Żółw grecki

Żółw grecki

Kiedyś żółwie greckie należały do jednym z najbardziej popularnych zwierząt trzymanych w domach. Dlatego były masowo przemycane do naszego kraju. Pamiętajmy, że kupując żółwia niewiadomego pochodzenia łamiemy prawo, ponadto nie mamy gwarancji, że nabyliśmy zdrowe zwierzę. Kupiony z legalnego źródła jest zbadany przez lekarza weterynarii i jeśli zapewnimy mu dobre warunki, będziemy mogli długo cieszyć się jego towarzystwem.

Środowisko naturalne żółwi greckich

Żółwie greckie żyją na Półwyspie Apenińskim, na Bałkanach, Sycylii, Korsyce i Sardynii. Zamieszkują suche obszary pokryte trawiastą roślinnością.

Wygląd żółwi greckich

Żółw grecki dorasta do około 25 cm długości.

Jego karapaks jest silnie wysklepiony, od jasnożółtego do jasnooliwkowego koloru, z ciemnymi plamami na każdej płytce. Masywna głowa częściowo pokryta jest tarczkami kostnymi, natomiast długa szyja jest naga. Nogi silne i zaopatrzone w mocne pazury.

Od bardzo doń podobnego żółwia śródziemnomorskiego można go odróżnić po kolcu na ogonie oraz podzielonej tarczce nad ogonem.

Zachowanie i wymagania żółwia greckiego

Żółwie greckie prowadzą typowo dzienny tryb życia. Uwielbia ciepło, ale w trakcie wyjątkowo silnych letnich upałów zapada w letarg.

Hodujemy go w dużym terrarium suchym o piaszczystym podłożu. Do dekoracji możemy użyć skałek, kamieni i korzeni. Pod dużym korzeniem możemy urządzić dla żółwia kryjówkę, z której będzie chętnie korzystał. Jeśli terrarium jest wystarczająco duże, możemy zainstalować w nim basen, który musi być tak wykonany, by zwierzę nie miało problemów z wydostaniem się z niego i na tyle płytki, by mógł oddychać – pamiętajmy, że żółwie nie potrafią pływać. Jeśli chcemy, możemy posadzić odpowiednie rośliny, np. Sukulenty, jednakże powinny się one znaleźć poza zasięgiem naszego zwierzęcia. W przeciwnym wypadku zostaną po prostu przez niego zjedzone.

Optymalna temperatura wynosi około 25 – 30ºC, ale w jednym miejscu urządzamy „wysepkę ciepła”, w której temperatura powinna dochodzić nawet do 40ºC. Uzyskamy ją, montując nad tym miejscem lampę grzewczą. Tu nasz żółw będzie mógł się wygrzewać. Pamiętajmy tylko, by w każdej chwili miał on możliwość przemieszczenia się w cieplejsze rejony terrarium. W terrarium musimy zainstalować również źródło promieniowania ultrafioletowego (UVB), które jest niezbędne do prawidłowego przyswajania wapnia i fosforu przez organizm żółwia.

Jeżeli w terrarium nie zainstalowaliśmy basenu, raz w tygodniu urządzamy naszemu żółwiowi kąpiel. W tym celu nalewamy do miski ciepłą wodę, której głębokość powinna być taka, by głowa zwierzęcia wystawała ponad powierzchnię. Wkładamy żółwia do wody i pozostawiamy na 15 – 30 minut.

Pożywienie żółwi greckich

Żółwie greckie są roślinożerne. Podstawę ich diety powinny stanowić pokarm roślinny zioła, trawy, liście z drzew owocowych, kwiaty – świeże i suszone. Ponadto możemy podawać zielone warzywa, tartą marchew i owoce. Te ostatnie w niewielkich ilościach ze względu na dużą zawartość cukrów.

Rozmnażanie żółwi greckich

Samca mają wklęśnięty plastron, większe pazury i dłuższy ogon. Rozmnożenie żółwi greckich jest możliwe w niewoli, ale trudne. Samice zagrzebują jaja w ziem, ale jeśli mamy doczekać się potomstwa lepiej przenieść je do inkubatora. Co ciekawe, płeć małych żółwików zależy od temperatury, której rozwijały się zarodki.

Systematyka żółwi greckich

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: gady
Rząd: Żółwie
Rodzina: Żółwie lądowe
Rodzaj: Testudo
Gatunek: Testudo hermanni (żółw grecki)

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. żółw grecki
    paź 30, 2014 - 12:44 PM

    Posiadam w domu żółwia greckiego. Mam takie pytanie. Ostatnio byłem w sklepie zoologicznym po lampę UVB i polecali mi 5.0 chociaż na forach ludzie polecają 10.0. Kolejnym pytaniem jest preparat, który nakłada się na skorupę. Ponoć dostarcza witamin itd. Sprzedawca bardzo go polecał ale… niektórzy narzekają na bakterie, które dzięki takim preparatom szybciej rozmnażają się. Dziękuję z góry za odpowiedzi.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu