Sklep online
Sklep online

Jak zorganizować w ogrodzie wybieg dla gryzonia?

Ciepłe, słoneczne dni zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu. Z dobrodziejstw przydomowego ogrodu mogą skorzystać także domowe gryzonie. By jednak obcowanie z naturą było dla naszych milusińskich bezpieczne, musimy przygotować dla nich odpowiednie miejsce do wypoczynku. Jak zorganizować w ogrodzie wybieg dla gryzoni? O czym pamiętać, by uchronić małych podopiecznych przed prażącym słońcem i atakami drapieżników?

Dlaczego warto zorganizować wybieg dla gryzoni w ogrodzie?

Wypoczynek w ogrodzie to doskonałe wzbogacenie życia gryzoni. Środowisko zewnętrzne daje naszym podopiecznym namiastkę wolności i stymuluje do naturalnych zachowań. W ogrodzie zwierzaki mają szansę pałaszować świeżą, odżywczą zieleninę czy kopać w podłożu. Większa przestrzeń skłania do aktywności fizycznej i pozwala rozładować energię. Spacery po podwórku mogą dostarczyć naszym podopiecznym wielu interesujących bodźców. Są świetnym sposobem na przełamanie nudy. Wpływają pozytywnie na samopoczucie małych pupili i zmniejszają ryzyko problemów behawioralnych wynikających z frustracji czy życia na niewielkiej przestrzeni. Plenerowe wycieczki mogą ponadto oddziaływać korzystnie na zdrowie gryzoni. Promienie słoneczne wspomagają syntezę witaminy D i chronią przed jej niedoborami. Wypoczynek na świeżym powietrzu jest polecany zwłaszcza dla świnek morskich.

By nasz pupil mógł czerpać frajdę z przebywania w ogrodzie, warto urządzić dla niego komfortowy wybieg. Da on zwierzakowi dużo swobody, a zarazem zapewni bezpieczeństwo i uniemożliwi ucieczkę.

Gdzie stworzyć wybieg dla gryzonia w ogrodzie?

Wybieg ogrodowy dla gryzonia powinien znajdować się w miejscu bezpiecznym, widocznym i zapewniającym optymalne warunki termiczne. Najlepiej stworzyć go na obszarze częściowo zacienionym, osłoniętym przed słońcem i wiatrem przez budynki czy wysokie drzewa. Idealną lokalizacją wybiegu dla gryzonia w ogrodzie będą miejsca położone od strony północnej lub wschodniej. Zagrodę dla pupila warto usytuować tak, by była dobrze widoczna z okna czy wypoczynkowej strefy ogrodu, gdzie spędzamy dużo czasu.

Wybieg dla gryzonia nie powinien znajdować się w pobliżu ogrodzenia – taka lokalizacja mogłaby bowiem przyciągać ciekawskie drapieżniki do naszego ogrodu. Nie najlepszym pomysłem jest też organizowanie go w pobliżu ulicy – roślinność może chłonąć zanieczyszczenia wytwarzane przez pojazdy.

Przygotowując wybieg dla gryzonia w ogrodzie, powinniśmy pomyśleć o odpowiednim podłożu i preferowanej przez zwierzaka roślinności. Kącik wypoczynkowy naszego pupila musi być usytuowany na suchym, dobrze przepuszczalnym podłożu. Amatorzy kopania z pewnością ucieszą się z piaszczystej nawierzchni. Większa powierzchnia wybiegu powinna być porośnięta roślinnością. Jako podstawę warto zastosować trawę. Można wzbogacić ją pachnącymi, jadalnymi chwastami czy ziołami. Z wybiegu trzeba wyeliminować wszelkie potencjalnie toksyczne rośliny. Do pielęgnacji roślinności nie należy używać żadnych sztucznych nawozów czy środków ochrony roślin – mogą stanowić one zagrożenie dla gryzonia skubiącego zieleninę.

↓ ZIOŁA I PRZYSMAKI DLA GRYZONI ↓

Jak urządzić wybieg dla gryzonia w ogrodzie?

Aby zapewnić małemu podopiecznemu komfort i bezpieczeństwo na wybiegu, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie kącika wypoczynkowego. Wybieg dla gryzonia warto ogrodzić gęstą siatką. By uchronić zwierzaka przed atakami ptaków drapieżnych, zagrodę należy zakryć siatką od góry. Przydatne może być zadaszenie części wybiegu. Istotne jest także zabezpieczenie przed podkopywaniem się zarówno przez naszego podopiecznego, jak i inne zwierzaki. Aby temu zapobiegać, można wkopać siatkę w ziemię na głębokość około 20 cm. Wybierając zagrodę dla gryzonia, powinniśmy zwrócić uwagę na jej solidność. Upewnijmy się, że jest odpowiednio wyprofilowana, szczelna i odporna na deszcz.

Wybieg dla gryzonia musi być na tyle duży, by zwierzak mógł po nim swobodnie pospacerować. W zagrodzie powinno być dość miejsca na podstawowe akcesoria naszego podopiecznego. Nie może tam zabraknąć zadaszonego domku dla gryzonia, w którym nasz będzie mógł ukryć się przed deszczem czy prażącym słońcem. Przydadzą się też platformy widokowe, kryjówki czy akcesoria wypoczynkowe. Pamiętajmy również o zapewnieniu zwierzakowi na wybiegu stałego dostępu do czystej wody.

↓ DOMKI DLA GRYZONI ↓

Jak przygotować gryzonia do wyjścia na wybieg?

Jeśli nasz gryzoń nie miał jeszcze okazji korzystać z uroków ogrodu, musimy starannie przygotować go do pierwszego wyjścia na zewnątrz. Na wybieg nie należy wypuszczać bardzo młodych lub chorych zwierzaków – są one wrażliwe na zmiany warunków środowiskowych. Wypoczynek w ogrodzie w przypadku większości małych ssaków możliwy jest jedynie wiosną i latem, gdy temperatura na wybiegu nie przekracza 25 ℃. Należy zrezygnować z wpuszczania zwierzaka do zagrody w czasie upałów oraz deszczowych i wietrznych dni. Zanim zabierzemy pupila na wybieg, upewnijmy się, że trawa jest sucha – wilgotna zielonka może spowodować problemy ze strony przewodu pokarmowego. Po każdej wizycie w zagrodzie należy oczyścić teren z odchodów zwierzaka. Dobrym rozwiązaniem może okazać się okresowe zmienianie lokalizacji wybiegu w zależności od dostępności atrakcyjnej roślinności czy warunków oświetleniowych i termicznych.

Aklimatyzacja gryzonia do przebywania w ogrodzie powinna przebiegać stopniowo. Jeszcze przed pierwszymi spacerami, warto nieco zmodyfikować dietę pupila. Do jego menu należy wprowadzić więcej świeżego pokarmu soczystego. Pozwoli to uniknąć dolegliwości trawiennych spowodowanych spożywaniem trawy. Pierwsze wizyty w ogrodzie powinny być krótkie i ściśle nadzorowane. Jeśli na dworze panuje wysoka temperatura, najlepiej wypuszczać pupila na wybieg przed południem lub wieczorem. Stopniowo można wydłużać czas, jaki zwierzak spędza na zewnątrz. Zawsze należy jednak kontrolować poczynania podopiecznego i zwracać uwagę na jego samopoczucie. Nie pozostawiajmy na wiele godzin milusińskiego samego w ogrodzie. Nawet najlepsze zabezpieczenia nie zastąpią naszej czujności.

↓ ZAGRODA DLA GRYZONI ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © Africa Studio — istockphoto.com

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Klatka dla świnki morskiej

Świnki morskie to nad wyraz spokojne gryzonie. Niemniej jednak, podobnie jak każdy inny zwierzak, potrzebują one swojego miejsca, w którym mogłyby zamieszkać (przeczytaj więcej o tym, jak przygotować się do...

Czytaj więcej
Paśnik dla gryzoni i królików

Króliki i gryzonie to jednie z najbardziej lubianych zwierząt domowych. Są przyjazne, towarzyskie, a opieka nad nimi nie sprawia większych problemów. Pamiętajmy jednak, że nawet tak drobne stworzenia mają swoje...

Czytaj więcej
Jaki wybrać transporter dla szczura?

Transporter dla gryzonia to coś, co zawsze warto mieć w zanadrzu. Zwierzaków tak małych i delikatnych jak szczury nie powinno się przenosić w rękach czy tekturowych pudłach. Niezależnie od tego...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram