poidelko dla chomika 938x535 - Wybieramy poidełko dla chomika

Wybieramy poidełko dla chomika

Każdy chomik potrzebuje codziennego dostępu do wody i pożywienia. Jednak nie każdy pojemnik na wodę nadaje się dla tych małych gryzoni. Wybór poidła to sprawa niezbyt skomplikowana, ale powinniśmy zdecydować z głową. Równie ważne jest odpowiednie zamocowanie poidła, żeby nie przeciekało, nie kapało i nie chybotało się na prętach klatki. Postawmy na praktyczność, użyteczność i przede wszystkim na bezpieczeństwo naszego zwierzaka.

Dwa rodzaje poideł dla chomików

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje poideł dla chomików. Pierwszy z nich jest przeznaczony do klatek (sprawdź, jak wybrać klatkę dla chomika KLIK), na które zazwyczaj mówi się akwarium. Takie poidło mocuje się od środka, bo inaczej się nie da – ścianki są gładkie i bez żadnych prętów. Wykorzystuje się w tym celu przyssawki albo zaczepy. Dlatego zewnętrzna powierzchnia produktu jest płaska i przeznaczona specjalnie do tego celu. Reszta poidła wygląda zasadniczo tak samo, jak druga, standardowa wersja do klatek z prętami. W tym drugim przypadku produkt zawiesza się na prętach klatki i mocuje, więc zazwyczaj jest okrągły, bez żadnych płaskich ścianek. Reszta poidła wygląda dosyć podobnie w obu przypadkach: jest zbiornik na wodę i rurka (taki ustnik z kulką), przez który chomik ciągnie wodę. Ważne jest, aby umieć przyczepić poidło w taki sposób, żeby nie odleciało od ścianki (a już szczególnie, żeby nie spadło na chomika!), nie przeciekało (trzeba dobrze dokręcić po napełnieniu) i oczywiście było drożne. W przeciwnym wypadku gryzoń nie da rady z niego korzystać. Dlatego niezbędne jest sprawdzenie produktu, nie tylko po każdym napełnieniu (wodę wymieniamy regularnie), ale też po zamocowaniu. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że nasz futrzasty maluch ma stały i bezpieczny dostęp do wody.

Jak dokładnie działa poidło dla chomika?

Działanie poidła dla chomika jest dosyć proste i opiera się przede wszystkim na prawach grawitacji. W rurce skierowanej do dołu jest kuleczka, która działa jako blokada przepływu wody, jak również kontroluje jej wyciekanie z poidełka. Chomik porusza językiem kulkę w rurce i tym samym powoduje, że woda zaczyna przeciekać między szparami. Dzięki temu może się napić. W dobrym poidle, które ma odpowiednie proporcje, jest dobrze przyczepione i wypoziomowane, kulka, po skończeniu przez zwierzaka picia, wraca na swoje miejsce i znów blokuje przepływ w rurce, więc woda nie kapie.

Dlaczego należy wybrać dla chomika poidło?

Wydawać by się mogło, że poidło nie należy do obowiązkowych produktów wyposażenia klatki. Nic bardziej mylnego. Podawanie chomikom wody w innych pojemnikach i miskach to bardzo zły pomysł. Po pierwsze, niezwykle trudno dobrać odpowiednią wysokość ścianek, bo te gryzonie są małe, drobne i zwyczajnie nie sięgną do większości misek. Po drugie, taka miska jest niebezpieczna, bo chomik może do niej wpaść i się utopić, gdyż nie zdoła wyjść potem znów na stały ląd. Po trzecie, nawet jeśli wejdzie tam i sobie poradzi (postanowi na przykład popływać), namoczenie futerka może skutkować przeziębieniem albo nawet poważniejszymi chorobami. Dlatego koniecznie kupmy poidło.

Wybór poidła dla chomika

Najważniejsza jest wielkość, czyli jednocześnie pojemność poidła dla chomika. Im mniejsze, niż częściej należy wymieniać wodę. Oczywiście regularnie wymienianie płynu to bardzo rozsądny i mądry pomysł, ale zastanówmy się poważnie, czy będziemy o tym pamiętać. Jeśli mamy problemy z systematycznością, warto wziąć pod uwagę zakup większego poidła. Nie oznacza to oczywiście, że wodę możemy wymieniać raz na tydzień (dowiedz się jak prawidłowo dbać o chomika KLIK)! Zrobi się niesmaczna, a brudzące się ścianki wewnątrz produktu staną się idealnym miejscem dla bakterii. Duże poidło przydaje się, jeśli nasz zwierzak lubi pić często i dużo albo (ewentualnie) jeśli musimy zostawić go na dzień lub dwa samego. Jeśli natomiast chodzi o wygląd, większość poideł jest podobna. Możemy wybrać szklane lub plastikowe, z końcówką z metalu lub kolorową (uwaga, sprawdźmy, czy kolor nie odchodzi, na przykład kiedy zwierzak zeskrobuje go zębami). Poidło powinno być solidne, z nietoksycznych materiałów, odporne na chomicze zęby. I oczywiście dobrze przylegać do klatki i nie przeciekać. Zwróćmy też uwagę, czy na rurce nie ma żadnych nierówności ani ostrych krawędzi, które mogą skaleczyć pupila. W tym celu najlepiej będzie sprawdzić po prostu końcówkę palcem. Zawsze pamiętajmy też, żeby zamocować poidło na odpowiedniej wysokości, bo w przeciwnym wypadku chomik do niego nie dosięgnie albo będzie się bardzo męczył podczas picia.

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu