Waleriana dla kota

Waleriana dla kota

Nasz mruczek jest poddenerwowany zmianami zachodzącymi wokół? Nie może odnaleźć się w nowym otoczeniu? A może potrzebuje chwili błogiego relaksu? Pomóc może mu waleriana. Ta niezwykła roślina potrafi nie tylko ukoić kocie nerwy, ale również wprawić mruczki w stan euforii.

Zioła dla kota

Czym jest waleriana?

Waleriana to potoczna nazwa kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis) – popularnej rośliny leczniczej stosowanej u ludzi w terapii nerwicy, stanów napięcia nerwowego, bezsenności, nadpobudliwości. Surowcem leczniczym pozyskiwanym z rośliny jest korzeń. Zawiera on liczne substancje aktywne (m.in. walepotriaty, alkaloidy, kwas walerianowy, waleranon, flawonoidy) wpływające na pracę układu nerwowego. Waleriana ma działanie uspokajające, wyciszające i nasenne.

Waleriana jako koci afrodyzjak

Waleriana jest rośliną uwielbianą przez mruczki. Stanowi dla kotów swoisty afrodyzjak. Wydzielany przez nią słodki, miodowy zapach jest dla futrzaków szczególnie atrakcyjny. Waleriana jednak nie tylko silnie przyciąga koty, ale również potrafi wywołać u nich stan przyjemnej ekscytacji, podobny do tego, jaki występuje przy kontakcie z kocimiętką. Pod wpływem waleriany kot może zacząć tarzać się po podłodze, biegać, skakać, miauczeć, mruczeć, ślinić się. Stan euforii zwykle trwa około 10 minut. Potem futrzaki bez problemu wracają do równowagi i przez pewien czas nie wykazują zainteresowania rośliną. Nie wszystkie mruczki reagują jednak w taki sposób na walerianę. Reakcję ekscytacji obserwuje się u około 50% kotów [1]. Zdarza się, że waleriana jest atrakcyjna dla tych kotów, które są odporne na działanie kocimiętki.

Za szczególne oddziaływanie waleriany na koty odpowiada prawdopodobnie aktynidyna (enzym). Substancja ta może naśladować działanie feromonów – wpływać na receptory węchowe i zmieniać aktywność rejonów mózgu zaangażowanych w odczuwanie emocji. Waleriana nie powoduje jednak żadnych trwałych zmian w zachowaniu mruczków – działa wyłącznie poprzez receptory. Można więc stosować ją bez obaw o zdrowie zwierzaków.

Uspokajające działanie waleriany

Choć waleriana może wywołać u kotów euforię, stosowana jest również jako łagodny środek uspokajający i relaksujący. Znajdujące się w niej związki powodują wzrost stężenia GABA – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za zmniejszanie pobudliwości nerwowej i hamowanie reakcji na bodźce. Waleriana może więc pomóc mruczkom, które odczuwają silny niepokój i lęk, są nadmiernie pobudzone czy mają problemy z zasypianiem. Waleriana dla kota jest szczególnie zalecane w przypadku zmian otoczenia (przeprowadzki, przemeblowania, wyjazdu, pobytu w hotelu, izolacji od opiekunów, ograniczenia dostępu do ogrodu mruczkowi wychodzącemu), stresujących sytuacji (wprowadzenia do domu nowego zwierzaka, narodzin dziecka, pokazu fajerwerków, leczenia i rekonwalescencji po wypadku czy chorobie), problemów behawioralnych wynikających z nadpobudliwości lub lęku (np. intensywnego znakowania terenu moczem lub pazurami, brudzenia poza kuwetą, agresji, zachowań kompulsywnych).

Jak wykorzystać walerianę dla kota?

Waleriana dla kota dostępna jest w różnych formach np.: sprayów, obroży adaptacyjnych, przysmaków relaksacyjnych, suplementów diety.

Środki z walerianą stosowane wewnętrznie mają jedynie działanie uspokajające. Można podawać je zarówno w celach terapeutycznych (kotom zmagającym się z napięciem nerwowym), jak i profilaktycznych (aby ułatwić mruczkom adaptację do zmian). Warto pamiętać, że u futrzaków nie należy nigdy stosować preparatów przeznaczonych dla ludzi – powstają na bazie alkoholu, a ich stężenie nie jest odpowiednie dla zwierzaków.

Spraye z walerianą mogą nie tylko ukoić kocie nerwy, ale też zachęcić mruczka do badania nowych obiektów, zabawy czy eksploracji otoczenia. Działają jako atraktanty – przyciągające uwagę futrzaków. Warto spryskać nimi np.: nowe legowiska, drapaki, meble, pomieszczenia po gruntownym remoncie, samochód i transporter przed podróżą do weterynarza. Zapach waleriany może również zachęcić mruczka do zabawy zabawką, która przestała już budzić jego zainteresowanie.

Jeśli nasz pupil nie ma ostatnio ochoty na harce, warto zakupić lub samodzielnie wykonać dla niego zabawki z suszem z waleriany. Saszetki z kozłkiem lekarskim możemy ponadto umieścić w domowych zakamarkach czy pudełkach, by skłonić zwierzaka do aktywności i ekscytujących poszukiwań.

Jeżeli waleriana wywołuje u naszego mruczka pozytywne emocje, powinniśmy stosować ją jako wzbogacenie środowiskowe. Warto po nią sięgać, gdy zwierzak wydaje się znudzony czy przygnębiony, a wokół brakuje innych atrakcji.

Waleriana sprawdzi się doskonale także w przydomowym ogrodzie. Zasadźmy ją razem z kocimiętką w strefie przeznaczonej dla naszego mruczka, aby zachęcić go do przebywania na wyznaczonym, bezpiecznym terenie. Dzięki temu wypoczynek na świeży powietrzu z pewnością stanie się dla futrzaka znacznie przyjemniejszy.

↓ PREPARATY Z WALERIANĄ DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Źródła:
[1] https://bmcvetres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12917-017-0987-6
Zdjęcie: © Lightspruch – istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu