wymioty-u-psa

Wymioty u psa

Wymioty u psa są jednym z najczęstszych objawów chorobowych. Ich przyczyną bywają zwykle zaburzenia pracy układu pokarmowego, ale mogą one być także jednym z pierwszych symptomów dużo poważniejszych schorzeń. O ile sporadyczne zwracanie resztek pokarmu może przytrafiać się naszym pupilom, tak intensywne i nawracające torsje zdecydowanie powinny nas zaniepokoić. Zobaczmy więc, co zrobić, gdy pies wymiotuje i kiedy należy wybrać się do weterynarza.

Zaburzenia jelitowe u psa

Przyczyny wymiotów u psa

Pośród najczęstszych przyczyn wymiotów u psa wymienić można przede wszystkim różnego rodzaju błędy żywieniowe oraz choroby układu pokarmowego. Dieta składająca się z posiłków zbyt tłustych lub nafaszerowanych szkodliwymi substancjami w rodzaju konserwantów i sztucznych barwników, może bardzo szybko odbić się na zdrowiu pupila. Pokarm tego rodzaju obciąża żołądek czworonoga, może podrażnić wątrobę, trzustkę i jelita, wywołać niestrawność, a także inne, dużo poważniejsze dolegliwości.

Równie powszechnym problemem u psów są alergie pokarmowe. Wymioty mogą być jedną z reakcji alergicznych na jeden ze składników diety. Torsje przytrafiają się także zwierzakom, które lubią podjadać wszelkiego rodzaju „przekąski”, które wcale nie nadają się do jedzenia. Mogą to być, na przykład śmieci znalezione na spacerze, jakieś resztki czy odpadki. Organizm zwierzaka broni się przed takimi smakołykami i szybko je zwraca (poczytaj więcej o diecie psa alergika KLILK »).

Niestety wymioty u psa mogą być też objawem wielu poważnych chorób, takich jak parwowiroza, udar cieplny, ropomacicze, zakażenie pasożytnicze, niewydolność nerek, niedrożność jelit, a nawet zmiany nowotworowe. Jeśli torsje są silne i nie ustępują, koniecznie zabierzmy pupila do weterynarza.

Wymioty a regurgitacja u psa – czy się różnią?

Warto wiedzieć, że w przypadku czworonogów zwracanie resztek pokarmu nie zawsze oznacza wymioty. Niektóre zwierzęta, między innymi psy, mogą zwracać treść pokarmową również poprzez tak zwaną regurgitację. Czym różni się to od zwykłych torsji? Mówiąc najogólniej, wymioty to wymuszone przesuniecie i wydalenie treści z żołądka poza jamę gębową, zwykle poprzedzone mdłościami i nadmiernym ślinieniem. Regurgitacja z kolei przebiega w sposób bierny, bez skurczów żołądka ani charakterystycznego odruchu wymiotnego. Pies zwraca nadtrawione resztki pokarmu bez trudu. Ptaki oraz niektóre ssaki wykorzystują regurgitację do karmienia potomstwa.

Co robić, gdy pies wymiotuje?

Gdy nasz pies wymiotuje, ale nie towarzyszą temu żadne inne niepokojące objawy, możemy spróbować pomóc mu na własną rękę. Pamiętajmy tylko, że taka domowa kuracja nie może trwać w nieskończoność. Jeśli stan pupila nie poprawi się po 1-2 dniach, będziemy musieli poszukać pomocy u specjalisty. Najpierw jednak zadbajmy o to, by zwierzak się nie odwodnił. Miejmy na uwadze, że wymioty u psa osłabiają i odwadniają organizm, należy więc podawać pupilowi letnią wodę, małymi porcjami mniej więcej co pół godziny.

Jeśli podejrzewamy, że za dolegliwościami pupila może kryć się niestrawność lub zatrucie pokarmowe, możemy zafundować mu lekką głodówkę. Pierwszy posiłek podajemy po około 10 godzinach od ostatnich wymiotów. Lepiej odstawić na chwilę dotychczasową karmę, a zamiast niej podać psu coś delikatniejszego, na przykład ryż i gotowane mięso kurczaka. To lekkostrawny posiłek, który nie podrażni jego żołądka.

Pamiętajmy też, by nigdy nie podawać psu żadnych środków przeciwwymiotnych przeznaczonych dla ludzi. Preparaty tego rodzaju mogą jeszcze bardziej zaszkodzić zwierzakowi.

Kiedy trzeba wybrać się do weterynarza?

Jak już wspomnieliśmy wizyta u weterynarza wskazana jest w przypadku, gdy wymioty nie ustąpią w ciągu 1-2 dni. To jednak dotyczy tylko sytuacji, w której poza wymiotami pupilowi nic więcej nie dolega. Jeśli jednak zauważymy, że pupil wymotuje długo i obficie, do tego ma biegunkę, jest osłabiony i osowiały, to nie powinniśmy zwlekać. Zwierzak jak najszybciej musi trafić do lecznicy, gdzie weterynarz wykona mu niezbędne badania. Prawdopodobnie konieczna będzie morfologia, testy laboratoryjne, a nawet rentgen lub USG.

Dalsze postępowanie zależeć będzie od diagnozy. Weterynarz może podać psu specjalne leki przeciwwymiotne dedykowane czworonogom lub kroplówkę, w celu nawodnienia jego organizmu. Jedną z przyczyną wymiotów może być także zaczopowanie jelit jakimś połkniętym ciałem obcym, a wtedy konieczna będzie operacja, która udrożni układ trawienny. Po wszystkim pupil potrzebował będzie delikatnych i lekkostrawnych posiłków, które pomogą mu odzyskać siły.

↓ KARMA DLA PSA Z PROBLEMAMI GASTRYCZNYMI ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © chalabala — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu