Jak dobrać kaganiec psu?

Jak dobrać kaganiec psu?

papug200 1 - Jak dobrać kaganiec psu?
Kaganiec dla psa kup w e-sklepie Kakadu »

Kaganiec dla psa trzeba dobierać bardzo starannie. Odpowiedni rozmiar jest ważny nie tylko dlatego, by zwierzak nie mógł go sobie zdjąć, ale również ze względu na sposób regulacji temperatury ciała u psów, która odbywa się poprzez błony śluzowe pyska.

Jakie są właściwe wymiary kagańca dla psa?

Pies nie ma gruczołów potowych. Ochładza swoje ciała dysząc. Jeśli mu to uniemożliwimy, może dojść do przegrzania jego organizmu i udaru cieplnego. Z tego powodu, najważniejszym bodajże rozmiarem, który musimy uwzględnić przy zakupie kagańca, jest obwód kufy – czyli średnica kagańca. Powinna być tak dobrana, by pies mógł swobodnie otworzyć pysk, a tym samym dyszeć. Dzięki temu możliwa będzie właściwa termoregulacja jego organizmu, co jest szczególnie ważne podczas letnich upałów.

Drugim rozmiarem, na który zwracamy uwagę, jest długość kagańca, która odpowiada długości kufy. Mierzymy ją od czubka nosa do stopu, czyli miejsca, w którym pysk przechodzi w czoło (mniej więcej na wysokości oczu). Ten rozmiar kagańca powinien być nieco dłuższy od kufy – tak by kaganiec nie drażnił nosa, a tym bardziej nie ranił go.

I wreszcie paski, które utrzymują kaganiec na psiej głowie. Są to: pasek obejmujący szyję, pasek biegnący wzdłuż czoła oraz dodatkowe paski po bokach głowy. Wiadomym jest, że ich długość musi być tak dobrana, by kaganiec psa nie uciskał, ale też tak, by zwierzak nie mógł go sobie ściągnąć z głowy.

Jaki rodzaj kagańca wybrać?

W sklepach zoologicznych znajdziemy cztery rodzaje kagańców dla psów, które różnią się przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane.

Kagańce metalowe – Są najtrwalsze, ale jednocześnie stosunkowo ciężkie. Przez taki kaganiec pies na pewno nikogo nie ugryzie. Może jednak nim boleśnie uderzyć.

Kagańce plastikowe – Mniej popularne i rzadziej spotykane w sklepach zoologicznych. Są lekkie, ale mniej wytrzymałe niż kagańce metalowe.

Kagańce skórzane – Lekkie i stosunkowo wytrzymałe, choć trochę trudno dobrać odpowiedni rozmiar takiego kagańca. Ich minusem jest to, że co sprytniejsze psy potrafią je przegryźć.

Kagańce materiałowe – Są to nie typowe kagańce, ponieważ mają postać opaski obejmującej kufę. Gdy dobierzemy taki kaganiec zgodnie ze sztuką, pies swobodnie będzie mógł zarówno kogoś uszczypać siekaczami, jak i zjeść znaleziony na trawniku pokarm. Dlatego takie kagańce najlepiej sprawdzają się podczas wizyt u lekarza weterynarii (gdy pies nie pozawala się dotknąć weterynarzowi – mogą ciaśniej obejmować wówczas kufę) oraz podczas jazdy publicznymi środkami transportu (gdy pies jest grzeczny, ale przepisy wymagają, by miał założony kaganiec).

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

2 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Jerry
  Lut 13, 2016 - 01:14 PM

  Tylko Eurofag, ale plastykowy. To najlepszy kaganiec do 50 zł. Wygodny, umożlieia oddychanie, podwójne dno blokuje jedzenie śmieci.

  Reply
 2. Ewelina
  Paź 19, 2017 - 01:36 AM

  Czemu nie uwzględniono kagańca fizjologicznego? Nawet w e-sklepie po wpisaniu hasła ‚kaganiec fizjologiczny’ mamy 0 wyników.

  Reply

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.