{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Alergia u psa

Psy, podobnie jak ludzie, mogą być alergikami. Wykrycie tych alergenów, które na naszego czworonoga działają uczulająco, przysporzyć może nieco problemów. Zazwyczaj niezbędna jest tu pomoc weterynarza i zastosowanie specjalnych testów alergicznych. Zupełnie inaczej sprawa ma się z rozpoznaniem samej alergii. Symptomy jej łatwo dostrzegalne są gołym okiem.

Czym jest alergia u psa?

Zarówno u ludzi, jak i u zwierząt alergia polega na niewłaściwej reakcji systemu immunologicznego. Ten, na obcą, lecz w gruncie rzeczy nieszkodliwą substancję zwaną alergenem, odpowiada tak, jakby kontakt z nią opatrzony był wysokim stopniem ryzyka. Alergen, rozpoznany jako zagrażający natychmiast mobilizuje układ odpornościowy do walki. Organizm z całych sił stara się więc pozbyć – zneutralizować, a najlepiej wydalić nieproszonego gościa.

Na alergię choruje dziś tak wiele osób, że ta uznana została za cywilizacyjną chorobę XXI wieku. Jak okazuje się, również nasi czworonożni pupile wcale nie są wolni od tej mało przyjemnej przypadłości. Pies na alergię zachorować może w każdym momencie swego życia. Do ras najbardziej narażonych należą: setery, teriery, retrievery, owczarki niemieckie oraz wszystkie te czworonogi, które posiadają charakterystyczną spłaszczoną mordkę. Wcale nie znaczy to jednak, że bolączka ta nie dotknie dalmatyńczyka, cocker spaniela czy zwykłego mieszańca.

Po czym poznać, że pies cierpi na alergię?

Alergia u psa najczęściej daje o sobie znać swędzeniem. Jeśli więc zwierzak nasz intensywnie liże się, drapie czy gryzie sierść, zachowanie taki uznać powinniśmy za sygnał alarmujący. Do innych niepokojących symptomów zaliczamy biegunkę u psa », wymioty, kichanie czy nagle pojawiające się chrapanie, które w tym przypadku może być konsekwencją zapalenia gardła. Jeśli tylko spostrzeżemy niepokojące objawy, czym prędzej zgłośmy się do weterynarza. Pamiętajmy, że natarczywe drapanie wywołać może infekcje skórne. Pies pozostawiony samemu sobie łatwo dorobić może się więc kolejnych dolegliwości.

Na jakie substancje mogą być uczulone domowe czworonogi?

Reakcję alergiczną u psów najczęściej wywołują pchły, roztocza i zarodniki pleśni. Istotnym czynnikiem uczulającym mogą być też pylące kwiaty, trawy i drzewa. Zdarza się, że domowi pupile nie tolerują perfum bądź dymu papierosowego. Niektórym czworonogom szkodzą też używane w mieszkaniu detergenty czy szampony owadobójcze oraz plastik bądź guma, z jakich wykonane są psie zabawki i miski. Ponadto szacuje się, że blisko 10% wszystkich psich uczuleń stanowią alergie pokarmowe.

Czynników uczulających może być wiele. Zazwyczaj, by odkryć źródło alergii konieczne jest wykonanie testów lub zastosowanie eliminacyjnej diety. Jeśli przyczyn uczulenia poszukujemy w psim jadłospisie, restrykcyjne menu wyłączające poszczególne składniki stosować powinniśmy przynajmniej przez 12 tygodni. W tym czasie powstrzymać musimy się też przed nadprogramowym dokarmianiem pupila.

Sposoby walki z psią alergią

Przepisywanie leków na alergię leży w gestii weterynarza, samodzielnie – adekwatnie do tego, jakie alergeny zagrażają naszemu pupilowi – wdrożyć możemy jednak pewne środki ostrożności.

W przypadku alergii pokarmowej warto sięgnąć po specjalne karmy hipoalergiczne. Na rynku dostępnych jest wiele różnych formuł przygotowanych z myślą o psich uczuleniowcach. Dzięki produktom takim z łatwością uda nam się wdrożyć dietę eliminującą podejrzane spożywcze składniki.

Ochrona przeciw pchłom powinna stać się podstawą nie tylko przy alergicznej prewencji. W kwestii tej do wyboru mamy specjalne obroże, specyfiki typu spot on, szampony i spraye. W przypadku psa uczuleniowca zawsze zdecydować możemy się na preparaty ochronne bazujące na naturalnych olejkach eterycznych (sprawdź, jak zwalczyć pchły u psa KLIK) .

↓ ŚRODKI PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA PSA ↓

Gdy alergia u psa wywołana jest przez roztocza, pleśń czy pyłki podstawą przeciwdziałania jej są regularne porządki. Częste odkurzanie mieszkania oraz pranie psiego posłania to zupełna podstawa. Pomocny w tym wypadku okazać może się odkurzacz ze specjalnym filtrem HEPA, nie zaszkodzi też likwidacja firanek i dywanów. Jeśli chodzi o pyłki, pamiętajmy, że rośliny najwięcej wydzielają ich o świcie i tuż po zmroku. Wiosną i latem te pory dnia niespecjalnie nadają się więc na długie spacery.

↓ KARMY HIPOALERGICZNE DLA PSÓW ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu