Ohar nazywany bywa również podgorzelcem lub kaczką norową. Jest kaczką ładną (choć nie tak kolorową, jak na przykład mandarynka) i łatwą w hodowli. W Polsce jest objęty całkowitą ochroną. Środowisko...
Kiełki są wyjątkowo zdrowym i smacznym uzupełniającym pokarmem dla naszych ptaków. To wręcz bomba witaminowo-mineralna. Chętnie zjedzą je papugi, kanarki, amadyny, mewki, ryżowce, zeberki i wiele innych.
Kiełki są znacznie bardziej wartościowym pokarmem niż dojrzałe rośliny i lepiej przyswajalne niż nasiona, z których wyrastają. To bogate źródło witamin, takich jak: witamina A, witamina B, witamina C, witamina E i witamina H. Bogate się również w minerały: magnez, wapń, żelazo, magnez, potas, cynk i wiele innych.
Kiełki, oprócz tego, że dostarczają mnóstwa witamin, białka i soli mineralnych, wzmacniają ogólną odporność i witalność. Są przy tym niskokaloryczne.
Ptakom podajemy skiełkowane nasiona wielu roślin: zbóż, rzeżuchy, słonecznika, soi, rzodkiewki, lucerny, grochu. Dostaniemy je niemal w każdym sklepie spożywczym, ale możemy je hodować samodzielnie.
Nie jest to bardzo trudne. Przede wszystkim musimy kupić ziarno, które zachowało zdolność kiełkowania. W tym celu najlepiej udać się na bazar, gdzie najłatwiej takie ziarno dostać.
Zakupione ziarno należy dokładnie przejrzeć i usunąć nasiona uszkodzone lub nadgniłe, a potem namoczyć. Na płaskim talerzu układamy grubą warstwę wilgotnej gazy, a na niej równomiernie wysiewamy ziarno.
Całość ustawiamy w ciepłym miejscu, ale nie nasłonecznionym miejscu. Przez cały okres kiełkowania pilnujemy, by gaza była lekko wilgotna. Ziarno nie może „pływać” w wodzie, ponieważ może zacząć gnić.
Gdy kiełki osiągną 2 – 4 cm można je już podawać ptakom. Oczywiście wcześniej musimy usunąć gazę, na której rosły.
Taki sposób uzyskania kiełków jest najprostszy. W sklepach dostępne są również specjalne „kiełkownice”, które pozwalają hodować je w bardziej „fachowy” sposób.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Ohar nazywany bywa również podgorzelcem lub kaczką norową. Jest kaczką ładną (choć nie tak kolorową, jak na przykład mandarynka) i łatwą w hodowli. W Polsce jest objęty całkowitą ochroną. Środowisko...
Dieta to najważniejszy czynnik wpływający na samopoczucie i zdrowie pierzastych podopiecznych. Aby skrzydlaci towarzysze na co dzień umilali nam czas pięknym śpiewem i zachwycali barwnym upierzeniem, muszą otrzymywać zbilansowane oraz...
Podstawowym pokarmem nierozłączek jest mieszanka ziaren. Dostępne w sklepach zoologicznych pokarmy dla nierozłączek są bogate w ziarno i doskonale spełniają ich wymogi żywieniowe. Nie powinny być jednak jedynym składnikiem diety...