Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Nadeszła wiosna i wiosenne porządki. Gruntownego sprzątania może wymagać nie tylko mieszkanie, ale nasze akwarium. Zapewne przydałoby się dokładnie odmulić dno, przerzedzić i przyciąć rośliny, a może zmienić dekorację, nadając zbiornikowi nowy wygląd.
Początkującym akwarystom może wydawać się, że takie generalne porządki w akwarium są bardzo skomplikowane i czasochłonne, że trzeba odłowić rybki i całkowicie opróżnić zbiornik, ale tak nie jest. Przede wszystkim wcale nie trzeba urządzać akwarium od nowa. Owszem można, ale niszczymy wówczas całkowicie florę bakteryjną, która odpowiedzialna jest za utrzymanie równowagi biologicznej, dlatego lepiej tego nie robić.
Trochę czasu, nieco pracy i nasze akwarium całkowicie nowego wyrazu. Do jego wysprzątania przydadzą nam się: skrobak, odmulacz, czyste nożyczki, nowe wkłady do filtra, mała szczotka, czysta ściereczka, miska, wiaderko i ewentualnie siatka do połowu ryb oraz nowe dekoracje.
Jeśli w naszym akwarium trzymamy rybki żyworodne, np. gupiki, wielce prawdopodobnym jest, że mogły się nadmiernie przez zimę rozmnożyć. W takiej sytuacji część z nich warto byłoby odłowić i komuś podarować.
Generalne porządki w naszym akwarium zaczynamy od wyczyszczenia szyb, na których osadza się brud, kamień i glony. Do ich usuwania najlepiej używać czyścików, które można kupić w sklepie zoologicznym. Znajdziemy ich kilka rodzajów, od żyletek zamocowanych w specjalnych uchwytach po czyściki magnetyczne.
Najwygodniejsze w użyciu wydają się być czyściki magnetyczne, szczególnie, że nie trzeba moczyć rąk. Całkiem dobrze usuwają one osad i glony, ale ze bardziej „upartymi” zabrudzeniami mogą sobie już nie poradzić. Będziemy musieli więc użyć innych skrobaczek, może nawet tych z żyletką.
Z zewnątrz szyby możemy wymyć gąbką lub szmatką.
Kiedy szyby w naszym akwarium lśnią już czystością, możemy zabrać się za dekoracje. Wyjmujemy je ze zbiornika i przekładamy do miski. Kamienie, skałki i korzenie można wyszorować małą, twardą szczotką. Delikatniejsze elementy dekoracyjne, na przykład różnego rodzaju figurki, lepiej umyć gąbką lub szmatką. Wszystkie dekoracje czyścimy ciepłą wodą bez żadnych środków myjących, które są dla ryb szkodliwe.
Jeśli z okazji nadejścia wiosny postanowiliśmy zmienić wystrój naszego akwarium, stare dekoracje mogą powędrować do kosza. Albo możemy je wyczyścić i schować – kto wie, może kiedyś się jeszcze przydadzą.
Kolejną czynnością jest dokładne usuniecie mułu z dna akwarium przy pomocy odmulacza. Na rynku zoologicznym dostępne są różne modele tych urządzeń, w tym na baterie, wszystkie jednak działają na tej samej zasadzie: zasysają muł razem z wodą. Zależnie od modelu, woda z mulem trafia do wiaderka lub brud zostaje na sitku, a woda wraca do zbiornika.
Najczęściej używamy odmulaczy, które zaciągają wodę z mułem do wiaderka. Oznacza to, konieczność uzupełnienia wody w akwarium. Nie jest to jednak problemem, ponieważ i tak podczas czyszczenia to robimy, by rozrzedzić nagromadzone związki azotowe i inne.
Zalegający na dnie muł trzeba usunąć bardzo dokładnie, ponieważ podczas zachodzących w nim procesów przemiany materii powstają szkodliwe związki chemiczne. Najwięcej mułu gromadzi się pod dekoracjami, dlatego miejsca, w których stały czyścimy najbardziej starannie.
Jeśli dawno już nie przycinaliśmy roślin w naszym akwarium, będziemy musieli zrobić to teraz. Zapewne przez zimę bardzo się rozrosły, a to ani nie wygląda zbyt ładnie, ani nie służy samym roślinom. W pierwszej kolejności usuwamy gnijące liście i całe rośliny, które wyglądają na chore.
W następnej kolejności zabieramy się za umycie grzałki, filtru, termometru, itd. Najwięcej uwagi poświęcamy oczywiście filtrowi, ponieważ to on odpowiada za jakość wody w naszym akwarium. Sposób czyszczenia filtra zależy zastosowanych w nim wkładów filtracyjnych. Przy prawidłowym użytkowaniu wymienić będzie trzeba jedynie wkłady chemiczne oraz wkłady z maty lub waty perlonowej. Gąbki dokładnie płuczemy w wodzie, którą spuściliśmy z akwarium przy odmulaniu. Wkładów biologicznych natomiast nie ruszamy.
Niektórzy akwaryści są zdania, że nie przy tak gruntownych porządkach, jakie właśnie robimy, z czyszczeniem filtra warto zaczekać przynajmniej dwa tygodnie. Chodzi o to, że zabiliśmy już sporo pożytecznych bakterii, które znajdowały się na kamieniach i innych elementach dekoracji oraz w wodzie i w żwirze, więc lepiej nie niszczyć jeszcze tych, które żyją w filtrze. Trzeba zaczekać, aż flora bakteryjna w zbiorniku się zregeneruje.
Ostatnim etapem wiosennych porządków w akwarium jest umycie pokrywy i wstawienie wymiana świetlówek, jeśli dawno tego nie robiliśmy. Pamiętajmy, by do mycia nie używać środków chemicznych, tylko czystej wody. Kamień, który mógł się osadzić wewnątrz pokrywy najlepiej usuwać przy pomocy zwykłego octu.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Aby nasze akwarium funkcjonowało jak należy, musimy zaopatrzyć je w niezbędne wyposażenie. W przeciwnym razie mieszkańcy zbiornika, czyli przede wszystkim ryby, ale też rośliny nie będą miały prawidłowych warunków rozwoju....
Tło, które montuje się na tylnej szybie akwarium jest niezbędne. A to przynajmniej z trzech powodów. Przede wszystkim daje rybom poczucie bezpieczeństwa, szczególne gatunkom, które najchętniej przebywają blisko brzegu. Ponadto...
Filtracja biologiczna jest bardzo ważnym elementem procesu oczyszczania wody w akwarium. Dzięki niej szkodliwe związki przemiany materii, wydalane ryby i powstające podczas rozkładu materii organicznej, zostają przekształcone w nieszkodliwe i...