy pod ręką, możemy też przyłożyć gazik. W sytuacji, gdy krwawienie nie ustąpi w ciągu 10 minut, powinniśmy czym prędzej udać się do lecznicy dla zwierząt. Doświadczony weterynarz na pewno pomoże naszemu pupilowi.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI ŁAP PSA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Psy długowłose - lista ras, zasady pielęgnacji

Są takie psy, obok których nie sposób przejść obojętnie. Do tego grona zaliczają się między innymi niektóre rasy psów długowłosych. Ich długa gęsta sierść przyciąga spojrzenia, a samym zwierzakom dodaje...

Czytaj więcej
Posłanie dla psa

Każdy psiak, nawet ten, który zazwyczaj śpi wraz z nami, potrzebuje legowiska na wyłączność. Psie posłanie to prawdziwy azyl, miejsce, w którym zwierzak może się zrelaksować i porządnie wypocząć. Jeśli...

Czytaj więcej
Legowisko dla małego psa

Każdy psiak potrzebuje legowiska. To miejsce wyłącznie dla niego, gdzie może spokojnie odpocząć, pobawić się, zrelaksować albo… ukryć się przed całym światem, kiedy ma zły dzień (psiaki też przecież miewają...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram