Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Nie tylko ludzie miewają problemy z uzębieniem. Wcale nie tak rzadko dotyczą one również naszych czworonożnych podopiecznych. Choroby zębów i dziąseł u psa mogą sprawiać mu ból, utrudniać pobieranie pokarmu, a w skrajnych sytuacjach prowadzić do bakteryjnego zakażenia całego organizmu. Dlatego powinniśmy dbać o zęby naszego psa tak samo, jak o swoje.
Wbrew pozorom liczne problemy z uzębieniem dotykających psy wynika z niewłaściwej diety. Przede wszystkim nie wystarczająca ilość wapnia i innych minerałów zawartych w diecie znacznie osłabia szkliwo i zębinę sprawiając, że zęby psa stają się podatne na próchnicę. Szczególne znaczenia ma dostarczenia tych związków w okresie wzrostu psa, kiedy wyrastają mu zęby stałe.
Jednym z najczęstszych błędów jakie popełniają właściciele psów jest podawanie im wyłącznie mokrej karmy, albo suchej karmy, ale o bardzo drobnej granulacji. Rozumiem z czego to wynika. Chcemy po prostu ułatwić psu jedzenie, by nie musiał się męczyć. Niestety, nieświadomie i w dobrej wierze działamy na szkodę naszego psa.
Natura dała psu zęby po to, by ich używał. Czy mówiąc krótko pies musi gryźć. Podczas gryzienia, szczególnie twardych kawałków, nasz pupil czyści sobie zęby, ścierając osadzający się na nich kamień nazębny. Przy okazji masuję sobie również dziąsła, poprawiając ich ukrwienie.
Jeśli chcemy prawidłowo dbać o zęby naszego psa, powinniśmy podawać mu do jedzenia pokarm, który musi gryźć - na przykład suchą karmę o odpowiednio dużej granulacji. Między posiłkami zaś warto dać psu do gryzienia dużą kość lub specjalny gryzak lub zabawkę. W sklepach zoologicznych znajdziemy cała gamę zabawek do gryzienia i przysmaków do pielęgnacji zębów dla psów, które są tak skonstruowane, by w trakcie gryzienia ścierały kamień nazębny i masowały dziąsła.
Nie ma wątpliwości, że pies, który musi pogryźć i przeżuć swoje jedzenie troszkę się przy tym musi wysilić, ale ten wysiłek wyjdzie mu na dobre. Ponadto, psy po prostu lubią gryźć. Taka jest ich natura. Jeśli nie zaspokoją tej potrzeby podczas posiłku, znajdą sobie inny obiekt do gryzienia.
Skoro myjemy swoje zęby, dlaczego nie mielibyśmy tak samo dbać o uzębienie naszego czworonoga? Szczotkowanie zębów psom staje się coraz bardziej popularnym sposobem pielęgnacji jamy ustnej u psów. Coś, co jeszcze wcale nie tak dawno wydawało się co najmniej fanaberią.
Na rynku zoologicznym dostępne są różnorodne szczoteczki do zębów dla psów – specjalnie przystosowanych do mycia psiej paszczęki. Bez problemu kupimy również psią pastę do zębów. Te dla ludzi nie nadają się, głównie ze względu na smak.
Najlepiej byłoby, gdybyśmy szczotkowali zęby naszemu psu codziennie po ostatnim posiłku. Jeśli z tych czy innych powodów jest to niemożliwe – przynajmniej dwa trzy razy w tygodniu.
O ile zmiana diety naszego psa oraz zaoferowaniu mu rozmaitych gryzaków jest prostą sprawą, o tyle mycie zębów w praktyce może sprawiać trudności. Psy nie za bardzo lubią, jak ktoś grzebie im w pysku. Dlatego najpierw przyzwyczajamy psa do szczoteczki i smaku pasty.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Leptospiroza jest chorobą zakaźną, która atakuje nie tylko psy. Niestety człowiek również może się nią zarazić. Znana jest także pod innymi nazwami: syndrom Weila, gorączka canicola, choroba Stuttgardzka, gorączka Canefield,...
Regularne kąpiele to absolutna podstawa psiej pielęgnacji. W sklepach zoologicznych Kakadu znajdziemy odpowiednie środki i szampony, które pozwolą nam utrzymać sierść pupila w należytym porządku. Niektóre preparaty, na przykład szampony...
Spowolnione ruchy, niechęć do spacerów i zabawy, brak apetytu oraz kłopoty ze wstawaniem – to tylko niektóre z symptomów świadczących o problemach stawowych u psów. Schorzenia, takie jak dysplazja czy...