Sklep online
Sklep online

Papuzica u ptaków i u ludzi

Zoonozy to choroby odzwierzęce, czyli takie, które mogą przenieść się ze zwierzęcia na człowieka. Do grupy tej należy również choroba ptaków papuzica, bardziej fachowo nazywana ornitozą. Zarazić się nią mogą wszystkie gatunki ptaków, ale większość przypadków infekcji u ludzi pochodzi od papug (stąd jej potoczna nazwa).

Chorobę te wywołują pasożytnicze bakterie Chlamydia psittaci. Jak wszystkie mikroorganizmy z rodzaju Chlamydia, nie potrafią one rozmnażać się poza organizmami żywicieli, którymi w tym przypadku są ptaki i ludzie. Zarażenie się nimi może być dla człowieka bardzo groźne w skutkach.

Na szczęście papuzica jest chorobą uleczalną, a jej nosicielami są przede wszystkim ptaki dzikie, a większość naszych domowych skrzydlatych pupili pochodzi z hodowli, a nie z odłowu.

Papuzica u ptaków

Zdiagnozowanie papuzicy u ptaków nie jest łatwe (potrzebne są testy laboratoryjne). Przede wszystkim dlatego, że u większości z nich zakażenie chlamydią przebiega bezobjawowo. Ptaki nie chorują, ale mogą zarażać zarówno swych pobratymców, jak i ludzi. A jeśli objawy już się one pojawią, to są niespecyficzne, czyli mogą być symptomami wielu innych chorób.

U chorych osobników możemy zaobserwować opuchliznę oczu, wydzieliny z oczu (według niektórych źródeł najczęściej się pojawia), duszności, rozwolnienie, brak apetytu, osłabienie i osowiałość, przy czym pojawić się może tylko jeden z tych objawów, kilka lub wszystkie. Dlatego przy ich wystąpieniu dobrze jest jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Chorobie sprzyja stres. Jego przyczyną mogą być złe warunki, w jakich trzymane są ptaki, na przykład przegęszczenie. Wydaje się również, że niektóre gatunki są bardziej podatne na zakażenie. Ornitoza rozprzestrzenia się głównie poprzez odchody – formy przetrwalnikowe zarazków mogą przetrwać w nich przez wiele miesięcy.

Papuzicę u ptaków leczy się antybiotykami podawanymi razem z wodą pitną lub w zastrzykach. Leczenie przynosi najlepsze rezultaty, gdy choroba została wcześnie wykryta. Wyleczone ptaki dobrze jest poddać jeszcze raz badaniu na obecność chlamydii, ponieważ niektóre z nich, chociaż zdrowe, pozostają ich nosicielami.

Papuzica u ludzi

Ludzie zarażają się ornitozą wdychając unoszące się w powietrzu drobinki ptasiego kału zawierające formy przetrwalnikowe bakterii. To główna droga zakażenia (bakterie mogą wniknąć do ludzkiego organizmu także przez rany na skórze, ale zdarza się to rzadziej).

Podobnie jak u ptaków, rozpoznanie papuzicy u ludzi bywa kłopotliwe, ponieważ w pierwszej fazie choroby jej objawy są niespecyficzne. Przypominają te, które towarzyszą zwykłej grypie: ogólne osłabienie, bóle mięśni i głowy, dreszcze, podwyższona temperatura ciała. Gdy zatem trafimy do lekarza z tymi symptomami, a mamy kontakt z ptakami, dobrze jest poinformować go o tym.

Do innych objawów ornitozy należą krwawienie z nosa, nadwrażliwość na światło, bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle w klatce piersiowej, suchy kaszel, plucie krwią. Niekiedy na skórze pojawia się plamista wysypka. Może także rozwinąć się śródmiąższowe zapalenie płuc.

Namnażające się w komórkach ludzkiego organizmu chlamydia wydzielają toksynę, która uszkadza naczynia krwionośne, co z kolei może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych takich, jak wątroba i śledzona. Największe jednak spustoszenia bakterie czynią w układzie oddechowym.

Leczenie papuzicy może trwać kilka tygodni. Pacjentom podaje się antybiotyki, które zaleca się stosować jeszcze przez jakiś czas po ustąpieniu objawów. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby konieczna jest hospitalizacja. W rzadkich przypadkach (około 1%) zakażenie ornitozą kończy się śmiercią.

Zapobieganie papuzicy

W walce z papuzicą bardzo ważna jest profilaktyka. Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby i uniknąć zakażenia wskazane jest:

  • poddawanie kwarantannie wszystkich importowanych ptaków, szczególnie pochodzących z odłowu,
  • noszenie odzieży ochronnej podczas kontaktów z ptakami, które mogą być nosicielami chlamydii (na przykład tymi, które żyją w wolierach zewnętrznych),
  • dbać o higienę osobistą,
  • regularnie sprzątać i dezynfekować klatki i pomieszczenia, w których przebywają ptaki,
  • zapewnić ptakom jak najlepsze warunki życia i odpowiednią dietę, co zwiększa ich odporność na zakażenie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Śpiew kanarka – sprawdź, dlaczego kanarek nie śpiewa?

Kanarki od wieków słyną ze swojego pięknego śpiewu. Miłe dla ucha trele są zwykle najważniejszym powodem, dla którego decydujemy się na hodowlę tych wesołych ptaków. Czasem zdarza się jednak, że...

Czytaj więcej
Kolby dla kanarków

Kolby ziarnowe to popularne przysmaki dla kanarków. Wielu hodowców serwuje je swoim podopiecznym ze względu na zawartość witamin, inni zaś krytykują je za dużą kaloryczność. Jak to z nimi jest...

Czytaj więcej
Kanarek

O kanarkach napisano już całe tomy. Bądź co bądź były pierwszymi udomowionymi ptakami śpiewającymi. Ptaki ozdobne trzymano w klatkach już w starożytności, jednak były to głównie ptaki dzikie, chwytane przez...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram