Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Kaganiec dla psa trzeba dobierać bardzo starannie. Odpowiedni rozmiar jest ważny nie tylko dlatego, by zwierzak nie mógł go sobie zdjąć, ale również ze względu na sposób regulacji temperatury ciała u psów, która odbywa się poprzez błony śluzowe pyska.
Pies nie ma gruczołów potowych. Ochładza swoje ciała dysząc. Jeśli mu to uniemożliwimy, może dojść do przegrzania jego organizmu i udaru cieplnego. Z tego powodu, najważniejszym bodajże rozmiarem, który musimy uwzględnić przy zakupie kagańca, jest obwód kufy - czyli średnica kagańca. Powinna być tak dobrana, by pies mógł swobodnie otworzyć pysk, a tym samym dyszeć. Dzięki temu możliwa będzie właściwa termoregulacja jego organizmu, co jest szczególnie ważne podczas letnich upałów.
Drugim rozmiarem, na który zwracamy uwagę, jest długość kagańca, która odpowiada długości kufy. Mierzymy ją od czubka nosa do stopu, czyli miejsca, w którym pysk przechodzi w czoło (mniej więcej na wysokości oczu). Ten rozmiar kagańca powinien być nieco dłuższy od kufy – tak by kaganiec nie drażnił nosa, a tym bardziej nie ranił go.
I wreszcie paski, które utrzymują kaganiec na psiej głowie. Są to: pasek obejmujący szyję, pasek biegnący wzdłuż czoła oraz dodatkowe paski po bokach głowy. Wiadomym jest, że ich długość musi być tak dobrana, by kaganiec psa nie uciskał, ale też tak, by zwierzak nie mógł go sobie ściągnąć z głowy.
W sklepach zoologicznych znajdziemy cztery rodzaje kagańców dla psów, które różnią się przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane.
Kagańce metalowe – Są najtrwalsze, ale jednocześnie stosunkowo ciężkie. Przez taki kaganiec pies na pewno nikogo nie ugryzie. Może jednak nim boleśnie uderzyć.
Kagańce plastikowe – Mniej popularne i rzadziej spotykane w sklepach zoologicznych. Są lekkie, ale mniej wytrzymałe niż kagańce metalowe.
Kagańce skórzane – Lekkie i stosunkowo wytrzymałe, choć trochę trudno dobrać odpowiedni rozmiar takiego kagańca. Ich minusem jest to, że co sprytniejsze psy potrafią je przegryźć.
Kagańce materiałowe – Są to nie typowe kagańce, ponieważ mają postać opaski obejmującej kufę. Gdy dobierzemy taki kaganiec zgodnie ze sztuką, pies swobodnie będzie mógł zarówno kogoś uszczypać siekaczami, jak i zjeść znaleziony na trawniku pokarm. Dlatego takie kagańce najlepiej sprawdzają się podczas wizyt u lekarza weterynarii (gdy pies nie pozawala się dotknąć weterynarzowi – mogą ciaśniej obejmować wówczas kufę) oraz podczas jazdy publicznymi środkami transportu (gdy pies jest grzeczny, ale przepisy wymagają, by miał założony kaganiec).
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Każdy domowy czworonóg zasługuje na swój własny przytulny kącik. Niezależnie więc od tego, czy w domu mamy rosłego labradora, czy małego yorka, milusińskiemu sprawić powinniśmy porządne posłanie. Wybór legowiska dla psa...
Szukasz ciekawej zabawki dla psa? Zastanawiasz się, co najbardziej przypadnie do gustu Twojemu czworonogowi? Co wybrać - piłkę, gryzak, a może frisbee? » Zwierzaki podobnie, jak my mają swoje własne gusta...
Sweterki, kurtki i buty dla psa – czy takie akcesoria faktycznie są potrzebne? Niektórym może wydawać się, że to zwykła fanaberia, ale przecież nie każdy pies ma ciepły podszerstek. Są...
Tylko Eurofag, ale plastykowy. To najlepszy kaganiec do 50 zł. Wygodny, umożlieia oddychanie, podwójne dno blokuje jedzenie śmieci.
Czemu nie uwzględniono kagańca fizjologicznego? Nawet w e-sklepie po wpisaniu hasła 'kaganiec fizjologiczny' mamy 0 wyników.