akwarium dla dziecka na swiateczny prezent

Akwarium dla dziecka na prezent?

Czy akwarium na prezent dla dziecka to dobry pomysł

Na wstępie trzeba wyraźnie podkreślić, że zakup akwarium nie może być spontaniczny, ponieważ będą w nim mieszkały żywe zwierzęta, którymi trzeba się umiejętnie opiekować, a na dodatek ma nam to sprawiać przyjemność. Dlatego każdy rodzic, podejmując taką decyzję, musi mieć pewność, że jego pociecha będzie zadowolona z otrzymanego akwarium i chciała poświęcać mu swój czas. Żeby zajmować się tym hobby, trzeba posiadać też odpowiednią wiedzę. Dlatego dzieci, przynajmniej na początku, często nie potrafią samodzielnie opiekować się rybkami, w pielęgnacji i sprzątaniu zbiornika musi pomagać ktoś starszy.
W związku z tym trzeba się liczyć, że obowiązki te spadną częściowo na nas. Jeśli jesteśmy więc przekonani, że wszyscy domownicy chcą w domu mieć akwarium, to pora zostać akwarystą. W takiej sytuacji nie ma już znaczenia, czy stanie się to w Wigilię, czy w urodziny, najważniejsze żeby decyzja ta była świadoma i poważnie przemyślana.

Zakładanie akwarium wymaga cierpliwości

Akwarystyka jest naprawdę wspaniałym hobby, które rozwija wrażliwość na piękno i wzbogaca wiedzę z różnych dziedzin: biologii, geografii, chemii, fizyki. Tylko co nam będzie potrzebne, jaki zbiornik wybrać, jakie rybki kupić? Spróbujemy Wam w tym trochę pomóc! Przede wszystkim zaczynamy od zakupu zbiornika i jego wyposażenia. Najpierw urządzamy akwarium. Dopiero gdy będzie ono gotowe możemy wprowadzić do niego ryby. Dziecko może być tym faktem co prawda nieco rozczarowane, ale pośpiech skończy się na pewno niepowodzeniem. W zbyt świeżo urządzonym zbiorniku nie zachodzą biologiczno-chemiczne procesy konieczne, aby mogły w nim żyć zwierzęta. Zdecydowanie większy zawód spowodowałaby ich śmierć. Gdy wszystko będzie gotowe, wspólne wybieranie mieszkańców do zbiornika zapewne dostarczy dziecku równie dużo radości.

Jakie akwarium wybrać dla dziecka?

Często decydujemy się kupić dziecku mały zbiornik, taki na przykład 20 litrowy. Wychodzimy bowiem z założenia, że małym akwarium prościej się będzie dziecku opiekować i łatwiej będzie mu tej opieki się nauczyć. Lepiej jednak zdecydować się, co najmniej na 60 litrów, i to z kilku powodów.

Opieka nad małym akwarium tylko pozornie jest łatwiejsza niż nad dużym. Główną tego przyczyną jest coś, co nazywamy równowagą biologiczną. By nie wdawać się w zbędne szczegóły, powiedzmy sobie tylko tyle, że jest to stan w którym negatywne procesy zachodzące w akwarium równoważone są przez pozytywne. Owa równowaga biologiczna pozwala utrzymać rybki w zdrowiu i – co dla nas w tej chwili ważne – znacznie ułatwia opiekę nad nimi. Im większe akwarium, tym łatwiej osiągnąć stan równowagi biologicznej.

Kupując dziecku akwarium na prezent zakładamy, że będzie się nim – w miarę swoich możliwości opiekowało. Ale przecież musi się ono dopiero tego nauczyć. Na pewno będzie popełniało sporo błędów, na przykład przy karmieniu rybek. W dobrej wierze dziecko często sypie swoim podopiecznym zbyt dużo pokarmu, którego rybki nie są wstanie zjeść, a które szybko zaczyna się rozkładać i zanieczyszcza wodę. W takich sytuacjach, im mniejsze akwarium, tym woda szybciej się brudzi, co grozi śmiercią rybek.

Mały zbiornik o wiele trudniej jest urządzić niż duży. Możecie nam nie wierzyć, ale aranżacja niewielkich rozmiarów akwariów jest naprawdę wielką sztuką. Kłopot może sprawiać nawet dobranie odpowiedniej wielkości roślin – większość z nich jest zbyt duża. I oczywiście im mniejszy zbiornik, tym mniejszy wybór rybek, które mogą w nim mieszkać.

Jaki sprzęt do akwarium musimy kupić?

Wybór zbiornika mamy już zatem za sobą. Potrzebne nam będą jeszcze pewne urządzenia techniczne. Najważniejszym z nich jest dobrej jakości, wydajny filtr, który pozwoli utrzymać wodę w czystości. W sklepach zoologicznych Kakadu znajdziemy wiele różnych filtrów dla akwarium, od najprostszych gąbkowych po wielokomorowe filtry kubełkowe. Sprzedawca na pewno pomoże wybrać nam najbardziej odpowiedni.

↓ FILTRY WEWNĘTRZNE DO AKWARIUM ↓

↓ FILTRY ZEWNĘTRZNE DO AKWARIUM ↓

Drugim niezbędnym przy hodowli większości gatunków rybek elementem wyposażenia akwarium jest grzałka. Dzięki niej utrzymamy temperaturę wody na optymalnym poziomie. Nowoczesne grzałki mają wmontowany termostat, na którym w prosty sposób ustawia się żądaną temperaturę. Gdy będzie ona za wysoka, grzałka się wyłączy, gdy za niska – włączy. Mimo to, koniecznie powinniśmy kupić jeszcze termometr akwarystyczny, który pozwoli nam sprawdzać, czy woda jest odpowiednio ciepła. Moc grzałki dobieramy do objętości zbiornika.

↓ GRZAŁKA DO AKWARIUM ↓

Przydać się może również zestaw napowietrzający: pompka, rurka i kamień napowietrzający. Ułatwia on wymianę gazową w wodzie, stwarzając lepsze warunki dla rozwoju ryb i roślin, czyli – jak to się potocznie mówi – natlenia wodę. Moc pompki i wielkość kamienia dobieramy do objętości akwarium.

NAPOWIETRZACZE DO AKWARIUM ↓

Mieszkańcy akwarium – rybki i roślinki – wymagają do życia światła. W akwarystyce stosuje się różnorodne sposoby oświetlania zbiorników. Najbardziej popularne w tej chwili są świetlówki, które zwykle montuje się w specjalnych pokrywach na akwarium. Takie pokrywy również są dostępne w sklepach zoologicznych Kakadu. Dobiera się je do rozmiarów zbiornika – długości i szerokości. Większość sprzedawanych gotowych pokryw jest czarna, ale istniej również możliwość wykonania pokrywy na zamówienie, wówczas jej kolor możemy dobrać do mebli.

Jeśli nie mamy w domu odpowiedniego mebla, na którym możemy ustawić zbiornik – a pamiętajmy, że musi być on odpowiednio solidny – możemy również kupić specjalną szafkę pod akwarium. Takie szafki są tak skonstruowane, by wytrzymać ciężar akwarium – nawet mały zbiornik o objętości 20 litrów waży po urządzeniu ponad 20 kg!

A może gotowy zestaw akwarystyczny?

Wszystkie wymienione wyżej urządzenia elementy wyposażenia akwarium dostępne są w sklepach zoologicznych oddzielnie. Możemy sobie jednak ułatwić zadanie i kupić gotowy zestaw akwarystyczny. W jego skład wchodzi akwarium z pokrywą, grzałka i filtr. W niektórych promocyjnych zestawach znajdziemy również podstawowe preparaty, jedzenie dla rybek lub siatkę do ich odłowu. Niektóre zestawy oferowane są nawet razem z szafką.

 

OZDOBY DO AKWARIUM ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © highwaystarz – stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Terrarystyka
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu