biegunka u szczeniaka

Biegunka u szczeniaka

Małe psiaki są zazwyczaj wyjątkowo wrażliwe i podatne na choroby. Czworonożni juniorzy często nie potrafią jeszcze dobrze radzić sobie ze zmianami zachodzącymi w ich otoczeniu. Dodatkowo mechanizmy obronne w organizmie szczeniąt nie funkcjonują wystarczająco efektywnie. Właśnie dlatego biegunka u czworonożnych maluchów jest dość częstym problemem. Jak rozpoznać jej przyczynę? Co robić, gdy szczeniak ma biegunkę?

Biegunka a częste wypróżnienia u szczeniaka

Choć biegunki nie można uznać za chorobę, nie ulega wątpliwości, że często jest ona jednym z pierwszych zwiastunów problemów zdrowotnych. Warto jednak pamiętać, że o biegunce możemy mówić, gdy u psiaka zwiększa się częstotliwość wypróżnień i jednocześnie zmienia się konsystencja kału. U dorosłych czworonogów za normalną uznaje się defekację występującą od 1 do 3 razy na dzień. W przypadku szczeniaków tego typu reguły się jednak nie sprawdzają. Maluchy mają dość krótki, a przy tym nie w pełni dojrzały przewód pokarmowy. Mogą więc wypróżniać się wielokrotnie w ciągu dnia. Wiele zależy w tym przypadku od wieku – im młodszy szczeniak, tym częściej musi załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Dopóki jednak konsystencja stolca jest prawidłowa, najczęściej nie ma powodów do obaw.

Przyczyny biegunki u szczeniąt

Cenną wskazówką, co do przyczyn biegunki u malucha, mogą być towarzyszące jej objawy. Jeśli wraz z rozwolnieniem pojawiają się wymioty, duszności, gorączka, osłabienie, niepokój, apatia, lub w kale widoczna jest krew, powinniśmy jak najszybciej zabrać psiaka do weterynarza. Biegunka u szczeniąt nierzadko ma związek z chorobami wirusowymi i bakteryjnymi, które u maluchów przebiegają bardzo gwałtownie. Wodnista biegunka z domieszką krwi może świadczyć o parwowirozie. Ostra biegunka może pojawić się także w wyniku spożycia przez czworonożnego juniora toksycznej substancji lub nieświeżego pokarmu. Szczeniaki są na tyle ciekawskie, że chętnie próbują różnorodnych znalezisk. Jeśli rozwolnienie u zwierzaka przybrało postać przewlekłą, nie można wykluczyć, że winowajcami są pasożyty wewnętrzne. Inwazje robaków dotkliwie odbijają się na zdrowiu maluchów (dowiedz się więcej na temat robaczycy u psa KLIK).

Dość często zdarza się, że biegunki u szczeniaka występują z powodu błędów dietetycznych. Maluchy źle znoszą drastyczne modyfikacje w sposobie żywienia. Nagła zmiana karmy lub częstotliwości karmienia może więc wywołać spore kłopoty. Przewód pokarmowy czworonożnych juniorów wciąż się rozwija i nie jest w stanie poradzić sobie z ciężkostrawnym pożywieniem. Maluchy mogą nie tolerować też pewnych składników zawartych w pokarmie (sprawdź, jak wybrać najlepszą karmę dla szczeniaka KLIK).

Czworonożni juniorzy każdego dnia stykają się z całą masą nieznanych bodźców. Nieustannie muszą zmagać się także z nowymi wyzwaniami. Nawet jeśli zadbamy o pozytywne skojarzenia, każde nowe doświadczenie to dla zwierzaka mniejszy lub większy stres. Negatywnie na nastój psiaka może wpłynąć zmiana domu i rozłąka z matką oraz rodzeństwem. U młodych czworonogów biegunka często może być zatem spowodowana silnymi przeżyciami i odczuwanymi emocjami.

Co robić, gdy szczeniak ma biegunkę?

Nawet pozornie niegroźna biegunka może mieć w przypadku szczeniąt bardzo poważne konsekwencje. Bardzo istotne jest, aby nie dopuścić do odwodnienia u psiaka. Czworonogowi, który cierpi z powodu biegunki, należy zapewnić stały dostęp do czystej, świeżej wody. Czasami to jednak nie wystarczy – w czasie biegunki psiak traci elektrolity, które niekiedy trzeba uzupełnić przy pomocy kroplówek. W przypadku biegunki warto również zmienić dietę zwierzaka. Do ustąpienia objawów najlepiej serwować maluchowi wyłącznie lekkostrawne pożywienie, np. na bazie ryżu i gotowanego kurczaka. Jeśli podejrzewamy, że nasz psiak zjadł szkodliwy pokarm, możemy dodatkowo podać mu węgiel aktywny absorbujący toksyny. Niezbędne jest też baczne obserwowanie pupila. Jeżeli biegunka utrzymuje się przez kilka dni, konieczna jest konsultacja lekarska.

Jak zapobiegać biegunce u szczeniaka?

Aby uchronić pupila przed biegunką, trzeba przede wszystkim zadbać o prawidłowe karmienie szczeniaka ». Wszelkie zmiany w psiej diecie muszą być wprowadzane stopniowo. Zaraz po przybyciu do naszego domu zwierzak powinien otrzymywać pokarm, który jadł w hodowli. Należy trzymać się też wcześniejszego harmonogramu karmienia. Stopniowo można wprowadzać własne zasady. Nową karmę należy początkowo mieszać z tą, którą szczeniak spożywał do tej pory. Z czasem należy zwiększać udział docelowego pożywienia, aż dojdziemy do momentu, gdy całkowicie wycofamy poprzednią karmę. Z dużą rozwagą warto podejść do wyboru pokarmu dla malucha. Zdecydujmy się na karmę lekkostrawną, dobrze przyswajalną, pozbawioną składników potencjalnie uczulających, za to bogatą w przeciwutleniacze, prebiotyki i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Być może pożądane będzie przestawienie pupila na karmę hipoalergiczną lub przeznaczoną dla czworonogów z wrażliwym przewodem pokarmowym.

MOKRA KARMA DLA SZCZENIAKA ↓

Sama dieta nie stanowi jednak dostatecznej ochrony przed biegunką. Równie ważna jest profilaktyka zdrowotna. Pamiętajmy o niezbędnych szczepieniach i regularnym odrobaczaniu szczeniaka ». Środek przeciwpasożytniczy psiak powinien otrzymać na tydzień przed planowanym szczepieniem. Pierwsze odrobaczanie można wykonać około 2. tygodnia życia, a następne zabiegi należy powtarzać co dwa tygodnie – aż do 16. tygodnia (z uwzględnieniem harmonogramu szczepień).

Nie zapominajmy ponadto o zapewnieniu podopiecznemu dobrego samopoczucia psychicznego. Starajmy się przygotowywać go na wszelkie zmiany zachodzące w jego życiu i dajmy mu czas na ich zaakceptowanie. Nie przesadzajmy z wymaganiami wobec pupila. Niewskazane jest bombardowanie zwierzaka mnóstwem nowych bodźców w krótkim czasie. Nadmiar stymulacji nie służy czworonogom podobnie jak jej niedobór. Niech w życiu szczeniaka znajdzie się mnóstwo czasu zarówno na beztroską zabawę, jak i na radosne poznawanie świata.

↓ SUCHA KARMA DLA SZCZENIAKA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu