{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Wybieramy poidełko dla chomika

Każdy chomik potrzebuje codziennego dostępu do wody i pożywienia. Jednak nie każdy pojemnik na wodę nadaje się dla tych małych gryzoni. Wybór poidła to sprawa niezbyt skomplikowana, ale powinniśmy zdecydować z głową. Równie ważne jest odpowiednie zamocowanie poidła, żeby nie przeciekało, nie kapało i nie chybotało się na prętach klatki. Postawmy na praktyczność, użyteczność i przede wszystkim na bezpieczeństwo naszego zwierzaka.

Dwa rodzaje poideł dla chomików

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje poideł dla chomików. Pierwszy z nich jest przeznaczony do klatek (sprawdź, jak wybrać klatkę dla chomika KLIK), na które zazwyczaj mówi się akwarium. Takie poidło mocuje się od środka, bo inaczej się nie da – ścianki są gładkie i bez żadnych prętów. Wykorzystuje się w tym celu przyssawki albo zaczepy. Dlatego zewnętrzna powierzchnia produktu jest płaska i przeznaczona specjalnie do tego celu. Reszta poidła wygląda zasadniczo tak samo, jak druga, standardowa wersja do klatek z prętami. W tym drugim przypadku produkt zawiesza się na prętach klatki i mocuje, więc zazwyczaj jest okrągły, bez żadnych płaskich ścianek. Reszta poidła wygląda dosyć podobnie w obu przypadkach: jest zbiornik na wodę i rurka (taki ustnik z kulką), przez który chomik ciągnie wodę. Ważne jest, aby umieć przyczepić poidło w taki sposób, żeby nie odleciało od ścianki (a już szczególnie, żeby nie spadło na chomika!), nie przeciekało (trzeba dobrze dokręcić po napełnieniu) i oczywiście było drożne. W przeciwnym wypadku gryzoń nie da rady z niego korzystać. Dlatego niezbędne jest sprawdzenie produktu, nie tylko po każdym napełnieniu (wodę wymieniamy regularnie), ale też po zamocowaniu. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że nasz futrzasty maluch ma stały i bezpieczny dostęp do wody.

Jak dokładnie działa poidło dla chomika?

Działanie poidła dla chomika jest dosyć proste i opiera się przede wszystkim na prawach grawitacji. W rurce skierowanej do dołu jest kuleczka, która działa jako blokada przepływu wody, jak również kontroluje jej wyciekanie z poidełka. Chomik porusza językiem kulkę w rurce i tym samym powoduje, że woda zaczyna przeciekać między szparami. Dzięki temu może się napić. W dobrym poidle, które ma odpowiednie proporcje, jest dobrze przyczepione i wypoziomowane, kulka, po skończeniu przez zwierzaka picia, wraca na swoje miejsce i znów blokuje przepływ w rurce, więc woda nie kapie.

Dlaczego należy wybrać dla chomika poidło?

Wydawać by się mogło, że poidło nie należy do obowiązkowych produktów wyposażenia klatki. Nic bardziej mylnego. Podawanie chomikom wody w innych pojemnikach i miskach to bardzo zły pomysł. Po pierwsze, niezwykle trudno dobrać odpowiednią wysokość ścianek, bo te gryzonie są małe, drobne i zwyczajnie nie sięgną do większości misek. Po drugie, taka miska jest niebezpieczna, bo chomik może do niej wpaść i się utopić, gdyż nie zdoła wyjść potem znów na stały ląd. Po trzecie, nawet jeśli wejdzie tam i sobie poradzi (postanowi na przykład popływać), namoczenie futerka może skutkować przeziębieniem albo nawet poważniejszymi chorobami. Dlatego koniecznie kupmy poidło.

Wybór poidła dla chomika

Najważniejsza jest wielkość, czyli jednocześnie pojemność poidła dla chomika. Im mniejsze, niż częściej należy wymieniać wodę. Oczywiście regularnie wymienianie płynu to bardzo rozsądny i mądry pomysł, ale zastanówmy się poważnie, czy będziemy o tym pamiętać. Jeśli mamy problemy z systematycznością, warto wziąć pod uwagę zakup większego poidła. Nie oznacza to oczywiście, że wodę możemy wymieniać raz na tydzień (dowiedz się jak prawidłowo dbać o chomika KLIK)! Zrobi się niesmaczna, a brudzące się ścianki wewnątrz produktu staną się idealnym miejscem dla bakterii. Duże poidło przydaje się, jeśli nasz zwierzak lubi pić często i dużo albo (ewentualnie) jeśli musimy zostawić go na dzień lub dwa samego. Jeśli natomiast chodzi o wygląd, większość poideł jest podobna. Możemy wybrać szklane lub plastikowe, z końcówką z metalu lub kolorową (uwaga, sprawdźmy, czy kolor nie odchodzi, na przykład kiedy zwierzak zeskrobuje go zębami). Poidło powinno być solidne, z nietoksycznych materiałów, odporne na chomicze zęby. I oczywiście dobrze przylegać do klatki i nie przeciekać. Zwróćmy też uwagę, czy na rurce nie ma żadnych nierówności ani ostrych krawędzi, które mogą skaleczyć pupila. W tym celu najlepiej będzie sprawdzić po prostu końcówkę palcem. Zawsze pamiętajmy też, żeby zamocować poidło na odpowiedniej wysokości, bo w przeciwnym wypadku chomik do niego nie dosięgnie albo będzie się bardzo męczył podczas picia.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu