Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Każdy, kto próbował oduczyć czegoś swojego mruczka wie, jak karkołomne jest to zadanie. Koty to prawdziwe uparciuchy i trudno nakłonić je do zmiany swoich przyzwyczajeń lub upodobań. Zdarza się, na przykład, że zwierzak upatrzy sobie jakieś miejsce lub przedmiot w domu czy ogrodzie i zacznie je uparcie drapać lub oznaczać swoim moczem. Brzmi znajomo? Jeśli zniszczone meble i zrujnowane rabaty spędzają sen z Twoich powiem, być może powinieneś sięgnąć po repelent, czyli specjalny odstraszacz na koty.
Ograniczenie zniszczeń i strat po wizycie upartego kota to nie lada wyzwanie. Na szczęście mamy do dyspozycji różnego rodzaju odstraszacze, które dźwiękiem lub zapachem skutecznie zniechęcają koty do zbliżania się w dane miejsce. Preparaty odstraszające koty, zwane również repelentami, to przeważnie środki chemiczne, których zapach jest szczególnie niemiły i odstręczający dla zwierzaków. Jednak repelenty to nie tylko substancje zapachowe, nazwa ta dotyczy również urządzeń emitujących nieznośne dla kotów ultradźwięki.
Repelenty przydadzą się przede wszystkim kociarzom, których ulubieńcy wykazują skłonności do drapania i niszczenia sprzętów domowych lub załatwiania się w niepożądanych miejscach. Widok zniszczonych mebli albo kocura uparcie oznaczającego swoje terytorium (czyli nasze mieszkanie), mogą wyprowadzić z równowagi nawet najcierpliwszego z nas. Oczywiście takie zachowanie może być wynikiem problemów behawioralnych, kłopotów zdrowotnych lub życia w ustawicznym stresie i to też należy wziąć pod uwagę. Jeżeli jednak jest to tylko kolejna kocia fanaberia, repelent powinien załatwić problem raz na zawsze (dowiedz się, dlatego Twoj kot drapie meble KLIK).
W środki odstraszające koty inwestują także właściciele ogrodów lub podmiejskich działek. Dzikie koty lub zwierzaki wypuszczane samopas przez swoich właścicieli często zaglądają do naszych wypielęgnowanych ogródków, by tam w najlepsze siać spustoszenie wśród cennych krzewów i ukwieconych rabat. Kocie wydzieliny, przede wszystkim mocz, prowadzą do żółknięcia, brunatnienia oraz obumierania wielu roślin (sprawdź, co zrobić gdy kot znaczy teren KLIK) .
Większość preparatów mających odstraszać koty bazuje na zapachach, których zwierzaki te nie lubią i nie potrafią znieść. Tego typu chemiczne repelenty dostępne są w wielu dobrych sklepach zoologicznych (np. Kakadu). Środki odstraszające koty dzielą się na te przeznaczone do użytku wewnątrz domu oraz na te, które stosuje się na zewnątrz, na przykład w ogrodzie lub na działce. Te pierwsze przeważnie przyjmują postać sprayów. Wystarczy spryskać nimi obicie fotela czy kanapy lub jakiekolwiek inne miejsce, które szczególnie interesowało naszego mruczka. Środek powinien skutecznie zniechęcić kota do drapania lub obsikiwania tego miejsca. Wybierając preparat warto upewnić się, że jego zapach będzie zupełnie neutralny dla naszego ludzkiego nosa.
O ile spraye zdają egzamin w domu czy mieszkaniu, tak na zewnątrz są raczej bezużyteczne. Chociażby dlatego, że pierwszy deszcz skutecznie zmyłby ich woń. Dlatego do grodów przeznaczone są repelenty w formie granulatów. Są znacznie trwalsze i dłużej uwalniają swój zapach. Preparat należy rozsypać wokół krzewów lub wzdłuż ogrodzenia, by zapobiec wizytom niechcianych gości.
Mówiąc ściślej, chodzi tu o emisję ultradźwięków, których działanie jest wyjątkowo nieznośne dla wrażliwych kocich uszu. Urządzenia tego typu wytwarzają dźwięki, które dla kotów są po prostu męczące i uciążliwe. Każdy mruczek, który napotka taką barierę zapragnie czym prędzej oddalić się od źródła nieprzyjemnych dźwięków.
Pamiętajmy jednak, że repelentów ultradźwiękowych nie wolno używać tam, skąd kot nie mógłby uciec lub oddalić się na bezpieczną odległość, czyli na przykład w zamkniętych pomieszczeniach. Wystawnie zwierzaka na zbyt długie działanie ultradźwięków może zagrozić jego zdrowiu, a nawet życiu.
↓ ODSTRASZACZE NA KOTY ↓
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Coraz większa świadomość na temat prawidłowego żywienia czworonogów owocuje powstawaniem nowych receptur żywieniowych, pozbawionych potencjalnie szkodliwych dodatków. Jeśli zależy nam, by do miski mruczącego pupila trafiały tylko bezpieczne i zdrowe...
Wraz ze wzrostem świadomości na temat prawidłowego żywienia czworonogów, zwiększyło się zapotrzebowanie na pełnowartościowe karmy dla psów i kotów. Coraz więcej właścicieli sięga po produkty wysokiej jakości, zdając sobie sprawę,...
Wymioty u kota to problem dobrze znany każdemu kociarzowi. Zwracanie pokarmu jest naturalnym sposobem futrzaka na oczyszczenie przewodu pokarmowego ze zbędnych resztek i złogów sierści. Zdarza się jednak, że wymioty...