zaburzenia jelitowe u psa

Zaburzenia jelitowe u psa

Choroby przewodu pokarmowego są jednymi z częstszych schorzeń, z którymi muszą zmagać się psiaki. Objawy potrafią być bardzo niekonkretne, jednak zaobserwowanie u pupila wymiotów, biegunki, zaparć albo kłopotów z jedzeniem powinno być dla nas sygnałem alarmującym. Problemy z jelitami i żołądkiem mogą mieć wiele przyczyn. Czasem jest to zatrucie, innym razem wirus, w najpoważniejszych przypadkach zaś nawet zmiany nowotworowe w obrębie całego układu. Dlatego nie wolno nam bagatelizować objawów i koniecznie trzeba zabrać psiaka do specjalisty. O ile marny apetyt może mieć dzień albo dwa, o tyle w przypadku bardziej gwałtownych reakcji organizmu naprawdę liczy się czas. Nawet zwykła biegunka może się skończyć tragicznie, szczególnie jeżeli dotyka szczeniaka.

Biegunka u psa

 

Zaburzenia jelitowe u psów – co to takiego?

Zaburzenia jelitowe (lub żołądkowo-jelitowe) to termin określający grupę chorób związanych bezpośrednio z funkcjonowaniem układu pokarmowego zwierzaka. Może to być zarażenie pasożytami, bakteriami lub wirusami, zatrucie, alergia, dysfunkcja któregokolwiek z narządów wewnętrznych w obrębie układu trawiennego (także dysfunkcja związana z budową anatomiczną) albo zmiany nowotworowe. Zdarza się także, że fizycznie zwierzakowi nic nie dolega, ale żyje w dużym stresie, co odbija się właśnie na zdrowiu układu pokarmowego. Wówczas zamiast leków i kroplówek potrzebna jest nade wszystko terapia. Jeżeli sami sobie nie poradzimy, możemy zawsze poprosić o pomoc zoopsychologa. Psiak z kłopotami natury nerwicowej potrzebuje dużo bezpieczeństwa, troski i miłości.

Objawy zaburzeń jelitowych u psów

Choroby układu pokarmowego zazwyczaj łączą się bezpośrednio z apetytem oraz wydalaniem i to właśnie takie przypadłości powinny być dla nas sygnałem, że z kudłaczem dzieje się coś niedobrego. Po pierwsze, często pojawia się brak apetytu. Zwierzak źle się czuje i nie ma ochoty zaglądać do miski, być może też boli go brzuch. Może się jednak zdarzyć również tak, że coś zatyka mu przewód pokarmowy, co jest bardzo niebezpieczne. Brak apetytu nie zawsze łączy się z chudnięciem, tak jak chudnięcie nie zawsze musi być powiązane z brakiem apetytu. Takie połączenia zdarzają się w przypadku ataku pasożytów, ale również schorzeń wątroby oraz przy nowotworach. Po drugie, psiak może mieć opuchnięty brzuch, który boli. Najprawdopodobniej nie da się po nim nawet delikatnie pogładzić. To sygnał, że opuchlizna dotyczy jakiegoś organu wewnętrznego, bardzo często jest to wątroba, czasem także trzaska. Boleć mogą także jelita. Po trzecie, przy chorobach tego typu zazwyczaj jest też kłopot z wypróżnieniem się: mogą wystąpić zarówno biegunki (także ze śluzem lub krwią), jak i zatwardzenia. Częsty objaw to również wymioty. Połączenie wymiotów z biegunką jest podwójnie niebezpieczne, bo grozi bardzo szybkim odwodnieniem. Z kolei wymioty plus zaparcia mogą wskazywać na niedrożność jelit. Po czwarte, w przypadku infekcji wirusowych oraz bakteryjnych może pojawić się gorączka. Po piąte, jeśli mamy do czynienia z alergią pokarmową, psiak może napuchnąć w okolicach pyska, mieć wysypkę albo zacząć nawet łysieć (poczytaj więc o alergii u psa KLIK). Po szóste, zapewne pojawią się też objawy bardziej ogólne, takie jak wypadnie i matowienie sierści, brak energii, senność, w przypadku bardzo dużego obciążenia organizmu: również kłopoty z pracą serca, nerek oraz z zachowaniem równowagi. Ponieważ każda nieleczona choroba na dłuższą metę bardzo wyczerpuje organizm, trzeba działać szybko i już po wystąpieniu pierwszych objawów zabrać psiaka do weterynarza. Im bardziej zaawansowana choroba, tym leczenie trwa dłużej i jest o wiele trudniejsze.

Leczenie zaburzeń jelitowych u psów

W zależności od choroby, psiak dostanie od weterynarza inne lekarstwa. W przypadku infekcji zazwyczaj jest to antybiotyk, alergię leczy się dietą eliminacyjną i ewentualnie podaje sterydy, jeżeli alergia jest bardzo nasilona. Pasożyty się tępi, zmiany w obrębie narządów wewnętrznych, zwłaszcza te natury nowotworowej, często muszą być usunięte podczas operacji. Doraźnie stosuje się także leki osłonowe, wzmacniające śluzówkę, a także kroplówki, zwłaszcza w przypadku silnego odwodnienia. Choroby układu pokarmowego mają to do siebie, że prawie zawsze potrzebna jest, przynajmniej przez jakiś czas, lekkostrawna dieta, która nie obciąży żołądka ani jelit. W sklepach zoologicznych Kakadu dostaniemy specjalne karmy weterynaryjne na konkretne zaburzenia zdrowotne. Zdarza się, że psiak będzie je musiał spożywać przez kilka tygodni. W samej diecie przydadzą się nienasycone kwasy tłuszczone Omega-3 i Omega-6, preparaty ziołowe (na wiele schorzeń doskonały okazuje się rumianek), doskonałe będą również probiotyki i prebiotyki, które odbudują naturalną florę bakteryjną jelit. Pamiętajmy, aby nigdy nie leczyć psiaka samodzielnie i nigdy nie podawać mu ludzkich leków! Mogą doprowadzić nawet do zgonu.

↓ KARMA DLA PSA Z PROBLEMAMI JELITOWYMI ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu