Związki azotu w akwarium

Związki azotu w akwarium

Azot należy do najbardziej rozpowszechnionych w przyrodzie  pierwiastków. Przede wszystkim wchodzi w skład białek, które są przecież podstawowym budulcem wszystkich organizmów żywych. Wchodzi również w skład wielu związków nieorganicznych i – oczywiście – występuje również w postaci cząsteczkowej. Związki azotu są niezbędne dla życia, jednak zbyt duża ich ilość w akwarium jest niepożądana. Może być przyczyną zarówno nadmiernego rozwoju glonów, jak i śnięcia ryb.

Przemiany związków azotu w akwarium

Związki azotowe ulegają ciągłym przemianom w naturalnych procesach, które mają zasadniczy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego akwarium. Wyróżniamy trzy główne procesy, w których związki azotowe ulegają przemianie. Są to:

  • amonifikacja
  • nitryfikacja
  • denitryfikacja

Amonifikacja

Produkty przemiany materii wydalane przez ryby, obumarłe części roślin, martwe zwierzęta, resztki pokarmu ulegają w akwarium rozkładowi, którego pierwszym etapem jest amonifikacja. Proces ten polega na przekształceniu organicznych związków azotu w amoniak, który zapisujemy symbolem NH3.

Amoniak jest związkiem o bardzo charakterystycznym zapachu. Zna go każdy, kto choć raz w życiu miał okazję wąchać zgniłe jajka. Ich zapach to właśnie zapach amoniaku, który powstaje, gdy jajko się psuje. Jest to związek nie tylko, delikatnie mówiąc, brzydko pachnący, ale również bardzo trujący. W „zdrowym” akwarium szybko ulega jednak dalszym przemianom.

Nitryfikacja

Nitryfikacja jest procesem prowadzącym do przekształcenia szkodliwego amoniaku w azotany, które mogą być przyswojone przez rośliny. Proces ten przebiega w dwóch etapach.

Najpierw bakterie z rodzaju Nitosomonas przekształcają amoniak w azotyny. Następnie inne bakterie, z rodzaju Nitrobakter, utleniają azotyny do azotanów. Nitryfikacja zachodzi jedynie w obecności tlenu.

Denitryfikacja

Nadmiar azotanów, które nie zostały pobrane przez rosnące w akwarium rośliny ulega dalszym przemianom.

Obywają się one przy udziale bakterii, które nazywamy bakteriami denitryfikacyjnymi. Najpierw redukują one azotany do azotynów, a następnie rozkładają azotyny, w wyniku czego wydzielany jest azot w postaci cząsteczkowej, czyli N2.

Znaczenie procesów przemiany związków azotowych w akwarium

Opisane wyżej procesy mają istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego akwarium. Zaburzenie ich przebiegu na każdym etapie może mieć mniej lub bardziej szkodliwe konsekwencje.

Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby na przykład w naszym akwarium nie zachodziły w ogóle procesy nitryfikacyjne. Gromadzący się amoniak szybko zabiłby wszystkie żyjące w nim ryby.

Azotyny również są szkodliwe i już w stężeniu 5 mg/l powodują śnięcie ryb. Dlatego tak ważne jest by zostały szybko utlenione do stosunkowo nieszkodliwych azotanów. Są one wręcz niezbędne dla roślin, ale nawet ich nie powinno być w akwarium zbyt dużo Nadmiar azotanów jest główną przyczyną nadmiernego rozwoju glonów w akwarium. Zapobiegają temu prawidłowo zachodzące procesy denitryfikacyjne.

Najczęstszymi przyczynami zaburzenia procesów przemiany związków azotu w akwarium są:

  • zbyt duża liczba ryb, przy małej liczbie roślin
  • podawanie rybom zbyt dużej ilości pokarmu, którego nie są wstanie zjeść
  • nieodpowiednia filtracja wody
  • zbyt rzadkie czyszczenie akwarium
  • zbyt rzadkie podmiany wody

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu