Co zrobić, gdy kot znaczy teren moczem?

Co zrobić, gdy kot znaczy teren moczem?

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title
Odstraszacze kotów kup w e-sklepie Kakadu »

Zwyczaj znaczenia terenu moczem jest jedną z najpoważniejszych kocich „wad”, która niejednego już zniechęciła do trzymania w domu tych wspaniałych zwierząt. Zachowanie to, zwane potocznie strzykaniem, jest wrodzone, co oznacza, że nie można kota po prostu od niego odzwyczaić, stosując odpowiednie szkolenie. Na szczęście problem znaczenia moczem u kotów można rozwiązać w inny sposób.

Dlaczego kot znaczy teren moczem?

Koty są terytorialne z natury. Mają swoje rewiry, do których są bardzo przywiązane i których bronią przed rywalami. Terytorium jest ich domem, miejscem polowania i wychowywania potomstwa. Ma ono duże znaczenie nie tylko dla poszczególnych osobników, ale i dla całego gatunku. Terytoria samców są duże i obejmują rewiry samic, z którymi samce mają dzieci. Im kocur jest silniejszy, tym większy jest jego rewir i tym więcej kotek na nim zgromadzonych. To zaś oznacza, że pozostawia po sobie więcej potomstwa, które dziedziczy jego geny.

W świetle tego, co napisane zostało powyżej, nie dziwnym jest, że strzykanie nasila się u kota, który czuje się zagrożony przez inne koty, który obawia się, że jego rewir może być zajęty przez rywala. Ale nie tylko wtedy. Ogólnie każdy silny stres związany z brakiem poczucia bezpieczeństwa może przyczynić się do spotęgowania potrzeby znaczenia rewiru. Zupełnie jakby zwierzak chciał jak najmocniej podkreślić swoją obecność i swoje prawa do terenu, który zamieszkuje.

Jak rozwiązać problem znaczenia moczem u kota?

Zwyczaj znaczenia moczem rewiru jest u kotów związany z dojrzałością płciową – kocięta nie strzykają. A to dlatego, że terytorializm odgrywa bardzo ważną rolę w rozmnażaniu. Zachowanie to uwarunkowane jest zatem między hormonami płciowymi. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem problemu znaczenia jest kastracja, czyli chirurgiczne usunięcie jąder u kocurów bądź jajników u kotek.

Zabieg kastracji jest stosunkowo prosty i w niczym nie zagraża zdrowiu ani życiu zwierzęcia. Nieprawdą jest również to, że wykastrowany kot staje się gruby i leniwy. Owszem nie wykazuje już takich tendencji do włóczenia się po okolicy, jak wcześniej, ale nadal chętnie się bawi. Co do otyłości, to jej przyczyną jest przede wszystkim niewłaściwa, wysokokaloryczna dieta.

Owszem to fakt, że i kastrowanym kotom zdarza się strzykać. Robią tak jednak znacznie rzadziej. Głównie wtedy, gdy czują się w jakiś sposób zagrożone i zestresowane. Jeśli zatem nasz wykastrowany zwierzak zaczął znaczyć, powinniśmy spróbować ustalić, dlaczego się denerwuje. Czy w domu zaszły jakieś duże zmiany? A może pojawił się nowy domownik: pies, kot, człowiek? Gdy znajdziemy przyczynę stresu i usuniemy ją, kot powinien przestać strzykać.

Musimy jednak umieć odróżnić strzykanie od zwykłego oddawania moczu. Przede wszystkim, gdy kot znaczy rewir, oblewa głównie pionowe powierzchnie: ściany w pokojach, drzwi, zasłony, ścianki mebli, a na dworze pnie drzew, latarnie, słupy itd. W innych przypadkach oddaje mocz na powierzchnie poziome. To ważna informacja, ponieważ gdy załatwia się poza kuwetą, mamy do czynienia zupełnie z innym problem.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu