Sklep online
Sklep online

Żółw grecki

Kiedyś żółwie greckie należały do jednym z najbardziej popularnych zwierząt trzymanych w domach. Dlatego były masowo przemycane do naszego kraju. Pamiętajmy, że kupując żółwia niewiadomego pochodzenia łamiemy prawo, ponadto nie mamy gwarancji, że nabyliśmy zdrowe zwierzę. Kupiony z legalnego źródła jest zbadany przez lekarza weterynarii i jeśli zapewnimy mu dobre warunki, będziemy mogli długo cieszyć się jego towarzystwem.

Środowisko naturalne żółwi greckich

Żółwie greckie żyją na Półwyspie Apenińskim, na Bałkanach, Sycylii, Korsyce i Sardynii. Zamieszkują suche obszary pokryte trawiastą roślinnością.

Wygląd żółwi greckich

Żółw grecki dorasta do około 25 cm długości.

Jego karapaks jest silnie wysklepiony, od jasnożółtego do jasnooliwkowego koloru, z ciemnymi plamami na każdej płytce. Masywna głowa częściowo pokryta jest tarczkami kostnymi, natomiast długa szyja jest naga. Nogi silne i zaopatrzone w mocne pazury.

Od bardzo doń podobnego żółwia śródziemnomorskiego można go odróżnić po kolcu na ogonie oraz podzielonej tarczce nad ogonem.

Zachowanie i wymagania żółwia greckiego

Żółwie greckie prowadzą typowo dzienny tryb życia. Uwielbia ciepło, ale w trakcie wyjątkowo silnych letnich upałów zapada w letarg.

Hodujemy go w dużym terrarium suchym o piaszczystym podłożu. Do dekoracji możemy użyć skałek, kamieni i korzeni. Pod dużym korzeniem możemy urządzić dla żółwia kryjówkę, z której będzie chętnie korzystał. Jeśli terrarium jest wystarczająco duże, możemy zainstalować w nim basen, który musi być tak wykonany, by zwierzę nie miało problemów z wydostaniem się z niego i na tyle płytki, by mógł oddychać – pamiętajmy, że żółwie nie potrafią pływać. Jeśli chcemy, możemy posadzić odpowiednie rośliny, np. Sukulenty, jednakże powinny się one znaleźć poza zasięgiem naszego zwierzęcia. W przeciwnym wypadku zostaną po prostu przez niego zjedzone.

Optymalna temperatura wynosi około 25 – 30ºC, ale w jednym miejscu urządzamy „wysepkę ciepła”, w której temperatura powinna dochodzić nawet do 40ºC. Uzyskamy ją, montując nad tym miejscem lampę grzewczą. Tu nasz żółw będzie mógł się wygrzewać. Pamiętajmy tylko, by w każdej chwili miał on możliwość przemieszczenia się w cieplejsze rejony terrarium. W terrarium musimy zainstalować również źródło promieniowania ultrafioletowego (UVB), które jest niezbędne do prawidłowego przyswajania wapnia i fosforu przez organizm żółwia.

Jeżeli w terrarium nie zainstalowaliśmy basenu, raz w tygodniu urządzamy naszemu żółwiowi kąpiel. W tym celu nalewamy do miski ciepłą wodę, której głębokość powinna być taka, by głowa zwierzęcia wystawała ponad powierzchnię. Wkładamy żółwia do wody i pozostawiamy na 15 – 30 minut.

Pożywienie żółwi greckich

Żółwie greckie są roślinożerne. Podstawę ich diety powinny stanowić pokarm roślinny zioła, trawy, liście z drzew owocowych, kwiaty – świeże i suszone. Ponadto możemy podawać zielone warzywa, tartą marchew i owoce. Te ostatnie w niewielkich ilościach ze względu na dużą zawartość cukrów.

Rozmnażanie żółwi greckich

Samca mają wklęśnięty plastron, większe pazury i dłuższy ogon. Rozmnożenie żółwi greckich jest możliwe w niewoli, ale trudne. Samice zagrzebują jaja w ziem, ale jeśli mamy doczekać się potomstwa lepiej przenieść je do inkubatora. Co ciekawe, płeć małych żółwików zależy od temperatury, której rozwijały się zarodki.

Systematyka żółwi greckich

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: gady
Rząd: Żółwie
Rodzina: Żółwie lądowe
Rodzaj: Testudo
Gatunek: Testudo hermanni (żółw grecki)

park targuwek sklep terrarystyczny

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych. e-sklep kakadu.pl >>

Powiązane artykuły

Porada eksperta: Jak długo żyją agamy?

Mam pytanie o długość życia agam brodatych. – Anonim Trudno na to pytanie dać jednoznaczną odpowiedź. Teksty źródłowe podają, że średnia długość życia agam brodatych wynosi około 10-12 lat. Wpływa...

Czytaj więcej
Porada eksperta: Dlaczego żółw nie rośnie?

„Witam! Posiadam dwa żółwie żółtolice. Jeden z nich rozwija się prawidłowo, drugi natomiast nie urósł w ciągu 2 lat ani trochę. Dlaczego tak się dzieje? Przy okazji chciałabym się zapytać...

Czytaj więcej
Porada eksperta: Czy wąż zbożowy to dobry wybór dla początkującego terrarysty?

Witam! Mam pytanie dotyczące węża zbożowego. Otóż nigdy wcześniej nie miałem żadnego gada, a słyszałem, że wąż zbożowy jest bardzo dobry dla początkujących. Czy to prawda? Chciałem się też dowiedzieć,...

Czytaj więcej

komentarze

  1. Posiadam w domu żółwia greckiego. Mam takie pytanie. Ostatnio byłem w sklepie zoologicznym po lampę UVB i polecali mi 5.0 chociaż na forach ludzie polecają 10.0. Kolejnym pytaniem jest preparat, który nakłada się na skorupę. Ponoć dostarcza witamin itd. Sprzedawca bardzo go polecał ale... niektórzy narzekają na bakterie, które dzięki takim preparatom szybciej rozmnażają się. Dziękuję z góry za odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram