{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zaparcia u psa

Zaparcia to dosyć częsty, a jednocześnie niezwykle uciążliwy, psi problem. Czworonogi, które cierpią z ich powodu, niejednokrotnie przestają czerpać radość ze spacerów i aktywności fizycznej. Jeśli więc zauważymy, że nasz pupil ma kłopoty z defekacją, powinniśmy zacząć niezwłocznie działać. Czasami wprowadzenie nawet drobnych zmian w życiu psiaka, może bowiem skutecznie rozwiązać problem z zaparciami.

Po czym poznać, że pies ma zaparcia?

Normalna częstotliwość wypróżnień może nieco różnić się w zależności od wieku, diety i aktywności czworonoga. Jeżeli jednak nasz podopieczny oddaje kał rzadziej niż raz na dwa dni, jest to już niepokojący sygnał. Dodatkowo przy zaparciach defekacja jest znacząco utrudniona. Psiak często przyjmuje charakterystyczną pozycję i próbuje się wypróżnić, po czym jednak rezygnuje. W związku z zatwardzeniem zwierzak może stać się niespokojny, nerwowy i ociężały. Gdy zaparciom towarzyszą wymioty, należy jak najszybciej udać się z pupilem do weterynarza – przyczyną może być niedrożność jelit. U niektórych czworonogów zaparcia przybierają postać przewlekłą – konieczne jest wtedy najczęściej wdrożenie odpowiedniego leczenia i jednoczesne dokonanie zmian w sposobie żywienia psiaka.

Przyczyny zaparć u psów

Aby skutecznie pomóc ulubieńcowi, trzeba najpierw znaleźć przyczynę jego problemów. W przypadku zaparć niestety nie jest to proste. Mogą być one spowodowane zarówno poważnymi schorzeniami, jak i niewielkimi błędami żywieniowymi.

Na początku warto więc dokładnie przyjrzeć się psiej diecie. Czy karma czworonoga zawiera wystarczająco dużo błonnika? Czy nie podajemy pupilowi zbyt wielu ciężkostrawnych, bogatych w węglowodany pokarmów? A może nasz podopieczny zbyt często zajada się kośćmi? Zdarza się też, że psiak ma zaparcia, bo po prostu za mało pije. Warto pamiętać, że niektóre zwierzaki wyszukują na własną łapę różne przekąski. Upewnijmy się więc, czy nasz pupil nie raczy się przepadkiem jakimiś odpadkami, roślinami lub kamykami. Zwierzaki, które tracą dużo sierści, wylizując się, mogą połykać włosy, co także bywa przyczyną przykrych dolegliwości. Niekiedy czworonogi potrafią też zjeść fragmenty zabawek, które mogą zablokować ich jelita.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓

Istotnym czynnikiem powodującym zaparcia jest niewłaściwy styl życia. Trawienie jest często upośledzone u zwierzaków, które mają zbyt mało ruchu. Kłopoty z wypróżnieniami występują niejednokrotnie u psiaków, które niewiele spacerują i ćwiczą. Często zdarza się to zwłaszcza u czworonożnych seniorów i zwierzaków otyłych.

Warto wziąć pod uwagę również niektóre czynniki psychogenne, które mogą ograniczać psie wypróżnienia. Czworonóg, które znalazł się w nowym otoczeniu, może czuć się niepewnie i przez to powstrzymywać się od defekacji.

Jeżeli problem zaparć utrzymuje się u naszego ulubieńca lub nawraca, a dodatkowo u pupila występują inne niepokojące objawy, należy wykonać odpowiednie badania diagnostyczne. Koniecznie trzeba wykluczyć obecność nowotworów w obrębie jelit, a także choroby nerek, tarczycy, schorzenia neurologiczne i ortopedyczne.

Co robić, gdy pies cierpi na zaparcia?

Problemu zaparć nigdy nie należy bagatelizować. Czworonóg może potrzebować naszej pomocy, a gdy ona okaże się niewystarczająca, pomocy weterynarza. W jaki sposób możemy wesprzeć pupila? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o dostateczną ilość wody dla psiaka. Warto też zamiast suchej karmy, zacząć podawać zwierzakowi wilgotny pokarm. Innym rozwiązaniem jest dodanie do pożywienia oliwy z oliwek lub mleka. Można także zaserwować podopiecznemu jakąś bogatą w błonnik naturalną przekąskę. By pobudzić perystaltykę jelit, wybierzmy się z ulubieńcem na długi spacer, połączony z ćwiczeniami (np. aportowanie). Jeśli mimo wszystko po upływie 12 h nie dojdzie do wyróżnienia, koniecznie udajmy się z pupilem do weterynarza.

Jak przeciwdziałać zaparciom u psa?

Aby jelita naszego psiaka zawsze funkcjonowały w odpowiedni sposób, warto przestrzegać kilku istotnych zasad. Najważniejsza jest w tym przypadku prawidłowa dieta. Warto więc wybierać karmę lekkostrawną, wysoko przyswajalną, zawierającą dużą ilość włókna. Trawienie pobudzają także niektóre zioła oraz warzywa i owoce znajdując się w pokarmach. Psiakowi można też regularnie podawać przysmaki pozytywnie wpływające na florę jelitową np. żwacze wołowe KLIK (dowiedz się, co to żwacze wołowe ). Baczną uwagę zwracajmy również na to, czy zwierzak nie zjada jakichś własnych zdobyczy.

↓ ŻWACZE WOŁOWE DLA PSA ↓

Kolejnym krokiem jest zadbanie o dostateczną ilość ruchu w życiu naszego podopiecznego. Wyjścia z czworonogiem nie powinny ograniczać się tylko do krótkich przechadzek. Psiak musi mieć możliwość porządnego wybiegania się i zabawy (np. szarpanie, aportowanie). Ponadto warto umożliwić czworonogowi rekreacyjne uprawianie sportu, np. agility albo frisbee dla psa » .  W domu można zaś zaangażować pupila w poszukiwanie pożywienia lub wydobywanie go z zabawek interaktywnych.

↓ FRISBEE DLA PSA ↓

Nie zapominajmy również o regularnych badaniach kontrolnych, które umożliwią szybkie wykrycie ewentualnych schorzeń.

↓ LEKKOSTRAWNE KARMY DLA PSÓW ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu