Świnka morska

Świnka morska

O świnkach morskich można długo opowiadać. Są naprawdę urocze, a przy tym bardzo łagodne. Co w połączeniu z wielkością ciała i długim życiem sprawia, że doskonale nadają się na ulubione zwierzątka nawet dla młodszych dzieci. Tylko dlaczego nazywamy je świnkami morskimi? Ani żadne z nich świnki, ani nie żyją w morzu!

Pochodzenie świnek morskich

Dzikie świnki morskie żyją w północno-zachodniej części Ameryki Południowej, na obszarze Peru, Ekwadoru i Kolumbii. Tam, w swojej ojczyźnie, zostały udomowione już przed wiekami przez dawnych mieszkańców tych ziem, Inków. Pewnie niejednemu miłośnikowi tych gryzoni przykro będzie dowiedzieć się, że Indianie hodowali je na mięso! Zresztą do dziś uchodzą one w Ameryce Południowej za wielki przysmak.

Do Europy świnki morskie trafiły razem z pierwszymi odkrywcami nowego lądu. Sprowadzili oni już udomowione osobniki, a nie ich dzikich kuzynów.

Wygląd świnek morskich

Świnka morska wygląda jak gruby, krótki wałeczek z ryjkiem. Wrażenie to potęguje brak ogona, duża głowa i krótkie łapki. Co ciekawe, w przednich łapkach ma cztery palce, a w tylnych tylko trzy.

Jak na gryzonie świnki są całkiem spore. Dorosłe dorastają nawet do około trzydziestu centymetrów długości i mogą ważyć półtora kilograma. Całe ciało świnki pokrywa futerko, tylko uszy i poduszki łapek są nieowłosione. Okrywa włosowa dzikich osobników jest krótka, twarda, w kolorze szarobrunatnym. Za to ich domowe kuzynki mogą mieć chyba wszystkie kolory i wszystkie rodzaje włosa jakie ssak może w ogóle posiadać.

Są świnki o włosach krótkich lub długich, miękkich lub sztywnych, prostych lub kręconych, przylegających do ciała lub sterczących na wszystkie strony. Są osobniki białe, brązowe, szare, czarne, jednolicie umaszczone lub łaciate, itd. A są i takie, które w ogóle nie mają futerka.

Wielbiciele tych gryzoni wyhodowali liczne rasy i odmiany, które różnią się od siebie właśnie barwą i strukturą okrywy włosowej.

Rasy świnek morskich:

 • Gładkowłosa
 • Rozetka
 • Teddy
 • Crested
 • Coronet
 • Sheltie
 • Texel
 • Merino
 • Alpaca
 • Peruwianka
 • Skinny

W każdej z tych ras występują oczywiście różne odmiany barwne.

Długość życia świnek morskich

Świnki morskie mogą dożyć nawet dziesięciu lat, co jak na gryzonie jest bardzo niezłym wynikiem.

Zachowanie i wymagania świnek morskich

Są bardzo łagodne. Wolą uciekać przed wrogiem niż bronić się zębami, a trzeba przyznać, że biegają całkiem szybko. Bardzo rzadko, zdarza się, że świnka ugryzie człowieka. Łatwo się oswajają i lubią towarzystwo człowieka, szczególnie gdy trzymane są pojedynczo. Są bowiem zwierzętami stadnymi i źle znoszą samotność.

Klatka dla świnki morskiej powinna być duża. Przede wszystkim powinna mieć dużą powierzchnię dna. Nie musi być natomiast wysoka, ponieważ świnki morskie słabo skaczą i nie wspinają się. Minimalna długość klatki dla jednej świnki powinna wynosić około 60-80 cm, ale oczywiście im większa, tym lepsza.

Podstawowym wyposażeniem klatki będzie domek dla gryzoni, miseczki na jedzenie i poidło na wodę. Na dno klatki sypiemy odpowiednią ściółkę dla gryzoni i królików.

Jeśli dysponuje się niewielką ilością wolnego czasu, lepiej kupić dwie sztuki. Może być samiec i samiczka, ale wówczas trzeba spodziewać się licznego potomstwa, z którym nie zawsze wiadomo co zrobić. Lepiej zatem kupić osobniki tej samej płci.

Pożywienie świnek morskich

Świnki morskie są typowymi roślinożercami. Możemy im podawać do jedzenia gotowe pokarmy dla świnek morskich. Ponadto karmimy owocami, warzywami, zielonkami, sianem, ziołami i trawami.

Niezwykle ważne jest, by dieta tych gryzoni była bogata w witaminę C, ponieważ ich organizmy nie produkują tej witaminy, a jej niedobór jest bardzo groźny w skutkach.

Rozmnażanie świnek morskich

Na pierwszy rzut oka narządy rozrodcze samca i samica wyglądają tak samo, jeśli jednak przyjrzymy się uważnie, zauważymy u samców niewielki penis.

Świnki morskie szybko się rozmnażają. Młode rodzą się po około dwóch miesiącach od zapłodnienia, a wkrótce po wydaniu dzieci na świat, samica może ponownie zajść w ciążę.

Małe świnki rodzą się w pełni sprawne. Mają futerko i otwarte oczy. Potrafią również bardzo szybko biegać. Co ciekawe, niemal od chwili narodzin zaczynają jeść wszystko to, co ich rodzice, mimo że przez pewien czas ssą również mleko matki.

Noworodki są tak sprawne, że nawet osierocone potrafią dać sobie radę. Co wcale nie oznacza, że można je tuż po urodzeniu zabrać od matki. Powinny z nią przebywać około miesiąca.

Samce nie atakują swoich dzieci, więc nie ma potrzeby rozdzielać pary po porodzie.

Systematyka świnek morskich

Świnki morskie należą do wielkiej grupy ssaków (rzędu) nazywanych gryzoniami. Rząd ten obejmuje dużo ponad trzy tysiące gatunków, czyli niemal połowę wszystkich gatunków ssaków zamieszkujących naszą planetę!

Pewną ciekawostką jest fakt, że świnki morskie najbliżej spokrewnione są z kapibarami – największymi, bo osiągającymi ponad metr długości i pięćdziesiąt kilogramów wagi, gryzoniami świata. Razem z nimi należą do jednej rodziny – marowatych. Do tej samej rodziny zaliczamy również koszatniczki, które również należą do naszych ulubionych zwierząt.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ssaki
Podgromada: ssaki żyworodne
Szczep: łożyskowce
Rząd: gryzonie
Rodzina: marowate
Rodzaj: Cavia
Gatunek: Cavia porcellus (świnka morska)

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com

Powiązane artykuły

Comments are closed

Sklepy stacjonarne
Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 41 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »
Sklep internetowy
Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do e-sklepu»
System agencyjny Kakadu

Otwórz sklep zoologiczny z siecią Kakadu
Dołącz do nas »

Kontakt z biurem

tel. 22 762 97 07, 22 427 38 75
fax. 22 762 97 17
kakadu@kakadu.pl

Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 800 080 550 lub 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Zapytaj eksperta
Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »
Baza wiedzy
Portal kakadu.pl to baza kilkuset artykułów dotyczących tematyki zwierząt.
Gazetka promocyjna

Copyrıght 2013 FUEL THEMES. All RIGHTS RESERVED.