Twardość wody w akwarium

Twardość wody w akwarium

Parametry wody mają istotny wpływ na samopoczucie ryb i kondycję roślin znajdujących się w akwarium. Do prawidłowego funkcjonowania zbiornika niezbędne jest utrzymanie ich na optymalnym, stabilnym poziomie, zapewniającym równowagę biologiczną. Jednym z najważniejszych parametrów jest twardość wody w akwarium. Jakie znaczenie ma dla mieszkańców zbiornika? W jaki sposób można ją regulować?

Co oznacza twardość wody w akwarium?

Całkowita (ogólna) twardość wody określa zawartość w niej wszystkich kationów metali dwuwartościowych. Wśród nich przeważają jony wapnia i magnezu. Twardość ogólna w akwarystyce oznaczana jest symbolem GH i wyrażana w stopniach niemieckich (°n, dGH, °d).

Na twardość całkowitą składa się twardość węglanowa (przemijająca) i niewęglanowa (nieprzemijająca, trwała). Twardość węglanowa (oznaczana symbolem KH) spowodowana jest obecnością w wodzie wodorowęglanów wapnia i magnezu. Ze względu na nietrwałość termiczną wodorowęglanów zanika pod wpływem gotowania wody. Twardość niewęglanowa odpowiada natomiast zawartości w wodzie siarczanów, chlorków, azotanów i innych soli wapnia czy magnezu. Nie ulega ona obniżeniu na skutek gotowania wody.

Skala twardości wody w akwarium

Ze względu na ogólną twardość wodę można zaklasyfikować do jednej z pięciu kategorii:

1. Bardzo miękka – 0-4°n (do 100 mg CaCO3/l)
2. Miękka – 4-8°n (100-200 mg CaCO3/l)
3. Średnio twarda – 8-12°n (200-350 mg CaCO3/l)
4. Twarda – 12-30°n (350-550 mg CaCo3/l)
5. Bardzo twarda – powyżej 30°n (powyżej 550 mg CaCO3/l).

Jak twardość wody w akwarium wpływa na ryby i rośliny?

Twardość wody kształtuje warunki życia ryb i roślin akwariowych. Jest ona ściśle związana z innymi parametrami, m.in. odczynem. Wodorowęglany pełnią w akwarium funkcję buforów i umożliwiają utrzymanie pH na stałym poziomie. Są też źródłem dwutlenku węgla dla roślin. Odpowiednia twardość wody ma ponadto duże znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia ryb. W twardej wodzie szybciej rozwijają się bakterie chorobotwórcze, wywołujące u ryb niebezpieczne problemy zdrowotne. W takich warunkach wielu mieszkańców zbiorników akwariowych nie czuje się komfortowo, niechętnie się porusza i nie przystępuje do tarła. Twarda woda często wpływa destrukcyjnie również na rośliny. Osadzający się na nich „kamień” uniemożliwia im pobieranie soli mineralnych i przeprowadzanie fotosyntezy. Osad widoczny jest także na szybach czy dekoracjach i wyraźnie obniża estetykę zbiornika.

Choć wiele ryb i roślin ma dość szerokie zdolności adaptacyjne, uważa się, że w typowych akwariach wielogatunkowych ogólna twardość wody nie powinna przekraczać 12°n, a twardość węglanowa – 7°n. Zawsze jednak warto upewnić się, jakie parametry preferują nasi podopieczni i dostosować je do ich potrzeb.

Jak regulować twardość wody w akwarium?

Twardość wody w akwarium powinna być stale monitorowana. Najlepiej kontrolować jej wartość za pomocą specjalnych testów akwariowych. Pomiaru warto dokonywać przynajmniej raz w miesiącu. Co jednak zrobić, jeśli twardość wody jest daleka od optymalnej? Woda kranowa często nie spełnia wymagań ryb i roślin. Na ogół jest zbyt twarda. Warto zatem przed dodaniem jej do zbiornika zmodyfikować jej parametry. W tym celu dobrze sprawdzą się gotowe preparaty akwarystyczne do obniżania/podwyższania GH i KH.

Aby zmiękczyć wodę w akwarium, można przepuścić ją przez filtr odwróconej osmozy lub żywice anionitowe i kationitowe. Innym sposobem jest wykorzystanie wody destylowanej. Aby zmniejszyć twardość węglanową, wystarczy przegotować wodę przed dodaniem do akwarium.

Nieco rzadziej akwaryści zmagają się ze zbyt niską twardością wody. W takim przypadku najlepiej umieścić w zbiorniku wapienne dekoracje, np. muszle, skałki. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też przefiltrowanie wody przez materiał zawierający wapń.

Warto pamiętać, że gwałtowne zmiany parametrów wody nie służą pływającym zwierzakom. Jeśli musimy znacznie zmodyfikować twardość wody w akwarium, róbmy to stopniowo i powoli, by nasi podopieczni mieli czas na przyzwyczajenie się do zmian zachodzących w zbiorniku.

↓ PREPARAT DO OBNIŻANIA TWARDOŚCI WODY W AKWARIUM ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Andrey Armyagov — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu