Sklep online
Sklep online

Twardość wody w akwarium

Parametry wody mają istotny wpływ na samopoczucie ryb i kondycję roślin znajdujących się w akwarium. Do prawidłowego funkcjonowania zbiornika niezbędne jest utrzymanie ich na optymalnym, stabilnym poziomie, zapewniającym równowagę biologiczną. Jednym z najważniejszych parametrów jest twardość wody w akwarium. Jakie znaczenie ma dla mieszkańców zbiornika? W jaki sposób można ją regulować?

Co oznacza twardość wody w akwarium?

Całkowita (ogólna) twardość wody określa zawartość w niej wszystkich kationów metali dwuwartościowych. Wśród nich przeważają jony wapnia i magnezu. Twardość ogólna w akwarystyce oznaczana jest symbolem GH i wyrażana w stopniach niemieckich (°n, dGH, °d).

Na twardość całkowitą składa się twardość węglanowa (przemijająca) i niewęglanowa (nieprzemijająca, trwała). Twardość węglanowa (oznaczana symbolem KH) spowodowana jest obecnością w wodzie wodorowęglanów wapnia i magnezu. Ze względu na nietrwałość termiczną wodorowęglanów zanika pod wpływem gotowania wody. Twardość niewęglanowa odpowiada natomiast zawartości w wodzie siarczanów, chlorków, azotanów i innych soli wapnia czy magnezu. Nie ulega ona obniżeniu na skutek gotowania wody.

Skala twardości wody w akwarium

Ze względu na ogólną twardość wodę można zaklasyfikować do jednej z pięciu kategorii:

1. Bardzo miękka – 0-4°n (do 100 mg CaCO3/l)
2. Miękka – 4-8°n (100-200 mg CaCO3/l)
3. Średnio twarda – 8-12°n (200-350 mg CaCO3/l)
4. Twarda – 12-30°n (350-550 mg CaCo3/l)
5. Bardzo twarda – powyżej 30°n (powyżej 550 mg CaCO3/l).

Jak twardość wody w akwarium wpływa na ryby i rośliny?

Twardość wody kształtuje warunki życia ryb i roślin akwariowych. Jest ona ściśle związana z innymi parametrami, m.in. odczynem. Wodorowęglany pełnią w akwarium funkcję buforów i umożliwiają utrzymanie pH na stałym poziomie. Są też źródłem dwutlenku węgla dla roślin. Odpowiednia twardość wody ma ponadto duże znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia ryb. W twardej wodzie szybciej rozwijają się bakterie chorobotwórcze, wywołujące u ryb niebezpieczne problemy zdrowotne. W takich warunkach wielu mieszkańców zbiorników akwariowych nie czuje się komfortowo, niechętnie się porusza i nie przystępuje do tarła. Twarda woda często wpływa destrukcyjnie również na rośliny. Osadzający się na nich „kamień” uniemożliwia im pobieranie soli mineralnych i przeprowadzanie fotosyntezy. Osad widoczny jest także na szybach czy dekoracjach i wyraźnie obniża estetykę zbiornika.

Choć wiele ryb i roślin ma dość szerokie zdolności adaptacyjne, uważa się, że w typowych akwariach wielogatunkowych ogólna twardość wody nie powinna przekraczać 12°n, a twardość węglanowa – 7°n. Zawsze jednak warto upewnić się, jakie parametry preferują nasi podopieczni i dostosować je do ich potrzeb.

Jak regulować twardość wody w akwarium?

Twardość wody w akwarium powinna być stale monitorowana. Najlepiej kontrolować jej wartość za pomocą specjalnych testów akwariowych. Pomiaru warto dokonywać przynajmniej raz w miesiącu. Co jednak zrobić, jeśli twardość wody jest daleka od optymalnej? Woda kranowa często nie spełnia wymagań ryb i roślin. Na ogół jest zbyt twarda. Warto zatem przed dodaniem jej do zbiornika zmodyfikować jej parametry. W tym celu dobrze sprawdzą się gotowe preparaty akwarystyczne do obniżania/podwyższania GH i KH.

Aby zmiękczyć wodę w akwarium, można przepuścić ją przez filtr odwróconej osmozy lub żywice anionitowe i kationitowe. Innym sposobem jest wykorzystanie wody destylowanej. Aby zmniejszyć twardość węglanową, wystarczy przegotować wodę przed dodaniem do akwarium.

Nieco rzadziej akwaryści zmagają się ze zbyt niską twardością wody. W takim przypadku najlepiej umieścić w zbiorniku wapienne dekoracje, np. muszle, skałki. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też przefiltrowanie wody przez materiał zawierający wapń.

Warto pamiętać, że gwałtowne zmiany parametrów wody nie służą pływającym zwierzakom. Jeśli musimy znacznie zmodyfikować twardość wody w akwarium, róbmy to stopniowo i powoli, by nasi podopieczni mieli czas na przyzwyczajenie się do zmian zachodzących w zbiorniku.

banerek-promocyjny-kakadu1
Zdjęcie: © Andrey Armyagov — istockphoto.com

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wewnętrzne filtry do akwariów

W sklepach zoologicznych znajdziemy szeroki asortyment filtrów wewnętrznych. Bywają stosowane nawet w większych akwariach, zależnie od swej wydajności. Większość z nich nadaje się jednak raczej do mniejszych zbiorników. We wszystkich...

Czytaj więcej
Preparaty do uzdatniania wody w akwarium

Woda prosto z kranu zupełnie nie nadaje się do hodowli ryb. Możemy ją stosować, ale wpierw musimy poddać ją zabiegowi uzdatniania. Potocznie pod pojęciem uzdatniania wody w akwarium rozumiemy pozbawienie...

Czytaj więcej
Specjalistyczne pokarmy dla ryb akwariowych

Specjalistyczne pokarmy dla rybek akwariowych to nic innego, jak gotowe pokarmy w postaci płatków, czipsów, granulek lub tabletek. Ich jakość jest różna, zależnie od marki, generalnie jednak są one pełnowartościowymi...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram