{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Witamina C w diecie świnek morskich

Niedobór witaminy C i związane z tym schorzenia to niestety częsta przypadłość pośród świnek morskich. Zwierzaki te, podobnie jak ludzie, nie potrafią same syntezować kwasu askorbinowego, więc muszą pobierać go z pokarmu. Jak rozpoznać objawy niedoboru witaminy C u świnek morskich i zapobiec ewentualnym powikłaniom?

Niedobór witaminy C u świnki morskiej: przyczyny

Świnka morska jest jednym ze ssaków, które nie potrafią samodzielnie syntezować witaminy C. Ich organizm nie wytwarza enzymu zwanego oksydazą L-gulonolaktonową, bez którego nie może zajść proces przemiany glukozy w kwas askorbinowy. Dlatego właśnie świnka morska musi pobierać witaminę C wraz z pokarmem.

Problem w tym, że gryzoń potrzebuje dość pokaźnej porcji witaminy, aby jego organizm mógł w pełni prawidłowo funkcjonować. Szacuje się, że dawka witaminy C dla zdrowej, dorosłej świnki morskiej powinna wynosić około 10-20mg na 1 kg masy ciała. Jeśli zwierzak choruje, dawkę tę należy zwiększyć nawet dwukrotnie. Mało urozmaicona dieta nie zawsze pokrywa to zapotrzebowanie, a niedobór witaminy C szybko skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi.

Skutki niedoboru witaminy C u świnki morskiej

Jednym z najpoważniejszych następstw niedoboru witaminy C w organizmie świnki morskiej jest szkorbut. Na chorobę tę zapadają również ludzie, a niegdyś kojarzono ją głównie z żeglarzami, którzy ze względu na swój specyficzny tryb życia zapadali na nią najczęściej. Brak dostępu do świeżych warzyw i owoców, będących źródłem witaminy C, wywoływał u nich szkorbut. Podobnie jest w przypadku świnek morskich.

↓ Witaminy dla świnek morskich ↓

Powikłania związane z niedoborem witaminy C pojawiają się stopniowo. Jednymi z pierwszych objawów niedoboru witaminy C u świnki morskiej są:

 • brak apetytu i utrata wagi,
 • zmiana barwy zębów – przyciemnione górne siekacze,
 • krwawienie i stany zapalne dziąseł,
 • osłabienie i wypadanie zębów,
 • nadmierne ślinienie,
 • niska odporność,
 • matowienie i nadmierne wypadanie sierści,
 • opóźnione gojenie się ran,
 • niedowład łap, kulawizna, sztywność stawów i brak koordynacji ruchowej,
 • skurcze mięśni pyska,
 • krwawienia wewnętrzne, zwłaszcza wokół stawów.

Niedobór witaminy C u świnki morskiej: jak temu zapobiec?

Aby uchronić świnkę morską przed szkorbutem i innymi skutkami awitaminozy, musimy przede wszystkim zadbać o jej dietę. Organizm zwierzaka najlepiej przyswaja witaminy w ich naturalnej postaci, to znaczy w formie odpowiednich warzyw oraz owoców. Odpowiednio zbilansowana i urozmaicona dieta powinna w pełni pokryć zapotrzebowanie świnki na witaminę C oraz wszystkie pozostałe substancje odżywcze. Co powinno wchodzić w skład jadłospisu świnki morskiej?

 • siano – to podstawowy pokarm gryzonia, który powinie stanowić około 70% dziennej dawki pożywienia,
 • karma dla świnki morskiej – w sklepach zoologicznych można znaleźć specjalne pokarmy opracowane z myślą o świnkach morskich. Zawierają wiele cennych składników, dobranych tak, aby zaspokoić większość potrzeb żywieniowych gryzonia,
 • warzywa – źródłem witaminy C będą między innymi szpinak, pietruszka, buraki, kapusta oraz endywia,
 • owoce – z ich ilością nie należy przesadzać, ale świetnie sprawdzą się, jako okazjonalny dodatek do diety świnki morskiej.

Suplementy z witaminą C dla świnki morskiej

Zdrowe świnki morskie, których dieta bogata jest w produkty będące źródłem witamin, zwykle nie potrzebują żadnych dodatkowych suplementów. Jeśli jednak zauważymy jakiekolwiek objawy, mogące świadczące o awitaminozie powinniśmy czym prędzej odwiedzić weterynarza. Gdy uda się potwierdzić diagnozę, lekarz powinien wprowadzić właściwe suplementy do diety świnki morskiej. Weterynarz powinien też zalecić określoną dawkę i wyznaczyć czas trwania kuracji.

 W sklepach zoologicznych dostępne są gotowe preparaty z witaminą C dla świnek morskich. Mogą mieć formę tabletek smakowych lub zawiesin przeznaczonych do wymieszania z pokarmem. Jeśli pupil niechętnie je karmę z dodatkiem witamin, możemy użyć plastikowej strzykawki lub kroplomierza i za jego pomocą wprowadzić preparat do pyszczka pupila.

↓ Pokarm dla świnki morskiej ↓

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu