{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Adopcja psa ze schroniska – porady

Adopcja psa ze schroniska to bardzo poważny krok i trzeba mieć świadomość, że kudłacze przygarniane z takich miejsc mogą sprawiać problemy. Nie chodzi o to, że są złe, bo żaden zwierzak sam z siebie nie jest zły ani złośliwy. Psiaki ze schronisk mają jednak często za sobą fatalną przeszłość. Wiele z nich bito, krzyczano na nie, głodzono albo trzymano w urągających warunkach. Taki zwierzak może być skrajnie nieufny wobec człowieka, może mieć lęki, napady agresji, dziwne zachowania. Musimy się przygotować na wiele miesięcy albo nawet lat pracy nad pupilem, być może potrzebna okaże się również terapia (w ciężkich przypadkach). Adopcja psa ze schroniska to wspaniały gest. Dzięki nam zwierzak dostaje nowe życie i kochający dom. Mówi się, że takie pupile kochają mocniej. Aby jednak wszystko się udało, warto być przygotowanym na różne sytuacje i trzymać się pewnych zasad. Poniżej garść przydatnych porad.

Adopcja psa ze schroniska – wybór zwierzaka

Adopcja psa nie może być chwilową zachcianką, ale przemyślaną decyzją. Niektórzy ludzie nie robią planów i nie mają konkretnych wymagań co do przyszłego psiaka. Zdają się na intuicję. Idą do schroniska i przygarniają tego zwierzaka, który złapie ich za serce. Nie ma niczego złego w takiej metodzie, ale warto pamiętać, że przed wyborem kudłacza trzeba jednak przeanalizować naszą sytuację mieszkaniową, ilość czasu wolnego, granice poświęcania się dla zwierzaka, możliwości finansowe. To kwestie, które powinny być brane pod uwagę, jeśli nie chcemy męczyć się potem razem: my i psiak.

Jakie sprawy warto wziąć pod uwagę przy adopcji psa?

Wiek

Z psiakami jest trochę tak jak z dziećmi – najszybciej adoptowane są te najmłodsze, a im starszy pupil, tym trudniej znaleźć dla niego dom. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że maluch ma jeszcze stosunkowo drobny bagaż przykrych doświadczeń. Kiedy przygarniamy szczeniaka, łatwiej go wychować, wytresować, nauczyć różnych zasad. Starszy zwierzak sporo już w życiu przeszedł, a do tego jest bardziej schorowany, niedołężny i oczywiście krócej niż szczeniak pobędzie pod naszym dachem. Warto jednak uczynić psią starość piękną.

Wielkość

Wydaje się, że to drobiazg, ale jeśli mieszkamy w ciasnej kawalerce, a chcemy adoptować zwierzaka rasy olbrzymiej, zaraz zaczną się kłopoty. Duży psiak wymaga większej przestrzeni, musi się porządnie wybiegać, jest też ciężki – jeśli stanie się coś z jego zdrowiem, musimy poradzić sobie choćby z transportem.

↓ PRZYSMAKI DLA PSA ↓

Charakter

Czasami na pierwszy rzut oka widać, czego mniej więcej możemy się spodziewać po kudłaczu: czy jest lękowy, agresywny, nadmiernie pobudzony, głośny, wycofany. Psiaki z wyjątkowo traumatyczną przeszłością są bardzo trudne do adopcji i musimy mieć świadomość, na co się decydujemy. W takim przypadku możemy też potrzebować specjalnego przeszkolenia.

Zdrowie

Większość zwierzaków branych ze schroniska ma drobne schorzenia, poza tym nie są w najlepszej formie, nie miały bardzo urozmaiconego menu, mogą mieć kłopoty ze stanem sierści, skóry czy zębów. To jednak nic strasznego. Są jednak też psiaki, które są niepełnosprawne, po wypadkach, z przewlekłymi chorobami albo w bardzo podeszłym wieku. Uratujmy takiego zwierzaka przed dalszym pobytem w schronisku, ale miejmy świadomość, jak trzeba się nim zajmować i czy damy radę. 

Adopcja psa ze schroniska – jak przygotować dom

Adopcja psa to piękny gest. Zanim pupil pojawi się w naszym mieszkaniu, trzeba przystosować je do kudłacza, aby mógł się u nas łatwo zadomowić. Co trzeba kupić, aby psia wyprawka była kompletna? Oto lista najpotrzebniejszych rzeczy:

 • transporter
 • legowisko
 • miski
 • karma
 • obroża/szelki
 • smycz
 • kaganiec

Transporter przyda się już na samym początku, bo zdenerwowanego psiaka lepiej nie przewozić „na rękach”. Legowisko zapewni kudłaczowi poczucie komfortu i intymności. Będzie mógł się spokojnie tam zaszyć i obserwować otoczenie. Dosyć szybko potrzebne okażą się akcesoria spacerowe oraz oczywiście pożywienie.

Warto początkowo dawać psiakowi taką karmę, jaką dostawał w schronisku, by jego organizm nie doświadczył rewolucji żywnościowej. Potem karmę możemy stopniowo zastępować nową, dodając jej coraz więcej i więcej w miejsce poprzedniego pożywienia.

Upewnijmy się, czy psiak nie przyjmuje jakichś leków albo nie ma specyficznych kłopotów zdrowotnych lub żywieniowych. Aby poczuł się raźniej, warto jest też kupić mu zabawki. Przydadzą się także preparaty przeciwpchelne i przeciwskleszczowe.

↓ OBROŻE DLA PSÓW ↓

Adopcja psa ze schroniska – pierwsze dni w domu

Początkowo psiak prawie na pewno będzie wystraszony. Dajmy mu odetchnąć i przyzwyczaić do nowego otoczenia. Postawmy legowisko w zacisznym miejscu i nie narzucajmy się pupilowi. Z czasem sam wykaże inicjatywę.

Jeżeli zwierzak jest bardzo wystraszony, można podawać mu miskę z jedzeniem w pobliżu legowiska. Mówmy też do niego łagodnym, spokojnym głosem. Nie głaszczmy psiaka, jeśli sobie tego nie życzy. Nie próbujmy go też przytulać i całować na siłę, bo może poczuć się osaczony i zaatakować.

Kiedy zwierzak już się nieco oswoi, czeka nas trochę rzeczy do zrobienia. Oto najważniejsze z nich:

 • nauka chodzenia na smyczach różnej długości
 • wizyta u weterynarza
 • kąpiel i podstawowe zabiegi higieniczne
 • poznanie zwierzaka z rodziną/przyjaciółmi
 • podstawowa tresura i określenie zasad obowiązujących w domu

Adopcja psa potrafi być początkowo problematyczna. Jeśli zupełnie nie radzimy sobie ze zwierzakiem, warto poprosić o pomoc kogoś, kto ma w tym większe doświadczenie. W przypadku spraw natury zdrowotnej pomoże nam z kolei weterynarz, on też skieruje nas do zooterapeuty lub trenera, jeśli zajdzie taka potrzeba. Gdyby kudłacz wyjątkowo się denerwował w pierwszych dniach pobytu w naszym domu, możemy podawać mu łagodne, roślinne środki uspokajające, które dostaniemy w dobrych sklepach zoologicznych (zapraszamy oczywiście do Kakadu).

Tak naprawdę najważniejszym, co możemy dać pupilowi, jest nasz czas, cierpliwość i troska. Wspólne spacery, zabawy, z czasem także głaskanie i przytulanie pomogą zbudować więź ze zwierzakiem i lepiej się wzajemnie poznać. Nie poddawajmy się, bo naprawdę warto!

↓ AKCESORIA SPACEROWE DO BIEGANIA ↓

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu