Wiosenne porządki w akwarium

Wiosenne porządki w akwarium

Nadeszła wiosna i wiosenne porządki. Gruntownego sprzątania może wymagać nie tylko mieszkanie, ale nasze akwarium. Zapewne przydałoby się dokładnie odmulić dno, przerzedzić i przyciąć rośliny, a może zmienić dekorację, nadając zbiornikowi nowy wygląd.

Początkującym akwarystom może wydawać się, że takie generalne porządki w akwarium są bardzo skomplikowane i czasochłonne, że trzeba odłowić rybki i całkowicie opróżnić zbiornik, ale tak nie jest. Przede wszystkim wcale nie trzeba urządzać akwarium od nowa. Owszem można, ale niszczymy wówczas całkowicie florę bakteryjną, która odpowiedzialna jest za utrzymanie równowagi biologicznej, dlatego lepiej tego nie robić.

Trochę czasu, nieco pracy i nasze akwarium całkowicie nowego wyrazu. Do jego wysprzątania przydadzą nam się: skrobak, odmulacz, czyste nożyczki, nowe wkłady do filtra, mała szczotka, czysta ściereczka, miska, wiaderko i ewentualnie siatka do połowu ryb oraz nowe dekoracje.

Odławiamy nadmiar ryb

Jeśli w naszym akwarium trzymamy rybki żyworodne, np. gupiki, wielce prawdopodobnym jest, że mogły się nadmiernie przez zimę rozmnożyć. W takiej sytuacji część z nich warto byłoby odłowić i komuś podarować.

Czyścimy szyby

Generalne porządki w naszym akwarium zaczynamy od wyczyszczenia szyb, na których osadza się brud, kamień i glony. Do ich usuwania najlepiej używać czyścików, które można kupić w sklepie zoologicznym. Znajdziemy ich kilka rodzajów, od żyletek zamocowanych w specjalnych uchwytach po czyściki magnetyczne.

Najwygodniejsze w użyciu wydają się być czyściki magnetyczne, szczególnie, że nie trzeba moczyć rąk. Całkiem dobrze usuwają one osad i glony, ale ze bardziej „upartymi” zabrudzeniami mogą sobie już nie poradzić. Będziemy musieli więc użyć innych skrobaczek, może nawet tych z żyletką.

Z zewnątrz szyby możemy wymyć gąbką lub szmatką.

Czyścimy i ewentualnie wymieniamy dekoracje

Kiedy szyby w naszym akwarium lśnią już czystością, możemy zabrać się za dekoracje. Wyjmujemy je ze zbiornika i przekładamy do miski. Kamienie, skałki i korzenie można wyszorować małą, twardą szczotką. Delikatniejsze elementy dekoracyjne, na przykład różnego rodzaju figurki, lepiej umyć gąbką lub szmatką. Wszystkie dekoracje czyścimy ciepłą wodą bez żadnych środków myjących, które są dla ryb szkodliwe.

Jeśli z okazji nadejścia wiosny postanowiliśmy zmienić wystrój naszego akwarium, stare dekoracje mogą powędrować do kosza. Albo możemy je wyczyścić i schować – kto wie, może kiedyś się jeszcze przydadzą.

Usuwamy muł z dna

Kolejną czynnością jest dokładne usuniecie mułu z dna akwarium przy pomocy odmulacza. Na rynku zoologicznym dostępne są różne modele tych urządzeń, w tym na baterie, wszystkie jednak działają na tej samej zasadzie: zasysają muł razem z wodą. Zależnie od modelu, woda z mulem trafia do wiaderka lub brud zostaje na sitku, a woda wraca do zbiornika.

Najczęściej używamy odmulaczy, które zaciągają wodę z mułem do wiaderka. Oznacza to, konieczność uzupełnienia wody w akwarium. Nie jest to jednak problemem, ponieważ i tak podczas czyszczenia to robimy, by rozrzedzić nagromadzone związki azotowe i inne.

Zalegający na dnie muł trzeba usunąć bardzo dokładnie, ponieważ podczas zachodzących w nim procesów przemiany materii powstają szkodliwe związki chemiczne. Najwięcej mułu gromadzi się pod dekoracjami, dlatego miejsca, w których stały czyścimy najbardziej starannie.

Przycinamy rośliny

Jeśli dawno już nie przycinaliśmy roślin w naszym akwarium, będziemy musieli zrobić to teraz. Zapewne przez zimę bardzo się rozrosły, a to ani nie wygląda zbyt ładnie, ani nie służy samym roślinom. W pierwszej kolejności usuwamy gnijące liście i całe rośliny, które wyglądają na chore.

Myjemy filtry i inne urządzenia techniczne

W następnej kolejności zabieramy się za umycie grzałki, filtru, termometru, itd. Najwięcej uwagi poświęcamy oczywiście filtrowi, ponieważ to on odpowiada za jakość wody w naszym akwarium. Sposób czyszczenia filtra zależy zastosowanych w nim wkładów filtracyjnych. Przy prawidłowym użytkowaniu wymienić będzie trzeba jedynie wkłady chemiczne oraz wkłady z maty lub waty perlonowej. Gąbki dokładnie płuczemy w wodzie, którą spuściliśmy z akwarium przy odmulaniu. Wkładów biologicznych natomiast nie ruszamy.

Niektórzy akwaryści są zdania, że nie przy tak gruntownych porządkach, jakie właśnie robimy, z czyszczeniem filtra warto zaczekać przynajmniej dwa tygodnie. Chodzi o to, że zabiliśmy już sporo pożytecznych bakterii, które znajdowały się na kamieniach i innych elementach dekoracji oraz w wodzie i w żwirze, więc lepiej nie niszczyć jeszcze tych, które żyją w filtrze. Trzeba zaczekać, aż flora bakteryjna w zbiorniku się zregeneruje.

Czyścimy pokrywę akwarium

Ostatnim etapem wiosennych porządków w akwarium jest umycie pokrywy i wstawienie wymiana świetlówek, jeśli dawno tego nie robiliśmy. Pamiętajmy, by do mycia nie używać środków chemicznych, tylko czystej wody. Kamień, który mógł się osadzić wewnątrz pokrywy najlepiej usuwać przy pomocy zwykłego octu.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu